Психічні стани керівника

Своїм психічним станом керівник помітно впливає на підлеглих. Це має свій вияв у таких засобах психічного впливу, як «захоплен­ня», навіювання, переконання і наслідування.

Мета впливу - позитивна зміна поведінки і діяльності відповід­но до завдань, що вирішуються закладом.

Психологічний механізм «захоплення станом» керівника зводить­ся до того, що підлеглий, часто не усвідомлюючи цього, створює в себе стан, подібний до стану керівника, і переживає співзвучні йо­му почуття і емоції. Цей психічний настрій, підсилюючись багато разів, впливає на інших учасників колективного спілкування. Під­леглий у такому стані не відчуває, що переконання містять навмис­ний тиск.

Він запам'ятовує взірець стану керівника і мимоволі підкоряєть­ся йому. Частим випадком «захоплення» з боку керівника є стан па-


ніки. Він найчастіше виявляється як неозначений емоційний стан, що є наслідком відсутності інформації про нову ситуацію.

Підлеглий виявляється неготовим, бо не може знайти вихід із си­туації, що склалася і в якій він діє випадково. Стан паніки виникає і за надмірної інформації, що дезорганізує діяльність. Гірше за все, якщо джерелом виникнення паніки стає сам керівник, який втрачає контроль над собою і сіє довкола невпевненість.

Протилежним такому стану керівника, що передається підлегло­му шляхом психічного «захоплення», є стан оптимізму.

Принцип оптимізму є плідною засадою діяльності керівника.

Оптимістична спрямованість керівника грунтується на науковому пізнанні законів вдалої роботи, на впевненості в значному розвитку людських здібностей.