Поняття про особистість і її структуру

Особистість - це конкретний людський індивід із притаманними йому своєрідними розумовими, емоційними, вольовими та фізични­ми якостями, які в кожного виявляються по-різному. Особистість виникла й розвинулася в процесі суспільно-історичного розвитку людства, в процесі праці.

Належність особистості до певного суспільства, включеність у певну систему суспільних відносин визначає її психологічну та со­ціальну сутність.

Особистість — соціальна істота, суб'єкт пізнання, активний діяч суспільного розвитку. Характерними ознаками особистості є наяв­ність у неї свідомості, місце, яке вона посідає в суспільстві, її сус­пільна роль, діяльність на користь суспільства.

Одним із найяскравіших виявів особистості є її індивідуальність — своєрідне, неповторне сполучення таких психологічних особливостей людини, як характер, темперамент, особливості перебігу психічних процесів (сприймання, пам'яті, мислення, мовлення, почуттів, волі), особливості її мотиваційної сфери.

Особистість завжди конкретно-історична, вона є продуктом сво­єї доби і тих суспільно-економічних відносин, сучасницею та учас­ницею яких вона є. Вивчення особистості є за своєю суттю історич­ним дослідженням становлення особистості за певних соціальних умов, певного суспільного ладу.

Існують різні погляди на структуру особистості.

Одні дослідники вважають, що, розглядаючи структуру особис­тості, доцільно враховувати лише психологічні ЇЇ компоненти (піз­навальні, емоційно-вольові, спрямованість), а другі (виокремлюють у ній і біологічні аспекти (типологічні особливості нервової систе­ми, вікові зміни в організмі, стать), які не можна ігнорувати під час виховання особистості.

Однак протиставляти біологічне і соціальне в структурі особис­тості не можна. Природні аспекти та риси наявні в особистісній структурі як соціальне зумовлені її елементи, а біологічне і соціаль­не перебуває в єдності і взаємодії.


Людина — частина природи, але біологічне в процесі історично­го розвитку під впливом соціальних умов змінилося, набуло своєрід­них, суто людських особливостей.

У структурі особистості розрізняють типове та індивідуальне. Ти­пове — це те найбільш загальне, що властиве кожній людині і ха­рактеризує особистість загалом: її свідомість, активність, розумові та емоційно-вольові вияви тощо, тобто те, чим одна людина схожа на інших людей. Індивідуальне — те, що характеризує окрему лю­дину: її фізичні та психологічні особливості, спрямованість, здіб­ності, риси характеру тощо, тобто те, що вирізняє певну людину з-поміж інших людей.

Психолог К. К. Платонов у структурі особистості виокремлює чо­тири підструктури.

Перша — спрямованість особистості: моральні якості, настанови особистості, її стосунки з іншими. Визначальним для цієї підструк­тури є суспільне буття людини.

Друга — досвід (знання, вміння, навички, звички). Набувається досвід упродовж навчання і виховання. Провідним у надбанні дос­віду є соціальний чинник.

Третя — це форми відображення. Вона охоплює індивідуальні особливості психічних процесів, що формуються протягом соціаль­ного життя і специфічно виявляються в пізнавальній та емоційно-вольовій діяльності людини.

Четверта — біологічно зумовлений бік психічних функцій особис­тості. Врна поєднує типологічні властивості особистості, статеві та вікові особливості та їх патологічні зміни, що великою мірою зале­жать від фізіологічних і морфологічних особливостей мозку.

Психологічна структура особистості дуже складна і багатогранна.

Пізнавальна, емоційно-вольова діяльність особистості, її потре­би, інтереси, ідеали та переконання, самосвідомість тощо — це скла­дові компоненти духовного життя особистості, які перебувають у складній взаємодії і в єдності становлять її «Я», яке спрямовує всі аспекти внутрішнього життя та керує виявами його в діяльності та стосунках з оточенням.