Психологічні основи такту

Такт- категорія етики, що за змістом відбиває правила пристой­ності, почуття міри у взаємовідносинах підлеглого і керівника, їх взаємної ввічливості.

Такт керівника багато в чому залежить від стилю керівництва процесом виробництва. Це одночасно і поводження керівника, що будується на основі правильно засвоєних соціальних сподівань що­до нього як вихователя фахівців нової генерації.

Психологічним підґрунтям такту треба вважати:

а) соціальні установки керівника - готовність певним чином
сприймати, оцінювати факти в процесі співпраці з підлеглими і ді­
яти щодо них, оптимізуючи цей процес;

б) сукупність стереотипів усталеного уявлення про норми взає­
модії керівника і підлеглого, що дає йому змогу вчасно реагувати за
певних обставин і приймати правильні рішення.

Важливою є наявність постійно діючої установки на вивчення і адекватне сприймання співпрацівників: їх характеру, здібностей, темпераменту і спрямованості особистості, що формується. Чим краще керівник знає своїх підлеглих, тим більше в нього можли-


востей бути тактовним у роботі з ними, ефективніше керувати їх діяльністю.

Установка керівника на постійне дотримання принципу доціль­ності матиме бажаний резонанс лише тоді, коли такою самою уста­новкою керуються і підлеглі. Це запорука взаєморозуміння і взаєм­ного сприяння щодо сформульованих керівником завдань, які вирі­шують підлеглі.

Через потребу в спілкуванні підлеглих із керівником формується установка на постійний діалог у діяльності. У діалозі керівник має змогу виявляти процеси, що відбуваються в свідомості підлеглого, в групі або колективі, відповідно впливати на них. Взяті керівником на озброєння стереотипи мають велике значення.

Серед стереотипів виділимо такі: а) чемність з підлеглим; б) по­єднання принципового підходу до особистості підлеглого з впевне­ністю в тому, що кожний з підлеглих не може бути поганим, безна­дійним; в) висока вимогливість як міра поваги до особистості під­леглого. Це економить енергію керівника і надає його роботі емо­ційного забарвлення.

Стиль роботи керівника характеризується усталеними способами духовної і практичної діяльності, що перетворюються на норматив­ні образи його фахової свідомості.

У деяких керівників зустрічаємо низку негативних стереотипів, що ускладнюють їх діяльність, зокрема у них можливе переконання, що з підлеглими слід поводитись особливо, щоб не втратити влас­ного авторитету. Проте це приводить до відчуженості підлеглих від керівника.

Існує ще одна небажана тенденція: давати оцінку підлеглому раз і назавжди, не враховуючи того, що він сам швидко змінюється, ча­сом стає зовсім іншою людиною. Він, сприйнявши оцінку керівни­ка (позитивну або негативну), погоджується з нею і таким чином са­мостійно вдається до певних обмежень: один починає «почивати на лаврах», тому що керівник сказав йому, що він талановитий, а дру­гий — після негативної оцінки махне на себе рукою і втрачає пер­спективу свого розвитку.

Тактовність передбачає, що в підлеглого будь-якого віку є внут­рішня незавершеність, можливість для розвитку і вдосконалення в багатьох відношеннях. «Ненормальності» поведінки з часом часто зникають самі собою, без втручання керівника, без його пильної опіки і «підганяння» під дорослі стандарти.