Принцип проектування і моделювання

Принцип проектування у теорії експериментально-генетичного методу виявляє свою якісну відмінність від інших психологічних ме-


тодів і спрямований на штучне створення психічних процесів, яких бракує у внутрішньому світі людини.

Експериментальні моделі тих або тих психічних функцій, здіб­ностей або процесів вибудовуються з метою пізнання, але вони є прототипом процесів, що реально існують і функціонують.

Зрозуміло, що конструювання психологічних моделей не є ре­зультатом роботи інтуїції дослідника. Воно виникає в процесі склад­ної логічної обробки результатів пізнання, що становить суть людсь­кої культури.

Генетико-моделюючий метод включає:

а) теорію, в межах якої він створений;

б) проектування (моделювання);

в) перетворюючий (формуючий) експеримент і

г) діагностику (фіксування) проміжних і певною мірою кінцевих
станів людини;

д) оцінку нових психічних якостей, що розвиваються в людині.

Дієвість експериментального методу вивчення особистості мож­на підвищити, вдаючись до методів спостереження, бесіди, ін­терв'ю, а також до анкетного дослідження. Якщо предмет дослід­ження вивчатиметься різними способами і за різних обставин, за­лежно від умов експерименту, то ймовірність точності результатів різко зросте.

Додаткові методи

Це опитування, бесіда, аналіз продуктів діяльності, узагальнення незалежних характеристик, самооцінювання.

Додатковим методом, який застосовують для психологічного до­слідження, є тести.

Психологічні тести(від англ. test — випробування) — система при­йомів для випробування та оцінювання окремих психічних рис і властивостей людини.

Тест — це проба, іспит, один із способів психологічного діагнос­тування рівня розвитку психічних процесів та властивостей людини.

Психологічні тести являють собою певну систему завдань, надій­ність яких забезпечують систематичні дослідження серед представни­ків певних вікових, професійних, соціальних груп, результати та вис­новки яких враховуються, беруться як еталон, підлягають спеціально­му математичному аналізуванню (кореляційному, факторному тощо).

Розрізняють тести вивчення інтелектуальних здібностей, рівня розумового розвитку особистості та тести успішності. Вони дають можливість з'ясовувати рівень розвитку окремих психічних проце­сів, рівень засвоєння знань, загального розумового розвитку особис­тості. Тести як стандартизовані методи дослідження дозволяють зі-


ставляти рівень розвитку та робити висновки про успішність нав­чання досліджуваних відповідно до вимог шкільних програм або професіограм різних спеціальностей.

Тести застосовуються як з науковою, так і з практичною метою.

Неодмінними умовами успішності використання цього методу дослідження є:

1) обов'язковий комплекс випробувальних завдань;

2) чітка стандартизація зовнішніх умов, в яких відбувається тес­
тування;

3) наявність більш або менш стандартної (фіксованої) системи
оцінювання та інтерпретації одержуваних результатів;

4) дотримання при оцінюванні встановлених норм, середніх по­
казників правильного розв'язання завдань даного тесту, чітко ви­
значених вимог до рівня знань, умінь і навичок для представників
певної статі, віку або професії.

Тестові показники і оцінки мають не абсолютний, а відносний характер. Вони визначають лише місце, яке посідає досліджуваний відносно певної норми.

Змістова різноманітність окремих видів психологічних тестів є причиною того, що їх поділ і класифікація є складним, до кінця не вирішеним завданням.

За природою психічних властивостей, рівень розвитку яких пот­рібно з'ясувати, психологічні тести поділяються на чотири основні категорії: 1) тести успішності, 2) тести здібностей, 3) тести таланту та 4) тести якостей особистості. За формою «опитування» розрізня­ють бланкові та апаратурні тести.

За кількістю досліджуваних, які одночасно беруть участь у тесту­ванні, психологічні тести поділяються на індивідуальні та групові. За формою формулювання запитань розрізняють вербальні і невербаль-ні тести.

Щодо співвідношення форми завдань, запитань і форми, в якій дається відповідь, розрізняють тести множинного вибору, тести ви­значення правильності даного судження та проективні тести.

У психології тести є допоміжним прийомом дослідження; розроб­лення їх методики грунтується на засадах методології: системах знань, що описують відомі психічні явища, системи предметів пси­хології, які вимагають вивчення, і системах методів дослідження не­достатньо вивчених психічних явищ, свідомості і діяльності людини.