Колектив

Вищою формою організації групи є колектив.

Колектив — це група людей, залучених до спільної діяльності і об'єднаних єдиною метою, яка підпорядковується суспільній меті.

Істотна ознака колективу - суспільна важливість мети та зав­дань, на реалізацію яких спрямовані зусилля його членів. Це дає підстави розглядати колектив як найважливішу клітинку суспільно­го організму.

Виконання спільної соціально вартісної та особистісно важливої діяльності сприяє становленню та розвитку колективістських взає­мин, формуванню колективізму як особливої якості особистості, що виявляє її солідарність з метою та програмами діяльності колекти­ву, готовність активно обстоювати їх.

Типи поведінки людини в колективі.Узгоджені дії колективу, спря­мовані на досягнення мети, на підтримку спільних зусиль, кваліфі­куються як колективістські дії. Поведінка особистості може бути конформною. Конформність у поведінці виявляється в тому, що лю­дина пасивно пристосовується до оточення, не виробляє власної ак­тивної позиції, а намагається поводитися, орієнтуючись на оцінку сторонніх, пристосовуючись до їхніх вимог.

Конформізм — це така поведінка людини, для якої характерною є зовнішня відповідність колективній меті, навіть якщо людина внут­рішньо не погоджується з нею. Взаємовідносини окремих членів у групах і колективах складні й різноманітні. Вони можуть мати діло­вий характер, коли їх об'єднує співробітництво, спільна участь у ре­алізації важливих виробничих справ, праці.

Відносини можуть бути особистісними, коли вони грунтуються на взаємній симпатії або антипатії між людьми, доброзичливості або ворожості. Кожна особистість у системі особистісних відносин має свій статус, який визначається властивостями її характеру, популяр­ністю, впливовістю.