Розвиток механізмів психіки

Матеріальним субстратом психіки є нервова система та її пери­ферійні органи — рецептори. Ці механізми психіки є результатом тривалого процесу взаємодії живих організмів із їх середовищем.

Поведінка — це своєрідна активність, прояв життєдіяльності жи­вих істот, спосіб, в який вони пристосовуються до свого оточення й задовольняють свої біологічні потреби. Поведінку тварин вивчають фізіологія і психологія. Фізіологія розкриває її фізіологічні, біохіміч­ні, а психологія — психологічні механізми та закономірності.

Психічні реакції пов'язані з появою в живих організмів чутливос­ті, тобто реакції на нейтральні, індиферентні для організму подраз­нення. Такі реакції спостерігаються ще в деяких видів найпростіших в умовах експерименту.

Експерименти показують, що в інфузорій (парамецій) можна викликати реакцію на індиферентні подразники (світло), поєдную­чи їх з важливими для життя подразниками — температурою.

Отже, вже в найпростіших є своєрідні механізми пристосування до середовища існування як засіб забезпечення життя. Ці механізми в про­цесі еволюції і поступово під впливом утруднених умов життя перетво­рилися в багатоклітинних організмів на нервову систему та рецептори.

Морфологічні та фізіологічні явища, форма та функція в цьому перетворенні перебувають в єдності, зумовлюючи одні одних.

Механізми регуляції поведінки живих істот, функції, обсяг яких усталився під час діяльності, успадковуються наступними поколін­нями, гарантуючи їм пристосування до умов існування.

Розрізняють такі головні форми розвитку нервової системи як механізму поведінки та психічної діяльності:

1) дифузна нервова система;

2) ганглієва (вузлова і ланцюгова) нервова система;

3) трубчаста нервова система.

Дифузна, або сіткоподібна, нервова система - це елементарна форма нервової системи, властива таким багатоклітинним живим іс­тотам, як медуза, актинія, морська зірка. Провідність збудження в дифузній нервовій системі значно прискорюється, сягаючи 0,5 мет­ра за секунду, натомість швидкість провідності збудження в протоп­лазмі, властива для найпростіших, які не мають нервової системи, дорівнює лише 1-2 мікрони за секунду.

Прискорення провідності імпульсів у дифузній нервовій системі дає живим істотам з нервовою системою такої будови можливість набагато швидше виробляти пристосувальні реакції. Однак можли­вості дифузної нервової системи вкрай обмежені через відсутність нервового центру, який би зосереджував інформацію, що надходить із зовнішнього світу, і опрацьовував її, створив програму диферен-


ційованої поведінки, що властива організмам, які перебувають на вищому еволюційному щаблі розвитку і мають ганглієву нервову систему.

Ганглієва нервова система виникла внаслідок значного утруд­нення умов життя, її розвиток був зумовлений потрібністю появи централізованих апаратів для переробки інформації та регуляції ру­хів. Таким апаратом стали нервові вузли, ганглії, які почали зосе­реджувати в собі збудження, що виникали в поєднаних нервовим вузлом нервових волокнах, і спрямовувати рухи — реакції на ці збудження.

Нервова система вузлової будови — перший етап централізації нервових процесів, її можна спостерігати в нижчих видів хробаків.

Вищий етап розвитку вузлової нервової системи - ланцюгова система, коли в тілі істоти, у відповідь на подразнення, виникає вже низка об'єднаних у ланцюг вузлів, або ганглій, серед яких головний ганглій зосереджує в собі збудження, обробляє їх і здійснює регуля­цію рухів окремих частин тіла організму. Уже на прикладі кільчас­тих хробаків можна простежити механізм роботи ганглієвої нерво­вої системи. А найвищий щабель розвитку ланцюгової нервової сис­теми ілюструє будова ракоподібних, павуків, комах.

Так, у кільчастого хробака на передньому кінці, де розташована голова, зосереджуються нервові волокна, які завершуються рецепто­рами й сприймають хімічні, термічні, світлові зміни та вологість ото­чуючого середовища. Сигнали про ці зміни досягають головного ганглія, опрацьовуються там, і виникає «програма» поведінки, що позначається на рухах окремих сегментів тіла хробака.

Швидкість надходження збудження в ланцюговій нервовій сис­темі значно перевищує провідність нервових сигналів у дифузній.

Отже, головний ганглій здійснює функцію регулювання життєді­яльності хробака. У ланцюговій системі виникає новий механізм функціонування нервової системи — інтеграція нервових імпульсів і централізоване керування життєдіяльністю організму.

На цьому етапі розвитку нервової системи з'являються рецепто­ри — приймачі інформації. Дані порівняльної анатомії та фізіології свідчать, що спершу розвинулися органи контактування, а згодом — дистантні, або телерецептори (зір, слух, нюх).

Орган зору виник за певних умов як наслідок чутливості істоти до світлових (електромагнітних)ТГОдразнень. Спочатку чутливими були різні зони тіла організму, але згодом, на пізніших етапах ево­люції, поступово чутливість зосереджувалася спереду, на голові.

Орган слуху розвинувся з чутливості до вібрацій. Він виникає найпізніше, тому в більшості безхребетних його немає. Нюхова чут­ливість виокремилася з недиференційованої хімічної чутливості, це поєднання нюху і смаку.


У багатьох безхребетних смакова та нюхова чутливість недифе-ренційовані. Рецептори та їх диференціація розвинулися в процесі життєдіяльності, в рухах. Живі істоти, які мають диференційовані рецептори, набагато краще орієнтуються в середовищі, задовольня­ючи свої потреби в їжі, розмноженні, уникненні небезпеки.

Для комах характерною є наявність не лише органів руху або ре­цепторів, а й залоз внутрішньої секреції - для вироблення павутин­ня в павуків, переробки нектару в бджіл, зведення будівель з трубо­чок у хробаків тощо.

Живі істоти з ганглієвою нервовою системою здатні до «научін-ня» та «переучування», вироблення після безлічі спроб навичок ру­хатися в заданому напрямку, щоб уникнути больового подразнення.

Хробакові потрібно зробити понад 150 спроб, щоб він з меншою кількістю помилок почав рухатися в лабіринті праворуч, аби уник­нути електричного подразнення, яке діяло на нього під час руху лі­воруч. А щоб перевчитися, тобто змінити цей «завчений» шлях ру­ху, знадобилося понад 225 спроб.

Отже, ганглієва нервова система хробака дає йому можливість не лише виробляти нові форми поведінки, а й зберігати вже вироблені навички, що свідчить про наявність у дощового хробака примітив­ної форми «пам'яті».

У хребетних тварин внаслідок утруднення умов життя нервова система значно ускладнилася. Процес інтеграції та централізації ро­боти нервової системи завершився утворенням цереброспинної нер­вової системи: спинного та головного мозку, що розміщені в хребті та черепі.

Головний мозок утворився з мозкової трубки, тому нервову сис­тему хребетних тварин називають трубчастою. У процесі розвитку хребетних тварин під впливом умов існування утворилися довгастий мозок і мозочок, середній і проміжний мозок і великі півкулі голов­ного мозку, всередині яких розвинулася найскладніша за своєю бу­довою та функціями кора великих півкуль головного мозку.

Кора великих півкуль об'єднує, інтегрує в собі й регулює всю ді­яльність організму. Вищі відділи головного мозку утворювалися пос­тупово, і їхні структура та функції в різних хребетних, за різних при­родних умов не однакові.

Тварини, які перебувають на вищому щаблі свого розвитку, ма­ють більш розвинений головний мозок. Щодо цього показовими є такі дані про співвідношення розвитку головного та спинного мозку в різних тварин і людини: якщо розвиток спинного мозку взяти за 1, то питома вага головного мозку відносно спинного буде така: у че­репахи - 1, у півня - 1,5, у коня - 2,5, у кішки - 3, у собаки - з, у шимпанзе -15, у людини - 49. З еволюцією тваринного світу питома вага кори головного мозку зростає, виконуючи провідну функцію.


Дослідження доводять, що екстирпація (знищення) кори по-різ­ному позначається на зоровій та руховій функціях тварин, що пере­бувають на різних щаблях біологічної еволюції. Так, що стосується зорової функції, то птахи після знищення кори великих півкуль про­довжують бачити, сідають на намічену місцевість, щури — не розріз­няють форм предметів, реагують лише на світло, мавпа - сліпне.

Птахи після знищення кори великих півкуль не втрачають здат­ності літати, їх рухи не спотворюються, у кішки рухи поновлюються за кілька годин, собака за 24 години може стояти, але самостійні ру­хи розладнані, мавпа може стояти лише за сторонньою допомогою.

Екстирпація півкуль головного мозку в риб не позначається на їхній життєдіяльності, у жаб — майже не позначається, у птахів — позначається: одужавши, птах починає літати, але втрачає орієнта­цію в просторі; кішка не нападає на мишу, навіть зголоднівши; со­бака стає інвалідом — не може відшукати їжу, не впізнає господаря, втрачає можливість набувати досвід.

Розвиток психіки у філогенезі

Характерна ознака психічної реакції — чутливість організму до ін­диферентних подразників, які за певних умов (коли вони збігають­ся з біологічно важливими подразниками) сигналізують про можли­вість або потрібність задовольнити біологічні потреби організму.

Чутливість виникає на основі подразливості. Чутливість, вважає О.М. Леонтьев, — це реакція на впливи, які орієнтують організм у середовищі, здійснюючи сигнальну функцію.

Подразливість — властивість усієї органічної природи. Завдяки їй у рослинному світі відбуваються вроджені реакції - тропізми.

Тропізм — це автоматичні рухи в певному напрямку рослин і най­простіших організмів, зумовлені відмінностями перебігу фізико-хі-мічних процесів у симетричних частинах організму, що є реакцією на однобічні впливи подразників на організм. Теорію тропізмів у тварин розробив Ж. Леб. Недоліком його теорії було твердження про те, що ці реакції тварин механічні, але ж під впливом досвіду вони набувають пластичності та мінливості.

Розрізняють фототропізми, хемотропізми, геліотропізми, гальва-нотропізми та ін., відповідно до різновидів енергії, що діють на ор­ганізми у звичних умовах їх існування. Рух соняшника, наприклад, відбувається під впливом фото- і термотропізмів; у напрямку про­ростання коріння та стебла, в поведінці хробаків і деяких комах, які закопуються в землю або повзуть до верхівок рослин, виявляється дія геотропізмів, фототропізмів або термотропізмів.

Під впливом умов існування виникла нервова система, основною властивістю якої є чутливість до впливів навколишнього середови-


ща. Водночас виник механізм стихійного відображення, який ус­кладнювався у зв'язку з утрудненням умов існування, що й спричи­нило еволюційні зміни будови організму.

Розрізняють такі головні стадії розвитку психіки тварин:

а) стадія елементарної сенсорної психіки;

б) стадія перцептивної психіки;

в) стадія інтелекту.

Стадія елементарної сенсорної психіки. Характерна особливість ці­єї стадії розвитку психіки полягає в тому, що поведінка тварин зу­мовлюється впливом на організм окремих властивостей предметів, які повсякденно супроводжують життя тварин, - хімічних, світло­вих, температурних тощо.

Це стадія розвитку переважно безхребетних і тих хребетних меш­канців води, земноводних і плазунів, в яких предметне сприймання відсутнє. На цій стадії відбувається диференціація чутливості до світ­ла, дотику, запахів, рухова чутливість, внаслідок чого виникають і роз­виваються аналізатори — дотиковий, зоровий, нюховий і слуховий.

Ступінь розвитку аналізаторів і їх рецепторів залежить від особ­ливостей умов життя живих істот. Так, у павуків, комах добре роз­винена дотикова чутливість (на щупальцях, на лапках, на крильцях). Чутливість до хімічних подразників розвинена вже в павуків та ін­ших безхребетних. Ці комахи мають нюх та розрізняють подразни­ки на смак. У хруща, наприклад, налічують близько 50 000 органів нюху, а в трутня — понад ЗО 000. Комахи відчувають дуже слабкі за­пахи. Бджола вирізняє запах помаранчевої шкірки з-поміж 43 ефір­них запахів. Бджоли реагують на запах і не приймають «чужої» бджоли ло вулика. Комахи - топохімічні істоти, тобто такі, в яких різні зони чутливі до різноманітних хімічних подразників.

Відома чутливість комах до змін температури, чутливість зору. Бджоли розрізняють кольори та форми квітів, але не геометричні фі­гури. Більшість комах глухі. Лише такі з них мають слух, які коли­вальними рухами своїх крилець викликають досить інтенсивне ко­ливання повітря, що спричинює звукові хвилі.

Стадія перцептивної психіки. Сенсорна стадія психіки передує пер-цептивній стадії нерювої діяльності в тварин, що виникає на її основі.

Для цієї стадії характерне відображення предметів як цілого, а не окремих їх властивостей, як це відбувається на етапі сенсорного роз­витку психіки.

Наприклад, якщо ссавця відгородити від їжі, то він реагуватиме не тільки на предмет, на який спрямована його діяльність (на їжу), а й на умови, за яких ця діяльність відбувається, — тварина реагува­тиме на огорожу і шукатиме спосіб її обійти.

Рівень сенсорної нервової діяльності такої реакції на умови, за яких відбувається життєдіяльність тварин, не передбачає.


Стадія перцептивної психіки властива ссавцям. Поява її зумовле­на низкою істотних анатомо-фізіологічних змін в організмі: розвит­ком великих півкуль головного мозку і особливо їх кори та дистан-тних аналізаторів (зорового, слухового), зростанням інтеграційної ді­яльності кори.

Умовно-рефлекторна діяльність кори великих півкуль на рівні перцептивної психіки є підґрунтям для зародження уявлень.

Тривалість відтворення образів у пам'яті зростає протягом усьо­го еволюційного розвитку хребетних тварин. Так, при одноразовому збудженні образна пам'ять працює: у щура - по 10-20 секунд, у со­баки - близько 10 хвилин, у мавпи - 16-48 годин.

Тривалість збереження образів у пам'яті — важлива особливість перцептивного рівня розвитку психіки. Ця особливість є важливою передумовою для виникнення інтелектуальної поведінки тварин.

На стадії перцептивної психіки відбуваються складні зміни в про­цесах розрізнення та узагальнення уявлень. Виникають диференці­ація та узагальнення образів предметів. Ці узагальнення являють со­бою не суму окремих відчуттів, що виникли внаслідок одночасного впливу різних подразників, а їх комплекс, своєрідну інтеграцію, яка є підґрунтям для перенесення операції э однієї конкретної ситуації в Іншу, подібну до неї, що робить поведінку тварин на цьому етапі психічного розвитку досить складною.

Успіх диференціації та узагальнення залежить не стільки від мі­ри схожості впливів, що справляють враження на тварину, скільки від її біологічної ролі.

Розвиток узагальнення на стадії перцептивної психіки відбуваєть­ся у зв'язку з розвитком інтегративних зон кори великих півкуль го­ловного мозку, які об'єднують рухи в одну цілісну операцію (рухові поля), відчуття - у цілісний образ (сенсорні поля).

Стадія інтелекту. Психіка більшості ссавців залишається на стадії перцептивної психіки. Але в антропоїдів - людиноподібних мавп — відображальна діяльність піднімається ще на один щабель розвитку психіки порівняно з перцептивною.

Цей вищий щабель називають стадією інтелекту, або «ручного мислення» (О.М. Леонтьев). Як показали дослідження Келера, Ла-дигінси-Котс, Войтояіса, Вацуро, Рогінськото та інших, мавпам, особливо шимпанзе, мастика елементарна ршумова діяльність, еле­менти наочно-дїйового мислення. Мавпи швидше, ніж інші твари­ни, навчаються та переучуються, виявляють більшу активність про­цесів збудження та гальмування.

Ї.П. Пашо«зазначав, шо аналітико-синтетична діяльність кори головного мозку собаки - ое конкретне, елементарне мислення.

Але розуїмовз діяльність, інтелект тварин - це зовсім не те, що ршум людини. Між ними існують надзвичайно великі відмінності.

77


Для стадії інтелекту характерним є розв'язування завдань. Мавпа (шимпанзе) в експериментальних умовах не могла безпосередньо дістати їжу (банан, помаранчу тощо).

У клітці, де вона перебувала, лежала палиця, за допомогою якої можна було дістати їжу. Ставилося запитання: чи «здогада­ється» мавпа використати цю палицю, щоб дістати їжу. Спочатку шимпанзе робить спроби дістати їжу своєю рукою, але зазнає невдачі. Невдача на деякий час відволікає мавпу від поживи. По­мітивши палицю, вона маніпулює нею. Якщо тварина одночасно помітить палицю та їжу, то здобуває їжу, підсунувши ЇЇ до себе палицею.

Такі дослідження проводилися в різноманітних варіаціях. Мавпа успішно розв'язувала завдання під час експерименту. Найскладні­шим з них було двофазове завдання, яке полягало в тому, що їжу можна було дістати довгою палицею, але спочатку цю довгу палицю потрібно було дістати короткою, яка лежала в межах безпосередньо­го досягання. Це завдання мавпа також розв'язувала.

Мавпи здатні поєднувати в один акт дві дії послідовної операції, з яких перша є підготовчою для здійснення другої, вирішальної опе­рації (двофазові завдання).

У життєдіяльності тварин легко виявити наявність різноманітних взаємостосунків, їх виявом можуть бути своєрідні рухи, пози, акус­тичні сигнали. На різних щаблях розвитку живих істот ці стосунки і взаємовпливи набувають різної складності. З їх допомогою тварини повідомляють одна одній про небезпеку, поживу, гнів, страх, у різ­ний спосіб передають ту або ту інформацію.

Але ці різновиди стосунків («мова» тварин) мають інстинктивний характер, є виявом емоцій.

На відміну від людської мови, «мова» тварин не є засобом тран­сляції індивідуального досвіду іншим тваринам.

Елементи інтелектуальної поведінки антропоїдів зумовлені роз­витком кори великих півкуль, особливо лобових долей та прифрон-тальних їх зон. Якщо в мавп знищити частину цих зон, то вони втратять змогу розв'язувати двофазові завдання.

Стадія інтелекту, що властива вищим ссавцям і досягла найви­щого рівня розвитку в людиноподібних мавп, є передісторією ви­никнення та розвитку людської свідомості.

Для всіх щаблів психічного розвитку тварин характерні фіксова-ність та індивідуальна мінливість поведінки. Фіксовані форми пове­дінки є спадковими, інстинктивними формами поведінки.

Інстинкти — це акти взаємодії організму із середовищем, меха­нізмом яких є комплекс безумовних рефлексів. Інстинктивна діяль­ність часто включає і механізми тропізмів. Наукове пояснення по­ходженню інстинктів дав Ч.Дарвін, довівши, що поведінка тварин


являє собою органічну єдність і стає результатом природного добо­ру, тих змін у фізичній організації та поведінці, які були спричине­ні зовнішніми умовами і закріпилися в організмі тварини через до­цільність для її життєдіяльності.

Розрізняють інстинкти живлення, розмноження, самозбережен­ня та інші форми родового або видового пристосування до навко­лишнього середовища.

Інстинктивні форми поведінки — це великої сили потяги організ­му, а саме слово «інстинкт» (лат.) означає «потяг».

Залежно від умов життя і стану організму інстинкти виникають, чергуються нові акти поведінки, розмноження, захисту, акти, пов'язані з живленням, тощо. У процесі індивідуального пристосу­вання тварин до умов існування інстинктивні дії видаються осмис­леними вчинками, але коли якась ланка інстинктивного акту пору­шується, тварини продовжують здійснювати наступні операції в лан­цюжку інстинктивної дії, хоча успіху така дія не має.

Так, квочка продовжує сидіти на гнізді, якщо забрати з-під неї яйця, а бджола, почавши заліплювати наповнені медом щільники, продовжує це робити й тоді, коли викачати із щільників мед.

Отже, інстинктивні дії — це неусвідомлювані, механічні дії.

У кожної тварини протягом життя інстинкти можуть змінювати­ся (можна домогтися «мирного» співіснування лисиці та курки, кіш­ки та миші тощо). Але така індивідуальна зміна інстинкту не спад­кова властивість.

Зміна звичних форм поведінки виявляється в набуванні нових навичок і способів поведінки, що виникають у результаті багатора­зового природного доцільного вживання рухів і дій або в процесі дресирування.