Життєвий шлях - самоздійснення людини

Шарлотта Бюлер встановила закономірності («регулярності») у зміні фаз життя, у зміні домінуючих тенденцій (мотивацій), у зміні обсягу життєвої активності залежно від віку, її дослідження стоять осторонь в історії психології, хоча викликали резонанс у науці.

Рушійною силою розвитку, за Ш. Бюлер, є природжене прагнен­ня людини до самоздійснення або самовиконання — всебічної реаліза­ції «самої себе». Самоздійснення — підсумок життєвого шляху, ко­ли цінності і прагнення людини усвідомлено або неусвідомлено діс­тали адекватну реалізацію.

Самоздійснення досягається за умови цілеспрямованого життя, завдяки творчості, творенню. Поняття самоздійснення близьке за змістом до поняття самореалізації або самоактуалізації — у екзистен­ціалістів. Але самореалізація є лише моментом самоздійснення.

Самоздійснення тлумачиться як результат і як процес, що для кожного віку має свої особливості:

1) гарне самопочуття (0—1,5 року);

2) переживання завершення дитинства (12—18 років);

3) самореалізація (25 (ЗО) — 45 (50) років);

4) самозавершеність (65 (70) — 80 (85) років.

Повнота, ступінь здійсненності себе залежить від спроможності ін­дивіда ставити мету, адекватну його внутрішній суті, собі самому. Та­ка спроможність називається самовизначенням. Чим зрозуміліше лю­дині її покликання, тобто чим більш чітко виражене самовизначення, тим повніше самоздійснення. Становлення цільових структур є вихід­ним в індивідуальному розвитку і його можна осягнути, вивчаючи йо­го основні закономірності і зміну життєвої мети особистості.

Усвідомлення життєвої мети — умова збереження психічного здо­ров'я особистості. Це необхідно тому, що причиною неврозів є не стільки сексуальні проблеми (як це видається 3. Фрейду) або почут­тя неповноцінності (за Адлером), скільки недостатність спрямуван­ня, самовизначення. Поява життєвої мети призводить до інтеграції особистості.

Для обгрунтування своєї концепції самоздійснення через само­визначення Ш. Бюлер застосовує теорію систем Л. Берталанфі, особливо його ідею про властиву живим системам тенденцію до під­вищення напруження, необхідного для активного подолання сере­довища. Адже біологічні процеси, спрямовані на підвищення напру­ження у відкритій системі «особистість», дають енергію для досяг­нення самоздійснення.

Концепція спонтанної активності психофізичного організму су­перечить фрейдівському розумінню чинників, що спрямовують по­ведінку людини як прагнення зменшити напруження.


Вивчивши сотні біографій різних людей, представників різнома­нітних соціальних класів і груп — бізнесменів, робітників, фермерів, інтелігентів, військових та ін., Ш. Бюлер висунула концепцію про фази життєвого шляху людини.

Поняття фази вказує на зміну напряму розвитку, на його перер-вність. Вивчалися в біографіях три аспекти:

1) зовнішній, об'єктивний хід подій життя;

2) історія творчої діяльності людини;

3) вікові зміни у внутрішньому світі особистості, особливо у став­
ленні людини до власного життя.

Концепція розглядає життєвий шлях людини як процес, що скла­дається з п'яти фаз. Сенс життєвого циклу людини полягає ось у чо­му. Фази життя мають в основі розвитку цільові структури особис­тості - самовизначення.

Усього дослідниця виявила і описала п'ять фаз життя.

Перша фаза (вік 16-20 років) - період, що передує самовизна­ченню. Він характеризується відсутністю в індивіда власної родини і професійної діяльності, тому виноситься за межі життєвого шляху.

У другій фазі (з 16—20 до 25—30 років) — період спроб. Людина пробує себе в різних видах діяльності, заводить знайомства, із пред­ставниками протилежної статі, шукає супутника життя.

Багато спроб і помилок вказують на функціонування мотивації самовизначення, що спочатку має випереджувальний, дифузний ха­рактер. Тому особливістю внутрішнього світу молодої людини є на­дії - прогнозування можливих шляхів подальшого життя.

Вибір життєвих цілей і шляхів в юнацькому віці нерідко призво­дить до розгубленості, невпевненості в собі і в той же час зумовлює прагнення людини братися до значних справ і звершень.

Третя фаза (від 25—30 до 45—50 років) — це пора зрілості. Вона настає в той період, коли людина знаходить своє покликання або просто постійне заняття, коли вона має вже власну родину.

Періоду зрілості людини властиві:

1) реальні сподівання від життя;

2) твереза оцінка власних можливостей;

3) суб'єктивне бачення цього віку як апогею життя.

У період зрілості відбувається специфікація самовизначення — лю­дина визначає конкретну життєву мету і має деякі реальні результати, впевнено просувається до свого бажаного самовизначення. У 40 ро­ків усталюється самооцінка особистості, яка є результатом життєвого шляху в цілому, життя як процесу вирішення завдань. Тобто підбива­ються перші підсумки життя і дається оцінка власних досягнень.

Четверта фаза (від 45—50 до 65—70 років) — фаза старіння людини. У цій фазі вона завершує професійну діяльність, її родину покида­ють дорослі діти. Для людини настає «тяжкий» вік душевної кризи


внаслідок біологічного зів'янення, втрати репродуктивної здатності, скорочення часу подальшого життя.

У людей, які старіють, посилюється схильність до мрій, самот­ності, спогадів. Наприкінці цього періоду завершується шлях до са-моздійснення, зникає і самовизначення, відбувається порушення мети життя, життєвої перспективи.

У п'ятій фазі (від 65-70 років до смерті) - старість - більшість людей залишає професійну діяльність і замінює її хобі.

Послаблюються і сходять нанівець усі соціальні зв'язки. Внутріш­ній світ стариків звернений до минулого, в ньому переважають три­вога, передчуття близького кінця і бажання спокою. Людина в цьо­му віці животіє, безцільно існує. Тому п'ята фаза не зараховується до життєвого шляху.

Розуміння п'ятої фази життя як пасивного очікування смерті су­перечить фактам активної і творчої старості.

Фази життя Ш. Бюлер пояснює, користуючись поняттям типу розвитку.

«Вітальний» чинник детермінується внутрішніми особливостями особистості. Пік творчих досягнень збігається з біологічним опти­мумом, тобто тип розвитку визначається домінуванням біологічно­го чинника.

«Ментальний» чинник детермінує інший тип розвитку - психо­логічний і характеризується тим, що творча активність людини до­сягає апогею і стабілізується на високому рівні наприкінці біологіч­ного оптимуму або в період зів'янення організму.

Детермінанта життєвого шляху людини зосереджена у внутріш­ній духовній сутності людини. А саморозвиток духовного єства при­водить до розгортання фаз життя, до самоздійснення іманентних по­тенційних можливостей людини.

Отже, концепція виходить з природжених властивостей людини до самовизначення і прагнення до самоздійснення, що становлять основні рушійні сили розвитку особистості. А життєвий шлях знач­ною мірою представляється результатом саморозвитку духу.

Життєвий шлях має просторово-часову структуру. Він складаєть­ся з вікових і індивідуальних фаз, що визначаються за багатьма па­раметрами життя.