Активність особистості і її джерела

Активність живих істот — один із головних і необхідних виявів життя, внутрішня спонукальна сила, спрямована на задоволення потреб організму. Але активність людини докорінно відрізняється від активності тварин.

У тварин вона є виявом інстинктивних біологічних потреб їхньо­го організму, а в людини поштовхом до активності є її свідомі й ці­леспрямовані прагнення.


Активність людини та форми її виявлення розвинулись історич­но й мають соціальне спрямований характер.

Щодо питання про джерела активності особистості в психології існували різні точки зору.

Уперше питання про активність особистості було порушене авс­трійським психіатром З.Фрейдом - фундатором теорії та практики психоаналізу. Головні положення цієї теорії обґрунтовують думку, що до активності людину спонукають її інстинктивні потяги, при­таманні їй від народження, які передаються спадково.

Це світ інстинктів, біологічних і фізіологічних потягів, неусвідом-люваних імпульсів, природа виникнення яких «невідома». Засадо-вим для його теорії є визнання пріоритету біологічного в людині. Позитивним у вченні 3.Фрейда можна вважати його звернення до царини підсвідомого в психіці людини, яке істотно впливає на її життєдіяльність.

Неофрейдисти відштовхувалися від головних постулатів 3.Фрей­да про підсвідоме ід, але применшували значення сексуальних мо­тивів і намагалися зосередитися на пошуках нових рушіїв людської поведінки. Неофрейдизм виходив з визнання вирішальної ролі ото­чення та механізмів соціального характеру. У підсвідомому місце не­реалізованих сексуальних потягів посідають прагнення до влади внаслідок усвідомлення особистістю своєї неповноцінності (А. Ад­лер), неможливості досягти гармонії із соціальною структурою сус­пільства та зумовленого цим почуття самотності (Е. Фромм) тощо. Розробляючи проблему активності особистості, вітчизняна пси­хологія виходить з визнання того, що джерелом активності особис­тості є її органічні та духовні потреби — в їжі, одязі, знаннях, праці. Потреба — це вимога, яка виявляє залежність людини від певних умов, необхідних для її життя та діяльності. Потреби завжди відобра­жають стійкі життєво важливі залежності організму від середовища.

Людські потреби розвиваються в діяльності разом з розвитком суспільних умов життя, виробництва, науково-технічним прогресом. Сам спосіб задоволення потреби зумовлює розвиток та сприяє фор­муванню нових потреб, які неминуче виникають у різних сферах суспільного буття, людської діяльності.

Чим вищий рівень цивілізованості суспільства, економічного та духовного розвитку, тим багатшими й різноманітнішими є його пот­реби. Внутрішніми спонуками до дій стають мотиви, що є результа­том усвідомлення особистістю своїх потреб і виявляються в конкрет­них прагненнях їх задовольнити.