Свобода дії та інноваційні технології Свобода дії в здійсненні мети

Свобода — ємне поняття, що означає особливий рівень активнос­ті людини, в нього входять цілепокладання, здійснення цілей, ко­ротко кажучи — всі особистісні аспекти творчої діяльності, що мо­жуть бути використані в створенні інноваційних технологій. Чим ви­щий рівень творчої активності, її результативності, тим більшу сво­боду мають дії людини (пізнавальні, творчі, виконавчі) в діяльності.

Ступінь свободи дії як мікроетапу процесу технології визначаєть­ся глибиною усвідомлення необхідних — закономірних зв'язків, що існують в активності і відповідно до яких здійснюється вибір його оп­тимального варіанта. А він, як відомо, забезпечує найбільшу ефектив­ність дій при найменшій (з усіх можливих) витраті фізичних і духов­них сил людини для отримання рівновеликого за якістю продукту.

Оптимальний варіант вільної дії знаходиться серед безлічі мож­ливих, але менш результативних варіантів, вимагає більшого витра­чання сил, необхідних для діяльності, ніж це потрібно при вільній дії. Ось чому дія може мати як позитивне, так і негативне спряму­вання або продуктивність залежно від того, яке місце воно займає в безлічі можливих, в діапазоні «руйнування — свобода».

Використання в інноваційних технологіях поняття про безліч варіантів дії при їх актуалізації (в межах «руйнування — свобода») може відіграти важливу роль у формуванні уявлення і про свобо­ду Дії.

Тому проблема свободи дії дістає досить повне розшифрування з боку її структури і напрямів інноваційної технології: в можливостях активного впливу людини на навколишню дійсність своєю дією, хистом, завдяки яким долаються перешкоди (причини ухиляння системи рухів у бік дії законів «руйнування»); а отже, і в поняттях меж цих можливостей і хисту.