Соціометрія

Соціометрія — дослідження або метод вибору, що застосовуєть­ся для з'ясування взаємин у колективі, виявлення ставлення колег одних до одних, того, як вони оцінюють певні якості своїх співпра­цівників, кому надається перевага, коли йдеться про обрання керів­ника, товариша.

Підставою для оцінювання (вияв ставлення) та вибору є почуття симпатії або антипатії до інших.

У психології застосовують соціометричну методику для вивчення групової диференціації, коли членам групи пропонують дати відпо­відь на такі, наприклад, запитання:

«З ким би ти хотів товаришувати?»,

«Кого б ти хотів обрати керівником групи?».

Учень повинен назвати трьох учнів зі своєї групи, зазначити, ко­го б із них він хотів обрати в першу чергу, кого — в другу і кого — в третю. «Вибори» можуть бути взаємно позитивними, взаємно нега­тивними або позитивними (або негативними) з боку учня та нега­тивними (позитивними) з боку того, кого б він хотів обрати.

Кількість позитивних і негативних «виборів» фіксується на матриці, після цього підраховують відсотки в кожному з них. Ме­тод дає можливість виявити реальне місце особистості в колекти­ві за її діловими якостями, популярністю, міжособистісними сто­сунками.