Головні напрями сучасної психології Персоналістичні напрями

Персоналістична психологія зосередила свої зусилля на вивчен­ні особистості та її внутрішньої будови. Так, для В. Штерна (1871 — 1938) «психологія є наукою про особистість (person), що зазнає пе­реживань, кожне з яких тлумачиться в термінах своєї власної мат­риці». Людська особистість, за В.Штерном, створює вищий спосіб життя. А її акти психофізично нейтральні — не є ні психічними, ні фізичними.


Вищий спосіб або модальність життя, за В.Штерном, має три рів­ні: перший — життєдіяльність або біосфера індивіда, другий — пере­живання і третій рівень — система культурних, соціальних, мораль­них та релігійних цінностей, які особистість засвоює шляхом так званої інтроцепції - внутрішнього сприймання.

Стрижень особистості - в характері людини, який визначається її рисами, що мають сталі і цілеспрямовані акти.

І.Шпрангер (1882-1963) назвав свою психологію особистості структурною і дійшов висновку, що її спрямованість і самобутність визначаються тими цілями і духовними цінностями, до яких особис­тість прагне. Разом з тим цілі і цінності залежать від суспільства, в якому живе і діє особистість, від рівня його духовної культури. Ви­значення шести галузей культури в суспільстві дало підставу для класифікації особистостей.

Серед шести головних духовних сфер суспільства Е.Штерн виді­ляє: науку, естетику, економіку, релігію, політику, взаємини з інши­ми людьми. І відповідно до них він називає шість типів особистос­тей: теоретична, естетична, економічна, релігійна, політична особис­тість та інші.

До персоналістичних напрямів психології належать: теорія само-реалізації Г.Олпорта (1897-1969), концепція самоактуалізації А.Мас-лоу (1908—1970), концепція відношень у структурі особистості К.Роджерса (1902-1990) та інші.

Слід зазначити, що основний предмет дослідження персоноло-гів — психічно здорові, зрілі і творчо обдаровані представники людс­тва. Головна їх відмінність від інших людей полягає в безперервно­му розвитку і активному ставленні до навколишнього світу.

У структурі особистості Г.Олпорт розрізняє центральну мотива­ційно-спонукальну сферу, яка складається з двох рівнів активності: мотивації потреби і вищих мотивів - прагнення до розвитку. Отже, пошук постійного напруження, опір рівновазі, гомеостазу - харак­терні риси мотивів розвитку. Мотиви розвитку зумовлюють спрямо­вану в майбутнє систему цілей, реалізація яких вимагає і сприяє роз­виткові нових можливостей людини.

Отже, особистість — процес безперервного становлення людини, спрямованої в майбутнє. А саме: формування нових мотивів є про­цесом перетворення способів діяльності, її цілей і мотивів. Якраз у механізмі перетворення мотивів на способи тієї самої діяльності — умова саморозвитку людини.

А.Маслоу доводить, що соціальність людини - вимога самої її природи, що люди мають потреби в спілкуванні, любові, повазі, співпричетності, які за своєю природою набувають форми «інстин-ктоподібності». Тобто це потреби суто «гуманоїдні». До базальних потреб відносяться: фізіологічні потяги, потреби в безпеці і захисті,

ЗО


любові, повазі і самоактуалізації людини. Незадоволення базальних потреб спричинює хвороби: неврози і психози.

Над рівнем базальних потреб надбудовується метамотиваційний рівень — потреби в істині, добрі і красі, справедливості, єдності. Але потреби самоактуалізації, на думку А.Маслоу, починають функціо­нувати лише після того, коли вдоволені всі інші потреби.

Вивчення творчих особистостей дало підстави для важливого висновку: серед різноманітних властивостей людей, схильних до «са­моактуалізації», провідною є установка на зосередженість не на власній персоні, не на суто індивідуальних інтересах, а на високих суспільних цілях. Цим людям властиві почуття провини, тривоги, але їх непокоїть не власна доля. Зовнішня свобода для них менш важлива, ніж внутрішня.

Центральна ідея концепції К.Роджерса полягає в тому, що спів­відношення: 1) дійсного змісту особистості, 2) уявлення людини про себе — про своє «я» і 3) про своє ідеальне «я», про той тип особис­тості, якою вона бажає стати, відображає справжню структуру осо­бистості. Розбіжності в цих уявленнях призводять до неврозів і страждань людини. Вона відчуває стурбованість, почуття тривоги, уразливості, яке стає тим болючішим, чим більше назріває потреба змінити на краще думку про себе.

Психотерапевтична процедура, запропонована К. Роджерсом, спрямована на те, щоб, по-перше, сформувати в особистості нове, більш адекватне бажанню бачення себе самої і, по-друге, зробити його більш реальним, що відповідає можливостям людини, її «іде­альному я», по-третє — створювати «теплий психотерапевтичний мікроклімат». Завдяки цьому людина забезпечує позитивне ставлен­ня до себе, починає вірити в себе, що є безперечною умовою роз­витку, дієвого самоконтролю і організованості дій. А щоб піднятися ще вище, людина має усвідомити свої переваги і вади, «прийняти» їх як належне і почати працювати над собою.

К.Роджерс, вивчаючи розбіжності дійсних можливостей, бажань та почуттів людини і її «ідеального я», назвав цей стан «умовою престижу». Це — відповідність громадській оцінці, суспільній значу­щості особистості.

Психіка і вища нервова діяльність

Протягом останніх двох століть розвиток психології був тісно пов'язаний з досягненнями філософської думки та успіхами природ­ничих наук.

Матеріалістична інтерпретація природи та сутності психічних явищ була зумовлена появою філософії діалектичного матеріалізму і розвитком вчення про природу психіки (1.М.Сеченов, І.П.Павлов).


Відображувальна діяльність людини зумовлена рефлекторною ді­яльністю мозку. Фундатором вчення про рефлекторну природу пси­хіки є видатний російський фізіолог І.М.Сеченов (1829—1905). У сво­їх працях він вказував, що джерелом психічних актів як відображен­ня діяльності є зовнішні подразники, що діють на організм. Ця ді­яльність виникає під час взаємодії індивіда з навколишнім світом, що здійснюється завдяки рефлекторній діяльності мозку.

У своїй праці «Рефлекси головного мозку», опублікованій у 1863 році, І.М.Сеченов писав, що «всі акти свідомого і несвідомо­го життя за способом виникнення (походження) є рефлекси», що без зовнішнього чуттєвого подразнення неможлива психічна ді­яльність.

Вчення І.М.Сеченова про рефлекторну природу психіки далі роз­винув І.П.Павлов (1849—1936) у своєму вченні про вищу нервову ді­яльність. Теорія рефлекторної діяльності спирається на три головні принципи наукового дослідження:

1 ) принцип детермінізму, тобто поштовху, причини будь-якої дії, її ефекту;

2) принцип аналізу та синтезу, тобто розкладання цілого на час­
тини і потім створення нового цілого з елементів старого;

3) принцип структурності і пристосування динаміки до структури.

Засадовим у вченні про вищу нервову діяльність є розуміння єд­ності організму та середовища. В організмі «все із зовнішнього сві­ту». Зв'язок організму з його середовищем здійснює нервова систе­ма. Вона, як зазначає І.П.Павлов, є системою відношень, зв'язків. Поведінка організму визначається тими умовами і середовищем, в якому живе й діє жива істота.

Дослідженнями доведено, що великі півкулі головного мозку ві­діграють провідну роль у діяльності всього організму. Кора великих півкуль головного мозку, забезпечуючи потреби організму, разом з найближчими до кори підкорковими нервовими центрами здійснює складну аналітико-синтетичну діяльність. У ній утворюються склад­ні тимчасові нервові зв'язки, за допомогою яких здійснюється регу­ляція відносин між організмом та зовнішнім середовищем, а також регуляція діяльності самого організму.

Цю діяльність великих півкуль головного мозку І.П. Павлов і на­зиває вищою нервовою діяльністю і підкреслює, що поведінка жи­вого організму являє собою певну систему реакцій або рефлексів на подразники зовнішнього і внутрішнього середовища.

Рефлекс — відповідь організму на подразнення, яка здійснюєть­ся за допомогою нервової системи. Рефлекторна діяльність — голов­на форма діяльності нервової системи. Розрізняють два різновиди рефлексів: безумовні, з якими тварина народжується, та умовні, які виробляються в неї після народження, протягом життя.


Безумовні рефлекси виробилися, закріпилися протягом тривало­го періоду біологічного розвитку живих істот. Вони потрібні твари­ні від перших днів її життя для її існування. Безумовні рефлекси за­безпечують організмові пошук поживи, уникнення шкідливих впли­вів тощо.

Безумовні рефлекси спричинені безумовними подразненнями, тобто такими подразненнями, які, впливаючи на відповідні рецепто­ри — смаковий, дотиковий та інші, спричинюють відповідні реакції організму. Безумовні рефлекси не зникають і весь час діють за умо­ви, що організм нормальний, здоровий. Складна система безумовних рефлексів являє собою ту діяльність, яку називають інстинктивною.

Безумовні рефлекси не можуть вдовольнити потреб вищих орга­нізмів, що живуть за складних умов. Безумовні рефлекси могли б за­безпечити потреби організму лише за абсолютної постійності зовніш­нього середовища. Але оскільки зовнішнє середовище весь час змі­нюється, то пристосування до нього за допомогою одних лише безу­мовних рефлексів неможливе. Необхідне доповнення їх тимчасовими зв'язками, які вибудовуються у тварин та людини впродовж життя.

Головний принцип роботи великих півкуль, як довів І.П.Павлов, — утворення тимчасових нервових зв'язків, або умовних рефлексів. Під час своїх досліджень він помітив, що за певних умов у тварин виника­ють рефлекси і за відсутності безумовних подразників, наприклад іно­ді слина в собаки починає виділятися, коли з'являється людина, яка його годує, хоча в цей момент їжі собаці й не дають.

Рефлекси в таких випадках виникають під впливом подразників, які названі умовними рефлексами. Коли на тварину одночасно діють два подразники — один безумовний, наприклад їжа, і другий умов­ний, який сам по собі не викликає рефлексу, скажімо дзвінок, то в головному мозку виникають два збудження — від їжі і від дзвінка.

Оскільки вони діють одночасно, між збудженими нервовими центрами утворюється замикання, тобто встановлюється нервовий зв'язок. Внаслідок цього зв'язку умовний подразник спричинює рефлекторну реакцію, як і безумовний. Такі рефлекси названі умов­ними рефлексами.

Із зміною умов життя змінюються рефлекси. Вони зникають, тобто гальмуються, якщо умовний подразник не підкріплювати бе­зумовним, і поновлюються, якщо умовний подразник знову підкрі­пити безумовним.

Умовно-рефлекторна діяльність людини являє собою надзвичай­но складну, різноманітну і витончену систему зв'язків. Нові нерво­ві зв'язки утворюються не лише на основі безумовних, а й на осно­ві вже існуючих, раніше утворених умовних зв'язків, які набули від­повідної сили і стійкості. Потрібні умови утворення умовних реф­лексів — оптимальна сила подразника, активність кори великих пів-


куль головного мозку та підкріплення умовних подразників безумов­ними. У навчанні такими підкріпленнями є інтерес до знань, допит­ливість, здивування новизною явищ.

Головними процесами нервової діяльності є збудження та галь­мування.

На кору великих півкуль одночасно впливає велика кількість різ­номанітних подразників, але реагуємо ми не на всі подразники, що надходять до кори великих півкуль. На значну частину подразників організм не реагує, оскільки збудження, спричинені ними, гальму­ються.

Гальмування відбувається одночасно із збудженням. Завдяки гальмуванню ряду ділянок кори збудження спрямовується в якомусь одному напрямі й зосереджується в певному пункті кори. За певних умов збудження і гальмування поширюються, іррадіюють по корі ве­ликих півкуль, викликаючи збудження або гальмування інших діля­нок кори, або знову зосереджуються, концентруються в пункті сво­го виникнення.

Завдяки іррадіації збудження у свідомості виникають різноманіт­ні асоціації - образи, думки, почуття, які або посилюють, або галь­мують діяльність, яку людина виконує.

Коли збудження концентрується у певній ділянці кори, інші її ді­лянки в цей час гальмуються. Поширення або зосередження збуд­ження та гальмування здійснюється за законом іррадіації та концен­трації нервових процесів.

Збудження і гальмування взаємодіють між собою. Збудження пев­них ділянок кори великих півкуль зумовлює гальмування інших ді­лянок кори головного мозку і, навпаки, гальмування одних ділянок кори спричинює збудження в інших її пунктах. Таке явище відбува­ється за законом взаємної індукції збудження та гальмування.

Розрізняють позитивну і негативну індукції. За умови позитивної індукції гальмування певної ділянки кори спричинює збудження ін­ших її ділянок. Діяльність організму в таких випадках відбувається в напрямі цього збудження, посилюється увага до змісту діяльності. При негативній індукції збудження певної ділянки кори викликає гальмування тих її ділянок, які були раніше активними.

Негативна індукція відбувається при відволіканні уваги від голов­ної діяльності й зосередженні на випадкових подразненнях, які галь­мують збудження, спричинене головним подразненням.

Гальмування нервових процесів буває безумовним, або зовніш­нім, і умовним, або внутрішнім. Зовнішнє гальмування відбуваєть­ся внаслідок впливу сильного стороннього подразника. Вироблений умовний рефлекс, наприклад виділення слини як реагування на за­свічування електричної лампочки, припиняється, якщо при цьому почне діяти сильний звук.


Зовнішнє гальмування є виявом дії негативної індукції. Воно ви­являється ще й у вигляді позамежового гальмування, яке виникає тоді, коли сила збудження перевищує можливості працездатності нервової клітини. Посилення подразника в таких випадках не тіль­ки не викликає збільшення сили реакції, а, навпаки, сила реакції зменшується або й зовсім гальмується.

Гальмівні процеси, що виникають у клітині внаслідок її перенап­руження, убезпечують її від руйнування. Тому таке гальмування на­зивають ще захисним гальмуванням.

Внутрішнє гальмування так само зумовлюється зовнішніми обста­винами. Один із виявів умовного, або внутрішнього, гальмування є послаблення тимчасових зв'язків. Воно настає тоді, коли умовний под­разник (наприклад світло), на який вироблено умовний рефлекс, час від часу не підкріплюється безумовним подразником (наприклад їжею). Утворений зв'язок у такому разі гальмується, і рефлекс згасає.

Якщо умовний подразник знову підкріпити безумовним, то за­гальмований тимчасовий нервовий зв'язок легко поновлюється і умовний подразник знову викликає умовний рефлекс. Гальмування тимчасових нервових зв'язків спричиняє забування.

Важливим виявом внутрішнього гальмування є диференціальне гальмування. Якщо підкріплювати безумовним подразником лише ті з умовних подразників, на які вироблено умовний рефлекс, то піс­ля цього умовний рефлекс виникає у відповідь на ті умовні подраз­ники, які підкріплювалися безумовним. Збудження від інших, не підкріплюваних подразнень, гальмується, і умовний рефлекс на них не виявляється.

Так, якщо вироблено умовний рефлекс на звук, а потім підкріп­люється звук лише певної висоти чи інтенсивності, то й умовний рефлекс далі виникатиме лише на звук тієї висоти чи інтенсивнос­ті, який підкріплювався. Відбувається диференціювання подразнень.

Організм точно відрізняє дієві, тобто підкріплювані подразники від недієвих, тобто непідкріплюваних безумовним подразником. Дослідженнями встановлено, що собака, наприклад, може диферен­ціювати звукові подразники з точністю до 1/8 тону. Диференціаль­не гальмування сприяє уточненню та розрізненню виправданих жит­тєвим досвідом подразників від невиправданих.

Це яскраво виявляється в навчально-виховній діяльності. Розріз­нення, уточнення та опанування знань або актів поведінки буває ефективним тоді, коли істотні властивості в них певним чином під­кріплюються, а неістотні — гальмуються.

Поряд із замикальною великі півкулі головного мозку здійсню­ють також аналітико-синтетичні функції.

Взаємодіючи з навколишнім світом, організм відповідає не на всі подразнення, що надходять до мозку, а лише на ті, які слугують за-


доволенню його потреб. Розрізняючи подразники, мозок на одні з них відповідає, а на інші не відповідає. Так здійснюється аналіз предметів зовнішнього світ>'.

Найпростіший аналіз здійснюють і нижчі відділи центральної нервової системи. Вищий аналіз, який є засадовим щодо актів по­ведінки, здійснюється в корі великих півкуль головного мозку. Суть роботи кори полягає в аналізі та синтезі подразнень кори.

Аналітична діяльність відбувається за допомогою спеціальних ме­ханізмів — аналізаторів. Вони розвинулися в процесі біологічного розвитку тварин внаслідок їх пристосування до умов існування, до різноманітних видів енергії зовнішнього світу, що впливали на ор­ганізм, — світлової, звукової, хімічної, механічної, теплової тощо.

Великі півкулі являють собою грандіозний аналізатор як зовніш­нього, так і внутрішнього світу організму. Аналізатори здійснюють свою аналітичну діяльність у зв'язку з гальмівними процесами, що відбуваються в корі великих півкуль. Одні подразнення або ком­плекси подразнень, що потрапляють до кори великих півкуль, ви­окремлюються, тобто викликають там збудження, на них тварина реагує, відповідає. Інші ж подразнення гальмуються, і на них твари­на не відповідає.

Процес аналізу має своє підґрунтя, з одного боку, в аналізатор­ній здатності наших рецепторів, периферійних закінчень, а з друго­го—в процесах гальмування, яке розвивається в корі великих пів­куль головного мозку і розмежовує те, що не відповідає дійсності, і те, що відповідає дійсності. Процес гальмування сприяє коригуван­ню аналітичної діяльності великих півкуль головного мозку.

Водночас з аналізом великі півкулі головного мозку здійснюють і синтетичну діяльність, сутність якої полягає в замиканні нервових зв'язків.

Синтетична діяльність великих півкуль буває дуже складною. Ут­ворюються цілі ланцюги й системи тимчасових зв'язків. Ті процеси, які в психології називають асоціаціями, є не що інше, як утворення тимчасових зв'язків, тобто це акти синтезу. Мислення, вказував І.П.Павлов, являє собою не що інше, як асоціацію — спочатку еле­ментарну, а потім ланцюги асоціацій, кожна ж перша асоціація — це момент народження думки.

Щоб успішно орієнтуватися в навколишньому світі, тварина не­одмінно повинна аналізувати й синтезувати його. Пізнавальні про­цеси, мислення — це і є складна аналітико-синтетична діяльність кори. Специфічно людське мислення виникає на основі складні­шої аналітико-синтетичної діяльності кори великих півкуль на ос­нові мови.

Діяльність великих півкуль головного мозку — це сигнальна ді­яльність. Великі півкулі головного мозку завжди діють у відповідь на


різноманітні подразнення, які сигналізують про те, що має для жит­тя організму важливе значення. Наприклад, світло або звук можуть сигналізувати живій істоті про наявність їжі, про небезпеку тощо.

Сигнали, що їх викликають предмети та їхні властивості або яви­ща природи, являють собою першу сигнальну систему. Вона влас­тива і тваринам, і людині.

Перша сигнальна система — це фізіологічне підґрунтя відчуттів, сприймань, уявлень. Дійсність для тварин сигналізується майже вик­лючно подразненнями, які безпосередньо надходять у спеціальні клітини зорових, слухових та інших рецепторів організму, та їх від­битками у великих півкулях.

Вища нервова діяльність людини як суспільної істоти якісно від­мінна від вищої нервової діяльності тварин. У процесі праці, в сус­пільному житті люди виробили звукову мову як засіб зв'язку, засіб спілкування між собою.

Мовна функція спричинила появу нового принципу діяльності великих півкуль. Слово в житті людини стало своєрідним сигналом. Воно є другою, суто людською, сигнальною системою дійсності. Кожне слово як назва предмета, властивості або дії замінює відпо­відний сигнал першої сигнальної системи.

Якщо наші відчуття та сприймання предметів і явищ навко­лишнього світу є для нас сигналами першої сигнальної системи дійсності, конкретними сигналами, зазначає 1.П. Павлов, то мо­ва, насамперед кінестетичні подразнення, що надходять у кору від мовних органів, — це сигнали другої сигнальної системи, сигнали сигналів.

Слово, через попередній життєвий досвід дорослої людини, пов'язане з усіма зовнішніми та внутрішніми подразненнями, що надходять у великі півкулі. Воно їх сигналізує, замінює і внаслідок цього може спричиняти всі ті дії, реакції, які викликають конкрет­ні подразнення.

Друга сигнальна система виникає на основі першої сигнальної системи і без неї існувати не може. Вона діє лише у зв'язку з діяль­ністю першої сигнальної системи, вступаючи з нею в найскладніші взаємозв'язки.

Друга сигнальна система у взаємодії з першою сигнальною сис­темою є фізіологічним підґрунтям вищого, абстрактного мислення людини та її свідомості, засобом самопізнання. Низка інших психо­логічних процесів (сприймання, пам'ять, уява, формування навичок тощо) на фізіологічному рівні також є результатом взаємодії першої і другої сигнальних систем. Участь другої сигнальної системи в цих психологічних процесах перетворює їх на свідомі процеси.

Великі півкулі головного мозку - надзвичайно складна динаміч­на система. Упродовж діяльності постійно утворюються нові умовні


зв'язки. Вони об'єднуються в певні системи. Системність зв'язків забезпечує успіх діяльності тварини та людини.

Процеси, які відбуваються у великих півкулях головного мозку, постійно прагнуть до об'єднання, до стереотипної об'єднувальної ді­яльності. Безліч подразнень, що надходять до великих півкуль як ззовні, так і зсередини організму, стикаються, взаємодіють, систе­матизуються і завершуються утворенням динамічного стереотипу.

Динамічний стереотип потрібний для успішної взаємодії організ­му із середовищем. Повторення однакових рухів і дій, однакових ак­тів поведінки, схожих реакцій організму забезпечує йому успіх у ді­яльності, в задоволенні своїх потреб.

Усім відомо, що людина звикає до певного способу дій, вироб­ляє певний спосіб сприймання, запам'ятовування, мислення. Авто­матизуючи свої дії, вона виробляє навички та звички, які полегшу­ють здійснення свідомо спрямованої діяльності. В усьому цьому го­ловну роль відіграють динамічні стереотипи.

У процесі діяльності постійно утворюються нові динамічні стере­отипи. Старі ж динамічні стереотипи не зникають, вони взаємоді­ють з новоутворюваними, сприяють їх утворенню або, навпаки, вступають у суперечність з ними, внаслідок чого успішне утворення нових стереотипів гальмується.

Вироблення й перероблення динамічного стереотипу потребують великої роботи нервової системи. Вона може відбуватися впродовж тривалого часу й залежить від складності самої діяльності, а також від індивідуальності та стану тварини або людини.

Вироблення й підтримання динамічного стереотипу завжди пов'язуються з певними переживаннями.

Нервові процеси, що відображаються в півкулях головного моз­ку при становленні й підтримуванні динамічного стереотипу, є підґрунтям почуттів, вони зумовлюють їхній характер та інтенсив­ність. Почуття труднощів, бадьорості і стомленості, задоволення і засмученості, радості і відчаю тощо мають своїм фізіологічним підґрунтям зміни, порушення старого динамічного стереотипу або складність встановлення нового.

Динамічний стереотип краще утворюється тоді, коли подразни­ки діють у певній системі, певній послідовності та у певному поряд­ку. Підтримується динамічний стереотип через дотримання певного зовнішнього порядку, системи та режиму діяльності.