Головні галузі психологічних знань

З розвитком психології як науки, з використанням психологіч­них знань у найрізноманітніших сферах людської діяльності посту­пово виокремилися і набули самостійності деякі галузі психологіч­них знань.

Розрізняють загальну, вікову, педагогічну, соціальну, генетичну психологію, зоопсихологію, інженерну, військову, медичну, юридич­ну психологію, психологію праці, спортивну психологію, психоло­гію мистецтва, патопсихологію. У зв'язку з космічними польотами виникла спеціальна галузь — космічна психологія.

Кожна із зазначених галузей психологічних знань має свій пред­мет і методи вивчення своєрідності психічної діяльності залежно від умов праці в тій чи тій сфері людського життя і діяльності та їхніх вимог до морально-психологічних якостей особистості.


Але всі галузі психологічних знань потребують знань загальної психології, яка вивчає методологічні питання психології, природу психологічних явищ, закономірності розвитку та перебігу пізнаваль­них психологічних процесів, індивідуальні особливості психіки лю­дини, її почуття та волю, темперамент, характер і здібності.

З доби науково-технічного та соціального прогресу особливу ува­гу психологів привертають проблеми психології праці та соціальної психології.

Міжпредметні зв'язки психології та інших наук сприяють їх вза­ємному розвитку й застосуванню на практиці.

Психологія, розробляючи свої питання, спирається на дані біо­логії, зокрема анатомії та фізіології, на вчення про вищу нервову ді­яльність. У свою чергу, дані психології широко використовуються в медицині, зокрема в психіатрії.

Педагогіка широко використовує психологічні закономірності навчання та виховання. Низка конкретних галузей психології (педа­гогічна і вікова психологія зокрема) взаємодіє з розділами теорії та методики педагогіки, дидактикою, методиками викладання окремих навчальних предметів.

Одна з актуальних психолого-педагогічних проблем сучасності є проблема формування мислення в процесі навчання, яке б давало людині змогу самостійно засвоювати інформацію, що постійно оновлюється, гарантувало б розвиток здібностей суб'єкта до продук­тивної інтелектуальної діяльності.

Плідний характер взаємозв'язку психології та педагогіки виявля­ється в тому, що він є умовою для випередження реальної педаго­гічної практики, відкриває нові шляхи пошуку ефективних сучасних технологій навчання та виховання.

Водночас психологія грунтується на даних педагогіки при вив­ченні психології формування особистості. Тісним є взаємозв'язок психології з літературою, мовознавством, історією, мистецтвом, кі­бернетикою та іншими науками.