Генетична психологія

Поряд із багатьма психічними процесами, явищами і психічними механізмами співіснують процеси виникнення, створення і функціону­вання психічних явищ. Поняття «генетичний» має охоплювати ці ево-


люційні та історичні явища. Але так склалося, що поняття «генетич­на психологія», на жаль, включає лише дослідження, пов'язані з роз­витком дитини.

Генетична психологія має такі розділи: 1. Період немовляти. 2. Дитинство (научіння, здібності, особистість, взаємини між дітьми і батьками). 3. Підлітковий вік. 4. Вік змужніння. 5. Геронтологія.

Ідея генезису психічних явищ виникла в дослідників досить швидко. Створення ж системного предмета генетичної психології відбувається повільно. Це триватиме доти, поки не буде віднайдено спосіб розбудови системи генетичної психології, яка б вдовольнила логічні та суттєві критерії буття предмета дослідження.

Дослідження Г.С. Костюка забезпечили визначення: а) предмета дослідження, б) методу, в) продукту розвитку психіки людини, тоб­то встановлення основ загальної генетичної психології.

Поряд з генетичною психологією розвиваються і «дочірні» ЇЇ галузі.

Так, генетична епістемологія, заснована Ж. Піаже, є прикладом оригінального визначення предмета, завдань і методів, що підпо­рядковані законам генезису форм знань. Мета генетичної епістемо­логії — дослідити, в якому віці і як людина опановує знання, понят­тя, коли в неї формується здатність до пізнавальних розумових опе­рацій і які вони мають зв'язки з іншими аспектами її психічного життя. Ж. Піаже розглядав психологічні механізми новоутворення в людини: а) різних форм і типів знання, б) понять, в) пізнаваль­них операцій, г) співвідношення знань різного типу і рівня.

Розвиток ідей загальної генетичної психології (С.Д. Максимен-ко) дав змогу визначити її об'єкт. Це людина, духовно-тілесний ін­дивід, що виховується предметно-практичною діяльністю. Глибин­ний же зміст предмета - властивості людини. Така зміна предмета зумовлює зміни, заміщення вихідних понять генетичної психології. Програмою віддалених цілей навчання і виховання задається норма­тивний об'єкт — належна людина.

Так, аналіз вихідного стану психічного явища створює можли­вість одержання нового знання про наступні його стани. Було вста­новлено, що кожне психічне явище до певного часу існує і не існує, виникає або зникає. Але від факту генезису психічного, перетворен­ня однієї форми на іншу і до її включення в концепцію генетичної психології минає тривалий час.

У психології існує багато фактів, які фіксують моменти зароджен­ня, виникнення психічних явищ, переривання поступовості розвит­ку (інсайт, продукти інтуїції тощо), стрибкоподібні переходи їх у но­вий стан, до нової функції, до нового способу дій.

Системна інтерпретація фактів генезису психічних явищ ви­йшла за межі експерименту і сприяла застосуванню генетичних ідей


до психологічної практики. А нові методологічні установки дають змогу не лише визначити новий предмет дослідження, а й перед­бачати нові загальні ознаки предмета дослідження — розвиток здіб­ностей людини.

Генетична психологія, на відміну від генетичної епістемології Ж. Піаже, повинна мати своїм предметом дослідження: а) виник­нення психічних явищ, б) їхнє походження, в) становлення нових психічних механізмів у життєвих процесах, г) функціонування, д) відродження втрачених дієвих функцій цих явищ.

Багатогранність поняття «генетична психологія» полягає в тому, що воно охоплює три більш-менш глибокі аспекти змісту, які взає-мопроймають один одного.

1. Психічний розвиток людини відбувається в процесі її діяльнос­
ті: вона спочатку опановує її, щоб продуктивно працювати, корис­
туючись психічною здатністю, регулюючи дії та вчинки.

2. Комплекс наукових знань, надбаних людством у процесі ви­
робничої, культурної, суспільної та художньої діяльностей. Ці знан­
ня можна назвати психологічною мудрістю.

3. Система наукових знань створюється через впровадження в
психологію наукових методів і особливо експерименту, в результаті
чого вона набуває статусу науки — вироблення нового знання. Зав­
дяки цій роботі психологів відкриті основні принципи і поняття ге­
нетичної психології.