Здібності керівника

Здібності керівника - це певні психологічні особливості особис­тості, що є умовою для досягнення керівником високих результатів у співпраці з підлеглими.

Комунікативні здібності займають у системі здібностей керівника провідне місце.

Вони являють собою складну структуру, що складається з перцеп­тивных процесів, які характеризуються високим рівнем спостереж­ливості. Важливу роль відіграє емпатія, тобто розуміння психічних станів підлеглого, співпереживання його почуттям і емоціям. Це дає змогу керівникові знайти правильний індивідуальний підхід до сво­го співпрацівника.

На цій здібності грунтується і така важлива річ, як увага керівни­ка до підлеглого.


У складі комунікативних можливостей домінуючими повинні бути відношення, що тісно пов'язані з потребою в соціальній вза­ємодії, з прагненням до спілкування, до творчого опановування знань, навичок і умінь у роботі, з бажанням розумно організовува­ти процес діяльності і виховання, досягти рівня організації справж­нього колективу.

Проектувальні здібності дають можливість керівникові правиль­но будувати плани роботи, вести розрахунки, будувати графіки на­явних і майбутніх виробничих процесів, створювати нові оригіналь­ні проекти. Важливо подумки забігати наперед і певним чином прогнозувати психофізіологічні стани підлеглого.

Конструкторські здібності дають змогу керівникові підходити до процесу виробництва з позиції раціональної доцільності кож­ного руху думки і дії, що є частиною його змісту, і економічнос­ті усього процесу. З конструкторськими здібностями тісно пов'язані гностичні здібності — арсенал засобів діяльності керів­ника, що дозволять йому самостійно здобувати знання процесів виробництва.

Організаторські здібності виражаються в упорядкуванні, налагод­женості, досягненні єдності виробничого процесу. Керівник не ли­ше організовує діяльність своєї групи, а й надає їй певної спрямо­ваності, обґрунтовує мету, створюючи підлеглим правильну цінніс­ну орієнтацію.