Монологічне мовлення - це таке мовлення, коли говорить одна осо­ба, а решта слухає, сприймає її промову.

Приклад монологічного мовлення — доповідь, лекція, виступ на зборах, пояснення вчителем нового матеріалу тощо.

Це відносно розгорнутий різновид мовлення. У ньому порівняно мало використовується позамовна інформація, яка отримується з


розмовної ситуації. Порівняно з діалогічним монологічне мовлення значною мірою є активним або довільним різновидом мовлення.

Так, для того щоб здійснити монологічний акт мовлення, той, хто говорить, повинен усвідомлювати повний зміст думки і вміти до­вільно побудувати на підставі цього змісту своє висловлювання чи послідовно кілька висловлювань.

Монологічне мовлення — це організований різновид мовлення.Той, хто говорить, наперед планує або програмує не лише окреме слово, речення, а й весь процес мовлення, весь монолог загалом, іноді по-думки, а іноді у вигляді запису-плану або конспекту.

Монологічне мовлення у своїх розгорнутих формах вимагає пев­ної підготовки, яка полягає в попередньому добиранні змісту, чітко­му плануванні та відповідному словесному оформленні.

Письмове мовлення.Письмове мовлення — це особливий різно­вид мови, що дає змогу спілкуватися з відсутніми співрозмовника­ми, які є не лише сучасниками того, хто пише, а й житимуть після нього. Письмове мовлення - це різновид монологічного мовлення, але воно здійснюється як писання і читання написаного у вигляді письмових знаків (слів).

Історично письмове мовлення виникло пізніше ніж усне і на йо­го основі.

Порівняно з усним мовленням воно має свої, специфічно психо­логічні особливості. Передусім воно відбувається без безпосередньо­го контакту із співрозмовником, а тому виключає інтонацію, міміку і жести, сприймання реакції читача, його репліки, які мають важли­ве значення для усної мови.

У письмовому мовленні і зміст, і, власне, ставлення до нього тре­ба висловити на папері. Тому текст більш розгорнутий, ніж усне мо­нологічне повідомлення. Створюючи текст, слід зважати на майбут­нього читача, дбати про те, щоб письмові знаки були зрозумілі пе­редбачуваному читачеві, йому слід усе пояснити, щоб у нього не ви­никало нерозуміння.

Тому письмове мовлення має складну структуру порівняно з ус­ним: вживання його вимагає від людини, автора письмового пові­домлення, розгорнутого, послідовного, повного логічного вислов­лення думок, суворішого дотримання правил граматики, добирання слів і висловлювань.

Якщо в усному мовленні пропуски окремих слів можна заповни­ти певними виражальними засобами (міміка, жестикулювання то­що), то такі пропуски роблять письмове мовлення незрозумілим.

Письмове мовлення — це найбільш довільний різновид мовлення.

Для успішного вживання письмового мовлення треба опанувати засоби створення тексту. У процесі свого індивідуального розвитку людина навчається писати і читати значно пізніше, ніж говорити.


Але усне і письмове мовлення тісно взаємопов'язані. Так, опануван­ня письма, читання художньої літератури сприяє подальшому ооз-витку усного мовлення особистості, збагаченню її активного слов­ника та усвідомленню граматичної будови.

Письмове мовлення спирається на усне, не тільки доповнює, а й зумовлює певну його перебудову. Для більшості людей, залежно від їх освіти та змісту діяльності, письмово висловитися часом важче, ніж усно. Тому опанування культури мовлення повинно включати навчання письмовому мовленню.

Внутрішнє мовлення. Усне та письмове мовлення, які можуть на­бувати форми діалогу чи монологу, є зовнішнім мовленням.

Ще одним різновидом мовлення є внутрішнє мовлення. Як свід­чить сама назва, внутрішнє мовлення непридатне для спілкування з іншими людьми. Людина користується внутрішнім мовленням, ко­ли розмірковує про щось подумки, планує свої дії, не висловлюю­чись вголос і не записуючи на папері, не контактуючи з людьми.

Головним показником внутрішнього мовлення є те, що воно без­звучне, не мовиться вголос, хоча нерідко його виявляє шепотіння, а іноді воно починає звучати, переходячи в розмову із самим собою. Це трапляється у випадках великого напруження думки, яке супро­воджується виразними емоціями.

Внутрішнє мовлення відрізняється за своєю структурою від зов­нішнього мовлення тим, що воно дуже скорочене, уривчасте, в ньо­му опускається більшість другорядних членів речення. Унаслідок цього воно справляє враження незв'язності та незрозумілості для ін­шого, нерідко в реченні залишається один тільки підмет або прису­док, що є центром думки, навколо якого об'єднуються образи.

Можливість такого скорочення внутрішнього мовлення пов'яза­на з тим, що людині, яка міркує подумки, добре відомо, про що йдеться. Тому й немає нібито потреби розгорнуто викладати свої думки для себе. Звичка думати таким «скороченим» способом має і свої вади.

Нерідко те, що немовби цілком зрозуміле при внутрішньому мов­ленні за його спрощеною та скороченою синтаксичною структурою, виявляється іноді далеко не таким зрозумілим, коли доводиться пе­реказувати зміст думки іншим людям: окцемі моменти просто не­зрозумілі, думки неаргументовані, логічно непослідовні.

Відомі випадки, коли добре зрозуміле передати у формі зв'язно­го мовлення усно або письмово неможливо.

Внутрішнє мовлення виникло в процесі мовленнєвого спілкуван­ня людей через ускладнення завдань і змісту діяльності. Воно пород­жене потребою, перш ніж висловити щось усно чи письмово, його спланувати, окреслити головні контури, побудувати вислів, схему дій, міркування, перед тим як реалізувати їх практично.


Зовнішнє і внутрішнє мовлення людини тісно взаємопов'язані та взаємопроймають одно одне. Легкість і швидкість таких проникнень залежать від різних умов, а саме: від змісту, складності та новизни розумової діяльності, мовного досвіду та індивідуальних особливос­тей людини.

Мовлення різних людей має індивідуальні особливості, що вияв­ляються в темпі, ритмі, емоційності, виразності, точності, плавнос­ті, голосності, логічності, послідовності, образності висловлювання.

Психоаналітичне тлумачення мовлення.Класичний і особливо структурний психоаналіз розглядає мовлення людини як повну реп­резентацію особистості. Згідно з новітнім постмодерністським уяв­ленням про природу людини і специфіку детермінації активності особистості, функціонування останньої в унівсрсумі культури є без­перервний шлях виникнення дискурсу.

Дискурс як «мовлення, занурене в життя», мовлення, що розгля­дається в сукупності його екстралінгвістичних характеристик, - ра­дикальний феномен людського існування. Найбільш сильний вплив постмодерністські ідеї про універсальну природу феноменів мовлен­ня і мови справили на європейські школи глибинної психології.

Усі форми активної життєдіяльності індивіда в суспільстві і культу­рі можна розглядати як систему дискурсивних практик, до числа яких відносять, наприклад, політику, релігію, ідеологію, педагогіку, право тощо. Інституціалізовані форми мовленнєвих практик е підґрунтям те­оретичного знання будь-якої науки, а легітимуючим мета-дискурсом щодо своєї істинності є методологія конкретної наукової дисципліни.

Семіотичний принцип «життя як текст» все ширше застосовується в практиці сучасної психотерапії, а найбільш радикально послуговуєть­ся цим принципом у своїй роботі Ж. Лакан, Ж. Дслсз, Ф. Гватгари, Ю. Кристева та інші представники європейської психологічної думки.

Ж. Лакан виділив у психоаналітичному дискурсі суб'єкта два ос­новних типи мовлення — мовлення повне і мовлення порожнє. Ав­тором повного мовлення є суб'єкт несвідомого («Інший»), а зміст його зумовлений психічними травмами, що витісняють потяги й ін­ші неусвідомлювані аспекти особистісного функціонування і це призводить до появи невротичних симптомів. Так, доведено, що більшу частину часу на психоаналітичному сеансі клієнт вдається до порожнього мовлення і таким чином маскує несвідомі причини сво­їх проблем, тоді як завдання аналітика — вловити моменти повного мовлення і, завдяки цьому, вступити в діалог з Іншим.

Роботи Ж. Лакана започаткували лінгвістичне тлумачення несві­домого, згідно з яким останнє трактується як «та частина трансін-дивідуального дискурсу, якій не вистачає суб'єкта для відновлення безперервності свого свідомого дискурсу». Це уявлення є підґрунтям структурного психоаналізу як психотерапевтичного засобу.


Індивідуальні особливості мовлення.Вони залежать від уміння лю­дини скеровувати своє мовлення, використовувати його як засіб спілкування, регулювати його. Залежно від цього одні люди — бала­кучі, другі — стримані, замкнуті.

Саморегуляція мовлення є важливою умовою його функціону­вання. Характер діяльності впливає на мовлення і разом з тим ви­магає опанування певних її особливостей.

Існують особливі вимоги, певне ставлення до мовлення кожно­го фахівця. Воно повинно бути не просто стилістично та логічно досконалим, а й переконливим, смоційно-образним, науково до­казовим і впливовим. Властивості професійного мовлення не просто виробляються впродовж набування практичного досвіду, а вимагають і власної саморегуляції, прагнення вдосконалити мов­лення.