Різновиди спілкування

Спілкування як соціальне явище охоплює всі сфери суспільно­го буття та діяльності людей і може бути схарактеризоване за різ­ними параметрами, а саме: залежно від контингенту учасників, тривалості стосунків, міри опосередкування, завершеності, бажа­ності тощо.

Залежно від контингенту учасників можна виокремити міжосо-бистісне, особистісно-групове, міжгрупове спілкування.

Міжособистісне спілкування характерне для первинних груп, в яких усі члени підтримують між собою безпосередні контакти і спіл­куються один з одним. Особливості спілкування визначаються зміс­том і цілями діяльності, що їх реалізує група.

Особистісно-групове спілкування має місце тоді, коли одного із співрозмовників представляє особистість, а другого - група. Таким є спілкування вчителя з класом, керівника з колективом підлеглих, оратора з аудиторією.

Міжгрупове спілкування передбачає участь у цьому процесі двох спільностей, кожна з яких обстоює свою позицію, прагне до реалі­зації своїх цілей, або ж обидві групи намагаються дійти згоди щодо певного питання, досягти консенсусу.

У разі можливих гострих суперечностей в обговорюваному питан­ні може виникнути міжгруповий конфлікт. У міжгруповому спілку­ванні кожна особистість постає як виразник колективного інтересу, активно його обстоює, обираючи для цього засоби, які найповніше відображають колективну позицію.

Спілкування може відбуватись як взаємодія людей, між якими встановлюється комунікативний зв'язок, коли співрозмовники без­посередньо сприймають один одного, встановлюють контакти і ви-


користовують для цієї мети всі наявні в них засоби. Таке спілкуван­ня характеризується як безпосереднє.

У безпосередньому спілкуванні функціонують багато каналів зво­ротного зв'язку, що інформують співрозмовників про міру ефектив­ності спілкування.

Опосередковане спілкування ~ це комунікація, в яку включена проміжна ланка - третя особа, технічний засіб або матеріальна річ. Опосередкування може бути репрезентоване телефоном як засобом зв'язку, написаним текстом (листом), адресованим іншій людині, або посередником. Міра опосередкування у спілкуванні може бути різною, залежно від засобів, що використовуються для досягнення цієї мети.

Істотний вплив на характер спілкування справляє час, протягом якого триває процес, регламент.

Регламент — це своєрідний каталізатор змісту та способів спілку­вання. Саме він створює ситуацію, коли потрібно висловлюватися так, щоб «словам було тісно, а думці просторо».

Короткочасне спілкування виникає із ситуаційних потреб і діяль­ності або взаємодії і обмежується розв'язанням локальних комуні­кативних завдань. Такими різновидами спілкування є консультація з певного, конкретного питання, обмін враженнями з приводу акту­альних подій тощо.

Довготривале спілкування — це взаємодія в межах однієї або кіль­кох тем, обмін розгорнутою інформацією щодо змісту предмета спілкування. Тривалість комунікативних зв'язків визначається ціля­ми спілкування, потребами взаємодії та характером інформації, якою оперують співрозмовники.

Спілкування вважають завершеним, коли повністю вичерпано зміст теми, до того його учасники однозначно оцінюють результати взаємодії як вичерпні.

При незавершеному спілкуванні зміст теми розмови залиша­ється не розкритим до кінця і не відповідає очікуванням співроз­мовників. Незавершеним спілкування може бути з об'єктивних причин, коли між співрозмовниками виникають просторові проблеми (роз'єднаність людей) або проблеми щодо засобів зв'язку та стосовно інших необхідних умов для підтримування контактів.

Суб'єктивними причинами є заборона, небажання комунікан-тів продовжувати спілкування, усвідомлення необхідності його припинити. Залежно від ситуації, характеру та цілей спілкування класифікація його різновидів може бути здійснена й за іншими критеріями.