Колективне несвідоме

Юнг розрізняв два рівні несвідомого: особисте несвідоме і колек­тивне несвідоме.

Особисте несвідоме — сфери несвідомого, що містять у собі ут­ворення, які раніше перебували у свідомості, але згодом забувалися або ж витіснялися.


Колективне несвідоме — найглибший рівень психічної діяльнос­ті, що включає природжений досвід минулих поколінь людей, а та­кож предків-напівтварин.

Безпосередньо під рівнем свідомості перебуває особисте несвідо­ме, що складається з усіх спогадів, імпульсів і бажань, нечітких сприйняттів і іншого особистого досвіду, витісненого або просто за­бутого. Цей рівень несвідомого не надто глибокий, події, які там знаходяться, легко можуть бути відновлені у свідомості.

Зміст особистого несвідомого — це згруповані в певні тематичні комплекси: емоції, спогади, бажання тощо. Ці комплекси виявляють­ся в свідомості як певні домінуючі ідеї — ідеї сили або ідеї неповно­цінності — і таким чином справляють свій вплив на поведінку.

Комплекс — це ніби маленька особистість всередині людини.

Колективне несвідоме перебуває нижче рівня особистого несвідомо­го: воно посідає більш глибокий рівень, воно невідоме індивіду і містить акумульований досвід минулих поколінь, включаючи і напівтваринний період в історії людства. Колективне несвідоме - це універсальний ево­люційний досвід, що становить основу особистості людини.

Важливо зазначити, що досвід у колективному несвідомому є справді несвідомим. Ми не можемо усвідомити його або ж якось пригадати, як це можливо при заглибленні в особисте несвідоме.