Аналізатори - це органи людського тіла, які аналізують навколишню дійсність і виокремлюють у ній ті або ті різновиди енергії та інформації.

Зоровий аналізатор виокремлює світлову енергію, або коливання електромагнітних хвиль; слуховий — звуки, тобто коливання повіт­ря; смаковий, нюховий - хімічні властивості речовин; шкірні ана­лізатори — теплові, механічні властивості предметів і явиш, що спричиняють ті або ті відчуття.

У кожному аналізаторі є його периферійна, аналізуюча частина, або рецептор, тобто орган чуття, призначення якого — виокремлю­вати з навколишньої дійсності світло, звук, запах та інші властивос­ті. Інша його частина — шлях від рецептора до центральної частини аналізатора, розмішеної в мозку. В центральній частині аналізатора розрізняють його ядро, тобто скупчення чутливих клітин, і розсіяні поза ним клітини.


Ядро аналізатора, як зазначав І.П. Павлов, здійснює тонкий ана­ліз і синтез збуджень, що надходять від рецептора. За його допомо­гою подразники диференціюються за їх особливостями, якістю та інтенсивністю. Розсіяні клітини здійснюють більш грубий аналіз, наприклад, відрізняють лише музичні звуки від шумів, виконують нечітке розрізнення кольорів, запахів.

Органічні порушення будь-якої частини аналізатора — перифе­рійної, провідної або центральної — спричиняють сліпоту або глухо­ту, втрату нюху, смаку тощо, залежно від того, який аналізатор по­рушено. Якщо порушується лише центральна частина аналізатора, виникає нерозуміння почутого, побаченого, хоча відчуття світла або звуку існує.

Простіші відчуття і чутливість на перших етапах життя людини своїм фізіологічним підґрунтям мають природжену безумовно-реф­лекторну діяльність нервової системи. Складніші відчуття зумовлю­ються умовно-рефлекторною аналітико-синтетичною діяльністю, в якій підкріплені життєвими умовами властивості виділяються, а не підкріплені - гальмуються.