Виникнення психіки

Виникнення і розвиток психіки - одне з найскладніших питань. Наукове обгрунтування це питання дістало на основі досягнень бі­ології та історії. На певному етапі розвитку природи завдяки взає­модії механічних, термічних, хімічних, акустичних, світлових влас­тивостей матерії з неорганічної матерії виникла органічна матерія — білок.

В органічному світі процес відображення набув нових властивос­тей. Якщо для неорганічної матерії процес відображення має пасив­ний характер, то для живої матерії він активний. Його відмітна ри­са - спроможність предмета, що відображається, реагувати на те, що його відображає.

Першими проявами такого біологічного відображення є процеси обміну речовин — асиміляція та дисиміляція, — що відбуваються в живій матерії і є потрібною умовою життя. Складні білкові молеку­ли, які називають коацерватами, спроможні реагувати на впливи, пов'язані з обміном речовин.

Досягнення сучасної біології і біохімії свідчать, що коацервати реагують на подразники, які полегшують або утруднюють засвоєн­ня речовин, і на ті умови, за яких вони відбуваються. Індиферентні ж впливи не викликають реакції. Ця властивість коацерватів нази­вається подразливістю.

Подразливість живої матерії є головною властивістю, що виявля­ється в еволюційній межі, коли відбувається перехід від неорганіч­ної матерії до органічної. Подразливість характерна для рослинної стадії розвитку життя.

На стадії зародження життя живі істоти починають реагувати не лише на біотичні впливи, які є частиною процесу обміну речовин, а й на нейтральні, небіотичні впливи, якщо вони сигналізують про появу життєво важливих (біотичних) впливів.

Здатність реагувати на нейтральні подразнення, які сигналізують про появу життєво важливих впливів, називають чутливістю.

Поява чутливості є ознакою виникнення психіки.