Мовлення — це акт вживання людиною мови для спілкування.

Залежно від віку, характеру діяльності, середовища існування лю­дини її мовлення набуває певних особливостей, незважаючи на те, що люди говорять однією мовою.

Так, у однієї людини мовлення образне, яскраве, виразне, пере­конливе, а в другої — навпаки: обмежене, бідне, сухе, малозрозумі­ле. Це вже свідчить про відмінності у володінні мовою.

 


Кожній людині притаманні свій індивідуальний стиль мовлення, відмінності в артикуляції звуків, інтонації, логічній виразності. От­же, кожна людина говорить по-своєму, хоча й користується спіль­ною для всіх мовою.

Мовлення не існує і не може існувати поза будь-якою мовою. З другого боку, сама мова залишається живою тільки за умови, коли активно використовується людьми. Мова розвивається і вдоскона­люється під час мовного спілкування. Мовлення і є формою акту­ального існування кожної мови.

Мовлення тлумачиться і як мовна діяльність, оскільки за його до­помогою можна, наприклад, забезпечити спілкування, розв'язувати мнемонічні або розумові завдання. У таких випадках мовлення мо­же набувати форми мовного акту, що є складовим елементом іншої цілеспрямованої діяльності, наприклад трудової або навчальної.