Психологічна експертиза

Експертиза (від лат.- досвідчений) у психології може використо­вуватись як методЦеІслідження. Сутність експертизи полягає в тому, що вивчення і оцінювання явищ здійснюються знавцем, спеціаліс­том, експертом, особою, яка користується довірою, має авторитет. Це розгляд і дослідження певних питань або проблем з метою дійти правильного висновку, дати дійсну оцінку тощо.


У сучасному суспільстві психолог дедалі частіше постає як ек­сперт з питань оптимального залучення людських ресурсів до вироб­ництва, управління, навчання та інших видів діяльності.

До послуг психологічної експертизи тепер вдаються управлінці, медики, юристи, педагоги та ін. Теоретичні засади і конкретні про­цедури психологічної експертизи є предметом аналізу прикладних галузей психологічної науки (інженерна, медична, юридична, педа­гогічна діяльність тощо).

Метод аналізу продуктів діяльності людини

У діяльності людина виявляє обізнаність з певних питань, свої вміння та навички, здібності, уважність і спостережливість, певні риси характеру. Отже, розглядаючи продукти діяльності людини, можна визначити різні психічні якості та властивості особистості, рі­вень їх розвитку.

Продуктами діяльності учнів є виконані ними письмові робо­ти, вироби, малюнки, моделі, фотографії тощо. Зіставлення робіт, виконаних учнем у різний час, на різних етапах навчання, дає змогу простежити його розвиток, удосконалювати уміння та на­вички, домагатися акуратності, майстерності, виявляти кмітли­вість, наполегливість тощо. Саме це повинно стати предметом аналізу продуктів діяльності, а не, наприклад, вартість виготовле­ного продукту.

Аналіз продуктів діяльності людини може здійснюватися і в про­цесі їх створення. Спостерігаючи цей процес, можна виявити не Тільки його якість, а й динаміку, темп роботи, вправність у дії, став­лення до завдання. Такі спостереження сприяють глибшому та все-бічнішому вивченню розумових, емоційних, вольових та характеро­логічних якостей і властивостей особистості.

Метод узагальнення незалежних характеристик - це поєднання та узагальнення висновків багатьох спостережень, які здійснювалися незалежно одне від одного, у різний час, за неоднакових умов щодо різних вадів діяльності.

Отримані незалежні характеристики узагальнюються за певним принципом і під певним кутом зору, наприклад: розумові показни­ки особистості, моральність, вихованість, дисциплінованість, спря­мованість інтересів і здібностей, рівень культури, темп розвитку тих або тих якостей особистості.

Удаючись до методу узагальнених характеристик, учитель пови­нен мати власне уявлення про учня. Відгуки інших учителів про ус­пішність, дисциплінованість, схильності та здібності, активність потрібно враховувати не механічно, а вдумливо, перевіряючи їх ві­рогідність.


Такі характеристики дають змогу всебічно вивчити особис­тість, скласти ЇЇ об'єктивну характеристику й визначити шляхи подальшого розвитку юнака або дівчини в процесі навчально-ви­ховної роботи.

Удаючись у дослідженнях до методу самооцінки, виявляють рі­вень здатності особистості оцінювати себе загалом або свої окремі морально-психологічні якості — психічні процеси, стани та власти­вості, наприклад уважність, спостережливість, пам'ять, кмітливість, правдивість, чесність, принциповість, дисциплінованість, акурат­ність, власний рівень культури, ввічливість, працьовитість, мужність, успіхи в навчанні, праці тощо.

Показники самооцінки є важливими для з'ясування рівня роз­витку самосвідомості особистості, вміння критично ставитися до своїх вчинків, усвідомлення свого місця в колективі. Способів само­оцінки є декілька. У деяких випадках досліджуваний оцінює себе або власні якості за п'яти- або трибальною шкалою, в інших — йому пропонують порівняти себе з кожним членом свого колективу, гру­пи, класу (парне оцінювання) й оцінити себе самого:

1. «Я кращий ніж він»,

2. «Я такий самий»,

3. «Я гірший ніж він».

Метод самооцінки дає можливість визначити характерологічні особливості особистості, такі, як рівень домагань, скромність або хвалькуватість, розуміння власних особливостей. Дехто оцінює се­бе об'єктивно, а дехто — переоцінює або недооцінює власні мож­ливості.

Показники рівня розвитку самооцінки учня або дорослого мо­жуть бути відповідно використані з метою виховання.

Важливі зауваження стосовно методів вивчення психологічних особливостей особистості подав К.Д. Ушинський. Він писав, що будь-яка людина, котра вміє заглянути всередину себе, є вже гото­вим курсом психології; важко знайти таку книгу, яка б не містила психологічного факту або погляду на психологічне явище; вся істо­рія записує тільки історію душі людської, майже забуваючи історію тіла людини; кожний життєпис, кожна повість, кожен роман, кожен вірш - це безліч психологічних фактів і спостережень; немає тако­го педагогічного курсу, де б не було цілої системи психологічних роздумів; а яке широке поле для психологічних спостережень стано­вить педагогічна практика!

Кількісний і якісний аналіз психічних фактів

Кількісний і якісний аналіз дає змогу вивчати особистість, вдаю­чись до певного методу дослідження. Кількісний, або варіаційно-


статистичний, аналіз полягає в обчисленні коефіцієнтів правильно­го розв'язування завдань, частоти повторювання відзначеного пси­хічного явища.

Для порівняння результатів досліджень з різною кількістю завдань або різним кількісним складом групи користуються не абсолютними, а відносними, здебільшого відсотковими, показ­никами.

Здійснюючи кількісний аналіз результатів дослідження, найчас­тіше обчислюють середнє арифметичне показників усіх досліджень того або того психічного процесу чи індивідуально-психологічної особливості. Щоб робити висновки про вірогідність середнього арифметичного, обчислюють коефіцієнт відхилень від нього окре­мих показників.

Чим менші відхилення показників окремих досліджень від серед­нього арифметичного, тим більш показовим це є для психологічної якості особистості, що досліджується.

Якісний аналіз здійснюється на базі кількісного аналізу, але до нього не зводиться. Якісний аналіз з'ясовує причини високого чи низького рівня показників, залежність їх від вікових та індивідуаль­них особливостей особистості, умов життя та навчання, стосунків у колективі, ставлення до діяльності тощо.

Кількісний та якісний аналіз результатів дослідження є підставою для психологічної характеристики людини та висновків про засто­сування до неї певних виховних або навчальних заходів.