Експериментально-генетичний метод

Логіка даного методу передбачає активне моделювання і відтво­рення в особливих умовах закономірностей виникнення і становлен­ня в онтогенезі психологічних функцій.

Теоретичний рівень вивчення психічних процесів задається до­слідникові конструюванням змістово-операціональних аспектів діяль­ності. Причому особливістю конструювання є те, що модель ство­рюється дослідником для полегшення пізнання, відтворює внутріш­ню структуру власне психічного процесу.

Тут психічний процес - або спосіб мислення, чи то пам'ять -відтворюється відповідно до тих соціально-культурних норм, які пе­ретворюють його на здобуток духовної культури. Метод, фіксуючи «об'єктивну діалектику речей», породжує «суб'єктивну діалектику ідей», складну діалектику психічного, яке розвивається відповідно до законів відображення дійсності.

Психічний процес або функція, що стає об'єктом уваги дослідни­ка, спочатку вибудовується у вигляді моделі певної діяльності, а зго­дом втілюється в реальність шляхом спонукання суб'єкта до активнос­ті. Універсальним засобом організації активності людини є завдання.

Учбове завдання в експериментально-гснетичному дослідженні є засобом спонукання до дії і поштовхом до породження і розвитку психічних процесів, їх специфічною моделлю. Звичайно, між модел­лю (об'єктивним) та явищем психіки (суб'єктивним),яке вибудову­ється за зразком моделі, немає повної відповідності, а існують від­ношення адекватності.

Експериментально-генетичний метод задає способи побудови ви­щих психічних функцій, рис, яких набуває суб'єкт у процесі опра­цювання навчального змісту. А опрацювання поєднує генетичні та структурно-функціональні властивості психічного й містить струк­тури (у формі аналізу), подібні до психічного явища.

Тлумачення психічних процесів як регуляторів діяльності та по­ведінки людини змушує визнати, що закономірності психічного роз­витку — це потрібний і логічно зумовлений наслідок, це властивість їх як структур, створених експериментально-генетичним методом.


Аналізуючи досвід експериментального навчання, потрібно дати визначення системи принципів побудови експсриментально-генс-тичного дослідження (С.Д.Максимснко).