Свобода дії і доцільність

Використання законів у цілісності веде діяльність у світ до­цільності. Поза тим названі властивості діяльності — лише осно­ва краси: вони перетворюються на продуктивну силу тоді, коли засвоюються в формі дії, стають її наскрізними властивостями, а в її будівлі — елементами органічної цілісності. І тільки за таких умов діяльність стає вільною: в ній закони краси виражаються в принципах майстерності, мистецькості і технології самоздійснен-ня людини.

З переживанням свободи дії тісно пов'язані, як уже зазначалося, і естетичні почуття, а скутість дії, що руйнується, — з астенічними естетичними емоціями — безпредметними переживаннями потвор­ного, зруйнованої гармонії.

Естетичні почуття в дії існують у тісному зв'язку з уявою і мис­ленням, знанням і умінням. Вони є і підготовчою фазою творчості, і провідниками людини у світ доцільності, гармонії і краси її дії. По­чуття, як творче начало, включається в змістовну структуру дії, а як її побічний продукт — виступають насолода, радощі, милування і умова продуктивної дії.

Тому естетичне відношення (негативні емоції — позитивні почут­тя) людини до дії і діяльності в цілому не можна розглядати тільки як безкорисливе і незацікавлене, таке, що обслуговує інтереси по-


чуттів і розуму. Навпаки - воно пов'язане із ними через процес здійснення діяльності, в якій естетичне почуття зароджується, вияв­ляється і формується в міру того, як діяльність починає будуватися за законами краси.

У діяльності естетичні почуття виконують функції ініціативи, її начала, що йде зсередини людини, допитливості, прагнення до не­відомого тощо, тобто — є джерело мотивації творчої активності.

Таким чином, свобода дії — здатність свідомо її будувати, а діяль­ність — регулювати зі знанням справи, що одне й те саме — оволо­дівати собою.

Свобода в такому розумінні не має нічого спільного зі спонтан­ною, безпричинною в своїх проявах творчою силою людини, зі сва­віллям, не зумовленим ніякою причинністю. Людина в діяльності прагне відкрити закони — умови вільної дії — не для того, щоб їх знати, а для того, щоб використати цю свободу, передусім, в досяг­ненні своєї мети.

Незважаючи на це, людині інколи здається, що діяльність почи­нається з ініціативи зсередини себе.

Насправді свобода дії детермінована законами природи, дій і розвитку, і завдяки цьому зв'язує воєдино людину і діяльність у процесі її самоздійснення. У той же час людина відокремлюється від діяльності, підноситься над нею як її суверенне джерело; вона її здійснює, але залежить від її істотних закономірностей, і тільки в цьому єдиному випадку вона вільна в повному розумінні цього поняття.