Класифікація відчуттів

Існують різні класифікації органів відчуттів і чутливості організ­му до подразників, що надходять в аналізатори із зовнішнього світу або зсередини організму. Залежно від міри контакту органів чуттів з подразниками розрізняють чутливість контактну (дотикова, смако­ва, больова) та дистантну (зорова, слухова, нюхова).

За розміщенням рецепторів в організмі — на поверхні, всередині організму, в м'язах і сухожиллях — виділяють відчуття екстероцеп-тивні, що відображають властивості предметів та явищ зовнішнього світу (зорові, слухові, нюхові, смакові), інтероцептивні, що несуть інформацію про стан внутрішніх органів (чуття голоду, спраги, вто­ми) та пропріоцептивні, що відображають рухи органів тіла і стан ті­ла (кінестетичні та статичні).

До самостійних відчуттів належать температурні, що є функцією особливого температурного аналізатора, який здійснює терморегу­ляцію і теплообмін організму з довкіллям.

Температурні відчуття входять також до складу дотикових відчуттів.

Відповідно до системи аналізаторів існують такі різновиди відчут­тів: зорові, слухові, дотикові, больові, температурні, смакові, нюхо­ві, голоду і спраги, статеві, кінестетичні і статичні. Кожний із цих різновидів відчуття має свій орган (аналізатор), свої закономірності виникнення та функції.

Орган зорових відчуттів - око. У ньому розрізняють частини -світлозаломлюючу (рогівка, зіниця, скловидне тіло) та світлочутли-


ву (сітківка з її чутливими до денного кольорового світла колбочка­ми і чутливими до темряви паличками).

Розрізняють хроматичні та ахроматичні кольори. Хроматичні ха­рактеризуються своїм кольоровим тоном, світлістю та насиченістю. Кольоровий тон — це та властивість, якою відрізняється певний ко­лір від будь-якого іншого при однаковій світлості і насиченості. Кольоровий тон залежить від довжини світлової хвилі. Світлість кольору — міра відмінності певного кольору від чорного.

Найменша світлість властива чорному, а найбільша — білому кольору. Яскравість кольору залежить від інтенсивності світлової хвилі, тобто від амплітуди її коливання.

Насиченість кольору — це міра виявлення кольорового тону, тобто відмінність певного кольору від сірого, однакового з ним за світлістю.

Ахроматичні кольори розрізняються лише за мірою світлості, яка залежить від коефіцієнта відбиття світла. Білий папір має коефіці­єнт відбиття від 0,60 до 0,85, а чорний — 0,04 — 0,003 (папір, в який загортають фотоплівку, чорний оксамит).

Чутливість ока до кольорів є різною. До синього кольору чутли­вість у 40 разів менша, ніж до жовтого. Найяскравішою є жовто-зе­лена частина спектра. Найсвітлішим є жовтий колір, від якого світ­лість зменшується в бік червоного і фіолетового.

За звичайних умов людина здатна розрізняти до 150 кольорів за кольоровим тоном, 20 відтінків — за насиченістю, близько 200 — за світлістю. Під впливом вправ кольорова чутливість збільшується.

Чутливість ока до кольорів може послаблюватися в результаті травм, захворювань. У 5 — 7 відсотків чоловіків і 1 — 1,5 відсотка жі­нок спостерігають дальтонізм, тобто нездатність розрізняти кольори.

Дальтонізм — явище спадкового походження. Воно передається здебільшого по чоловічій лінії - від батька через доньку до внуків. Дальтонізм є протипоказанням для професійної діяльності, яка ви­магає розрізнення кольорів — наприклад, при кольоровій сигналіза­ції, фарбуванні тощо.

Вухо — орган сприймання слухових відчуттів. У його будові роз­різняють звукопровідну та звукочутливу частини. Звукопровідна частина вуха — зовнішнє вухо, барабанна перетинка, ковадло, мо­лоточок і стремено, які розташовані в середньому вусі. Вони про­водять коливання звукової хвилі до центральної частини вуха, в якій міститься звукочутлива його частина — кортіїв орган. Він скла­дається із слухової мембрани, поперечні волоконця якої - довжи­ною від 0,04 до 0,5 мм - резонують на звукові хвилі, що надходять із середнього вуха, викликають збудження чутливих клітин кортіє-вого органу.

Збудження передається слуховим нервом до слухової ділянки ко­ри великих півкуль головного мозку (скронева доля).


Функція органу слуху полягає в аналізі звуків з коливанням від 16 до 20000 герц і диференціації їх на шуми і тони. Серед тонів виділяють­ся музичні тони. У музиці вживають тони від 27,5 до 4224 коливань.

Звукові хвилі розрізняють за їх висотою, голосністю (інтенсив­ністю) та тембром. Висотна чутливість до звуків зумовлюється час­тотою коливань звукової хвилі. Найкраще відчуваються звуки з ко­ливанням звукової хвилі між 1000 — 4000 герц.

Голосність, або інтенсивність, звуку залежить від амплітуди ко­ливання звукової хвилі - її прийнято визначати в белах, або деци­белах (децибел у 10 разів менший, ніж бел). Найменше зростання або зниження інтенсивності звуку, яке може відчувати людське ву­хо, дорівнює 1 децибелу.

Тембр відображає форму коливання звуку. Звичайне коливання звукової хвилі (звук камертона) має форму синусоїди. Музичні зву­ки (спів, звуки музичного інструмента) — це складні звуки, які скла­даються з головного та часткових, або парціальних, тонів. •,

Часткові тони — це звуки від коливання половини, чверті, вось­мої тощо частин цілого тону. Утворюється складне звучання певної висоти та сили, яке характеризується своїм тембром, тобто своєрід­ною сукупністю головного та часткових тонів.

Тембр розвивається в дітей з розвитком мовлення. Діти вже в першому півріччі свого життя здатні реагувати на спів, музику, на інтонації мовлення, розрізняють ритмічний бік мовлення, а напри­кінці першого року життя розрізняють звуки мовлення.