Спілкування - це багатоплановий процес, в якому можна виокреми­ти такі головні функції: комунікативну, інтерактивну, перцептивну.

Комунікативна функція — це різні форми та засоби обміну і пере­давання інформації, завдяки яким стає можливим збагачення досві­ду, нагромадження знань, опанування діяльності, узгодження дій та взаєморозуміння людей. Комунікативна функція спілкування, шо здійснюється за допомогою мови, є необхідною умовою наступнос­ті розвитку поколінь, соціального та наукового прогресу людства, ін­дивідуального розвитку особистості.

Обмін інформацією, що відбувається між людьми в різних видах діяльності, забезпечується комунікативною функцією спілкування в усіх сферах життя суспільства.

Інтерактивна функція спілкування. Вона передбачає контакти між людьми, які не обмежуються лише потребами передавання інформа­ції. Спілкування завжди передбачає певний вплив на інших людей, зміну їх поведінки та діяльності. У цьому випадку виявляється інте­рактивна функція спілкування, функція впливу на інших людей.

Поради, інструкції, вимоги, накази, висловлені в мовній формі та адресовані іншій особі, є спонуканнями до дії та регуляторами її поведінки.

Спільна діяльність, її зміст та умови виконання вибудовують та­ку модель взаємодії особистостей, коли кожний з учасників послі­довно впливає своїми вчинками на інших і в свою чергу змінює свої дії під їх впливом.

Соціальний контроль — це оцінка діяльності з погляду її відпо­відності прийнятим у суспільстві зразкам поведінки, що регламен­туються нормами взаємовідносин людей. Спільна діяльність людей — явище суспільне, яке перебуває під соціальним контролем.

Взаємодія між людьми відбувається ефективно тоді, коли їх по­ведінка відповідає прийнятим зразкам, тим ролям, які обрали спів­розмовники.

Соціальна роль — нормативно ухвалений зразок поведінки, якої чекають від кожного, хто займає ту або ту соціальну позицію. Вона сприймається як специфічна або професійна поведінка - лікар, вчи­тель, інженер; за віком - дитина, дорослий.

Кожна людина може виконувати в житті кілька ролей: в сім'ї -батько, на роботі — керівник, у колі друзів — товариш тощо. Взає­модія людей, які грають кілька ролей, регулюється рольовими очі­куваннями. Рольові очікування - цс сподівання на таку поведінку іншої людини, яка відповідає її рольовому статусу.

Поведінку людей із взаємним очікуванням кваліфікуктгьхяк так­товну, це важлива умова успіху в спілкуванні.


Якщо пацієнт, прийшовши на прийом до лікаря, відчує уважне ставлення до своїх проблем, лагідність, доброзичливість, намагання уважно розібратись у симптомах захворювання, він перейметься до­вірою до нього, правильно зрозуміє поради та рекомендації щодо лі­кування.

Випадки, коли очікування одного із співрозмовників не виправ­довуються через те, що вони суперечать принципам і переконанням співбесідника, виходять за межі його соціальне регламентованих цінностей та норм, не є безтактовністю. У таких ситуаціях особис­тість, розуміючи нереальність того, що від неї очікують, може обсто­ювати свою позицію і не наголошувати на тому, наскільки тактовна її поведінка з погляду співрозмовника.

Свідоме ігнорування рольових очікувань іншої сторони, що не­рідко має місце в повсякденних ситуаціях спілкування, є нетактов­ністю. Вияви нетактовності мають місце тоді, коли людина виявляє неуважність до співрозмовника (відволікається на сторонні речі), пе­рериває його або поводить себе всупереч соціально визначеній нор­мі рольового регламенту (керівна особа відмовляється вирішувати питання, які перебувають в її компетенції) тощо,

Нетактовність — це деструкція рольових очікувань у процесі спілкування, яка порушує ефективну взаємодію учасників процесу спілкування і яка може призводити до конфліктних ситуацій. Особ­ливо небезпечними є порушення вимог тактовності в педагогічному спілкуванні.

Негативні наслідки цього виявляються в напруженості та кон­фліктності стосунків між викладачами і студентами (головним чи­ном юнаками), в різкому зниженні дієвості виховного впливу на особистість дитини. Виявляючи принциповість і вимогливість у стосунках з учнями, педагог повинен засвідчувати свою повагу та довіру до вихованців, прагнення зрозуміти їх, піти на розумний компроміс.

Уміння поєднувати вимогливість і повагу до учнів створює спри­ятливі психологічні умови для формування самоповаги, що має важливе значення для становлення культури спілкування та розвит­ку контактів.

Обмінюючись інформацією, встановлюючи комунікативні зв'яз­ки для досягнення цілей діяльності, взаємодіючи між собою і здій­снюючи різнобічні впливи на інших партнерів по спілкуванню, лю­ди безпосередньо сприймають один одного і мають можливість пі­знавати фізичні, психологічні та індивідуальні особливості, прита­манні кожному із співрозмовників.

Перцептивна функція спілкування. Інформація, яку отримують співрозмовники під час контактів по різних каналах, дає можливість скласти більш або менш об'єктивне враження про те, шо являє со-


бою партнер по спілкуванню, проникнути в його внутрішній світ, зрозуміти мотиви поведінки, звички, ставлення до фактів дійсності. Шлях пізнання людини людиною у процесі спілкування є складним актом. Адекватний психологічний портрет суб'єкта спіл­кування формується залежно від об'єктивних і суб'єктивних чин­ників і включає в себе дію трьох важливих механізмів сприймання людини людиною: ідентифікацію, рефлексію (інтерпретацію) і сте-реотипізацію.

Серед умов, які сприяють взаємопізнанню в спілкуванні, важли­ва роль належить чинникові особистісно-соціальної значущості пред­мета комунікації, характеру ситуації спілкування та тривалості кон­тактів. Коли зазначені умови об'єктивно присутні в спілкуванні, ймо­вірність виявлення істотних психологічних рис особистості зростає. Перший етап у механізмі пізнання людини людиною - іденти­фікація.

Ідентифікація — це спосіб розуміння іншої людини через усві­домлюване або неусвідомлюване уподібнення тому самому суб'єкту, який пізнає. Суть цього полягає в тому, що в ситуаціях взаємодії партнери намагаються зрозуміти один одного, ставлячи себе на міс­це іншого. Так, студент добре розуміє хвилювання та поведінку ін­шого студента перед іспитом, закоханий — страждання того, кого спіткала невдача у взаємності.

Для визначення власної тактики в спілкуванні співрозмовникові важливо знати, як індивід, що входить з ним у контакт, сприймає його самого. Усвідомлення суб'єктом того, як його сприймає пар­тнер по спілкуванню, має назву рефлексія.

Рефлексія поглиблює сприймання іншої людини, оскільки дає уявлення про ставлення до себе як до суб'єкта сприймання.

У процесі спілкування ідентифікація та рефлексія постають в єдності, завдяки чому забезпечується його психологічна інформа­тивність. Дефіцит апріорних знань про психологію людей, з яки­ми доводиться спілкуватися, не дає співрозмовникам можливості відразу визначитись у тому, як найкраще підтримувати і розвива­ти контакти.

Програмуючи свою комунікативну діяльність, суб'єкт намагаєть­ся зрозуміти й пояснити причини, що зумовлюють дії та вчинки кожного.

Пояснення вчинків іншої людини через приписування їй імовір­них почуттів, намірів, думок і мотивів поведінки має назву причи­нова інтерпретація (згідно з A.B. Петровським). Помилкова причи­на в інтерпретації поведінки співбесідника ускладнює, а іноді й уне­можливлює нормальну взаємодію у процесі спілкування.

Інтерпретація дій і вчинків здійснюється або на підставі іденти­фікації, тобто через приписування іншому тих мотивів і почуттів,


які, на думку суб'єкта, він сам виявив би в аналогічній ситуації, або шляхом віднесення партнера по спілкуванню до певної категорії осіб, стосовно яких існують певні стереотипні уявлення.

Стереотипізація — це класифікація форм поведінки та інтерпре­тація їхніх причин через співвіднесення із зразками, що відповіда­ють соціальним стереотипам. Стереотип — це сформований за кон­кретних соціальних умов образ людини, яким користуються мов штампом. Стереотипізація як прийом узагальнення типових рис, притаманних особистостям як носіям певних соціальних та психо­логічно важливих характеристик, широко застосовується в класич­ній художній літературі. Такими є персонажі «Мертвих душ» М.В. Гоголя — Чичиков, Манілов, Коробочка, Плюшкін; Голохвас-тов із комедії І. Карпенка-Карого «За двома зайцями» та ін.

У буденному житті Стереотипізація в оцінці людських якостей, таких, наприклад, як доброта, репрезентована в судженні «Свою со­рочку віддасть іншому, не пошкодує», скупість — в судженні «У ньо­го посеред зими снігу не випросиш».

Стереотипізація може складатись як результат узагальнення влас­ного досвіду суб'єктом міжособистісного сприймання, до якого при­єднуються відомості, отримані з книг та інших джерел. Стереотипі­зація є свідченням проникнення в психологічну сутність особистос­ті та виявлення найхарактерніших її рис.

Якщо Стереотипізація грунтується на достатній об'єктивній ін­формації, на основі якої робляться узагальнення, вона відображає вищий рівень пізнання людини людиною.

Проте Стереотипізація може бути помилковою, мати характер упередженості, коли інтерпретація фактів, на підставі яких роблять­ся узагальнення, виявляється недостатньо аргументованою, а самі факти не вичерпують сутності стосунків.

Так, при сприйманні незнайомої людини важливу роль відіграє первинна інформація, яку отримує суб'єкт сприймання. Якщо в ре­ципієнта попередньо створити відповідну установку стосовно іншої людини, то вона може відіграти вирішальну роль у сприйманні в процесі спілкування. Спрацює стереотип.

Експериментальне доведено, що попередня інформація, яку от­римує суб'єкт сприймання, виявляється істотним підґрунтям для формування упередженості в оцінці іншої людини.

В одному експерименті двом групам студентів була показана фо­токартка однієї й тієї самої людини. У першому випадку експери­ментатор схарактеризував її як видатного вченого, а в другому — як злочинця. Пропонувалося за зовнішнім виглядом дати їй характе­ристику.

Перша група студентів, якій була дана інформація про «видатно­го вченого», повідомила, що зовнішність людини на фотокартці


свідчить про її інтелект, напружену роботу думки, доброту, зосеред­женість. Друга група — варіант «небезпечного злочинця» — ствер­джувала, що перед нею портрет жорстокої, рішучої та підступної людини.

Одна й та сама деталь портрета — очі в одному випадку тлумачи­лись як яскраві і розуміні, а в другому — як злі і нещадні.

Стереотипи, що виникають на основі позитивних або негативних настанов, у спілкуванні виявляються суб'єктивізмом.

У спілкуванні досить поширені стереотипи, що грунтуються на оцінці зовнішності співрозмовника і зумовлюють деформовані суб'єктивні уявлення про його реальні якості. Це може завдати іс­тотної шкоди стосункам і є небажаним явищем у роботі з людьми (особливо небажані такі ситуації в роботі вчителів, керівників ко­лективів).