Поняття про творчість

Психологія, переживаючи піднесення, інтегруючи знання, збе­рігаючи свою цілісність, знаходячи все у всьому, прагне поясни­ти внутрішній світ людини творчої. Пояснити людину, яка вико­нує (або намагається виконати) своє природне покликання — ста­ти творцем.

Людина творча — homo creator, людина діюча — людина, здат­на творити. Оскільки здатність до творчості — головна властивість людини. Якраз здатність до творчості і відрізняє людину від тва­рини.

Людина може бути дуже розумною і розсудливою, обмірковува­ти кожний свій крок (уявляєте, скільки вона завдає роботи своєму мозкові?), — і лишатися виконавцем,або (якщо вам більше подоба­ється) — мовленнєвою машиною. (За часів Платона не було поняття «машина», тому він говорив інакше: знаряддя, яке говорить.)

Людина може читати дуже розумні книжки, насолоджуватися прекрасним, зберігати у своїй пам'яті прірву відомостей з будь-яких галузей знань, досягти вершин розвитку інтелекту, але при цьому не змінити світ навіть на крихту. Тому що вона більше ерудит, спожи­вач (енергії або інформації), ніж виконавець: вона — суддя, охоро­нець, елемент у ланцюжку, який з'єднує людину з ноосферою — хто завгодно, тільки не творча людина.

Людина може бути малоосвіченою; вона може мати вельми ту­манні уявлення про загальну культуру; її пам'ять може бути з дірка­ми і тому бідною на інформацію; в звичайній бесіді ви навряд чи роздивитесь її розум; та й про розсудливість їй не заважало б подба­ти, попрацювати над собою.

Але як тільки перед нею з'являється задача (пізнавальна, мораль­на або естетична) — вона не обмірковує її, не аналізує, не ходить навколо, збираючи інформацію, — вона відразу ж починає її розв'язувати — діяти.

І уявіть собі — виходить! Створюється нове. Тільки так! — адже вона творець.

Разом з тим наука, захоплена диференціюванням, розчленував­ши на елементи людину, як машину, приписала кожному органу людини певну функцію. Вухо необхідне людині, щоб чути, рука пот-


рібна, щоб щось робити, серце — щоб штовхати кров, м'яз, щоб ру­хатись, і так кожний її орган.

А про орган творчості, його будову і розвиток вона нічого не говорить.