Самоосвіта керівника

Самоосвіта керівника — процес активної боротьби з власною ін­телектуальною бідністю. Як справедливо підкреслював К.Д. Ушинсь-кий, «вчитель живе доти, доки навчається, як тільки він перестав навчатися, в ньому вмирає вчитель». Це повною мірою стосується і керівника будь-якого рангу і фаху.

Самоосвіту керівника треба розуміти двояко: з одного боку — як постійне поповнення своїх фахових знань, з другого — постійне по­новлення і перегляд свого власного досвіду, вилучення з нього то­го, що втратило свою актуальність.

Суб'єктивні мотиви самоосвіти звичайно формуються за умови усвідомлення проблем у процесі роботи. Якщо ж проблеми не усві­домлюються, то не виникає і потреби їх розв'язання. У таких випад­ках керівник живе минулим, застосовуючи знання і досвід своєї ро­боти, що втратили важливість.

Мотиви самоосвіти часто грунтуються на бажанні продовжува­ти роботу, враховуючи новітні досягнення науки, з потрібністю удосконалювати свою майстерність, розуміючи свою відповідаль­ність перед підлеглими, сподіваючись на зростання результатив­ності праці.

Програма самоосвіти не може обмежуватися вузьким колом спе­ціальної літератури і обміном досвідом. Вона включає і вдоскона­лення знань, ознайомлення з досягненнями науки, техніки і літера­тури. Інакше кажучи, самоосвічуючись, треба якомога частіше орі­єнтувати на відповідність з досягненнями науки власні уявлення про фах, виробничий процес і співпрацю з людьми.