Архетипи

Архетипи — природжені тенденції всередині колективного несві­домого. Вони є внутрішніми детермінантами психічного життя лю­дини, оскільки спрямовують дії людини в певне русло, чимось схо­же на те, як поводилися в подібних ситуаціях наші предки-тварини. Архетипи виявляють себе в свідомості у вигляді емоцій і деяких ін­ших психічних явищ. Вони звичайно пов'язані з моментами життє­вого досвіду (народження і смерть), життєвого шляху (дитинство, юність), а також з реакцією на смертельну небезпеку.

Архетипи - форми колективного несвідомого, що відіграють у культурі конструктивну роль. Завдяки їм можливий зв'язок епох і поколінь, збереження духовної цілісності культур.

Як би ми не тлумачили несвідоме — позитивно або негативно, воно є істотною складовою загальної системи свідомості.

Свідоме і несвідоме доповнюють одно одне. Так, свідоме - дис­кретно: сприймання, враження, думки ми можемо розрізняти. Не­свідоме, навпаки, - континуальне. У ньому домінує безупинність потоку значень. Акти усвідомлення підлягають контролю, перевір­ці, повторенню, координації в часі. Несвідоме цих ознак позбавле­неє Свідоме краще виявляється в усній формі, а неусвідомлене — мо­вою образів-символів.


Юнг досліджував міфологію і художню творчість найдавніших цивілізацій, відшукуючи в них архетипічні символи, і аналізував їх. Виявилося, що існують символи, властиві всім архаїчним культурам (спільні для них), причому навіть таким, які були настільки віддале­ні в часі і просторі, що прямий контакт між ними був неможливий. Йому також вдалося виявити в сновидіннях пацієнтів щось, що він визначив як сліди подібних символів. Це ще більше зміцнило ідеї Юнга про колективне несвідоме.

Чотири таких архетипи трапляються частіше ніж інші — це пер­сона, аніма і анімус, тінь і самість.

Персона — це та маска, яку кожний з нас надягає, спілкуючись з іншими людьми. Вона представляє нас такими, якими ми хочемо, щоб нас сприймали в суспільстві. Персона може не відповідати справжній особистості індивіда. Поняття персони в Юнга аналогіч­не поняттю ролевої поведінки в соціології, коли ми чинимо так, як вважаємо за потрібне, а люди очікують від нас іншої поведінки в тих або тих ситуаціях.

Архетипи аніма і анімус відбивають припущення Юнга, що кож­на людина має певні психологічні риси, які є характерними для про­тилежної статі. Аніма відбиває жіночі (фемінні) риси в чоловічому характері, а анімус - чоловічі (маскулинні) характеристики в жіно­чому. Як і більшість архетипів, ця «пара» бере початок у найбільш глибинних шарах досвіду предків, коли чоловіки й жінки засвоюва­ли емоційні і поведінкові тенденції протилежної статі.

Архетип тіні ~ це зворотний, темний бік «Я». Тінь найбільш гли­боко укорінена в тваринному минулому людини.

Юнг вважав її своєрідною спадщиною нижчих форм життя. Тінь являє собою сукупність усіх наших 1) аморальних, 2) шалених, 3) пристрасних і 4) абсолютно неприйнятних поривань і вчинків. Юнг писав, що тінь підштовхує нас чинити щось таке, чого ми в нормальному стані ніколи собі не дозволимо.

Коли з нами трапляється щось подібне, ми схильні пояснювати сподіяне тим, що на нас щось найшло. Це «щось» і є тінь, найбільш примітивна частина нашої Природи. Однак тінь має і свій позитив­ний бік. Вона джерело: а) спонтанності, б) творчого пориву, в) рап­тових осяянь і г) глибоких емоцій — без чого нормальне, повноцін­не людське життя також неможливе.

Але найбільш важливим архетипом Юнг вважав Самість. Поєд­нуючи і гармонізуючи всі аспекти несвідомого, «Я» створює єд­ність і стабільність особистості. Завдання Самості — інтеграція різ­номанітних підсистем особистості. Юнг порівнював Самість із по­риванням або прагненням до самоактуалізації, що визначає врів­новаженість і цілісність, найбільш повне розкриття можливостей особистості.


За його переконанням, самоактуалізації можна досягти лише до-сягши середнього віку (між 35 і 40 роками).

Цей відрізок людського життя Юнг розглядав як критичний пе­ріод особистого розвитку — межу, долаючи яку, особистість зазнає глибоких і позитивних перетворень.

Значний вплив на погляди Юнга справили факти автобіографії: саме в цьому віці сам Юнг зміг досягти цілісності свого «Я», подо­лавши невротичну кризу. Таким чином, для Юнга найбільш важли­вим етапом особистісного розвитку є зовсім не дитинство, як у Фрейда, а, навпаки, роки зрілості, час, коли він сам мав душевну кризу і зміг подолати її.