Відносини між особистостями в групі

Важливий аспект у життєдіяльності колективу, знання якого має важливе практичне значення для кожного, хто працює з людьми, є відносини між людьми в групі.

Ці відносини неминуче виникають між членами колективу під час спілкування та взаємодії в процесі реалізації завдань, на вико­нання яких спрямовуються їхні зусилля.

Мета діяльності, її мотиви, організація дій співпрацівників ви­значають характер відносин, що складаються в групі.

Відносини між особистостями мають складну структуру. У цій структурі діють не лише об'єктивні чинники (характер мети, умови для її досягнення, особливості керівництва, відносини між членами групи, що склалися), а й суб'єктивні (рівень свідомості та самосві­домості членів колективу, рівень їх домагань, індивідуально-психо­логічні особливості, здібності та ін.).

Головний метод дослідження взаємовідносин у колективі — спостереження. Воно дає змогу всебічно з'ясувати змістовність життя в групі, її структуру, рівень розвитку, статус окремих чле­нів. Плідними для вивчення колективів є також різні форми ан­кетування, опитування, інтерв'ю, результати яких дають уявлення про цінності групи, бачення її членами різних аспектів життя пев­ної спільності.

Ефективним інструментом оперативного вивчення міжособистіс-них відносин є запропонований американським психологом і мік-росоціологом Дж. Морено метод соціометрії. Засадовим для нього є принцип синтонності — емоційних потягів і симпатій, які виявля­ються у відносинах між членами групи і визначають їх характер.

Процедура соціометричного дослідження полягає в тому, що кожному члену групи пропонується відповісти на запитання «З ким би ти хотів ... ?». Воно може стосуватися будь-якої сфери людських взаємовідносин.

Критерії вибору можуть бути сильними і зорієнтованими на іс­тотні психологічні якості особистості — її моральні принципи, силу характеру, вольові та інтелектуальні здібності, наприклад:

«З ким би ти пішов у розвідку?»,

«До кого б ти звернувся по допомогу для розв'язання конфлік­тної ситуації?» тощо.

Критерії можуть бути слабкими, коли це стосується обрання партнера для розваг, відпочинку або для забезпечення психологіч­ного комфорту. Такими можуть бути запитання: «З ким би ти хо­тів проводити своє дозвілля?», «З ким би ти хотів сидіти за одні­єю партою?». При цьому надається можливість виявити міру ба­жаності партнера, якого обирають, пропонується послідовний по-


«дуже бажаний», «бажаний», «менш

трійний вибір за принципом: бажаний».

Отримані результати — вибори — занотовуються до соціометрич-ної матриці й аналізуються шляхом підрахунку кількості виборів що­до кожного члена групи.

Інформація може бути математично опрацьована і виражена гра-фіком-соціограмою. Популярність членів групи, їх статус має такий характер вираження: «зірки» - ті, кого обирають найчастіше, посту­паються їм «бажані», що мають по три-чотири вибори.

Менш популярних називають «мало бажані» — один-два вибори, поза полем вибору залишаються «ізольовані», з якими ніхто не ба­жає співпрацювати. Представники останньої підгрупи становлять контингент підвищеного соціально-психологічного ризику й потре­бують особливої до себе уваги та розуміння.

Проте результати соціометрії не є вичерпно інформативними і не завжди розкривають справжні мотиви, якими керуються члени гру­пи, обираючи одних партнерів та ігноруючи інших.