Спостереження і спостережливість

Найбільш важливі умови адекватного сприймання — це спосте­реження та спостережливість. Вони яскраво виявляються при до­вільному цілеспрямованому сприйманні. Спостереження найбільш точно відрізняє довільне сприймання від мимовільного. Найхарак­терніший показник спостереження — тривале, цілеспрямоване зосе­редження уваги на предметі сприймання. Воно здійснюється з певною метою і за визначеним планом.

Спостереження може бути тривалим, коли планується спостере­ження змін у поведінці тварин під впливом догляду за ними, розвит­ку дитини під впливом виховання, успішності засвоєння знань за­лежно від умов і методів навчання. Короткотривалим воно буває то­ді, коли спостерігаються короткотривалі явища.

У процесі спостереження увага може зосереджуватись або на яви­щі загалом, або на окремих його деталях. Це залежить від пізнаваль­ної мети.

Успіх спостереження потребує визначення мети спостере­ження, складання його плану — де, коли та як провести споете-


реження, створення потрібних умов для цього, підготовка засо­бів спостереження (приладів, інструментів) і фіксації його ре­зультатів. Спостерігати треба вміти. Останнє має особливо вели­ке значення тому, що не всі діти та дорослі володіють умінням спостерігати.

Рівень уміння спостерігати залежить і від навчання спостерігати, і від спостережливості як якості особистості. Якщо дитину змалку привчають спостерігати явища природи, поведінку тварин, ті або ті аспекти життя, то в неї розвивається такий бік її характеру, як спос­тережливість, тобто здатність помічати в об'єктах малопомітне, але важливе для розуміння їх суті.

Спостереження і спостережливість відіграють велику роль у нав­чанні та трудовій діяльності людини. Відомо, як високо цінував спостереження і спостережливість Ч. Дарвін (відкриття походжен­ня видів він пояснював своєю спостережливістю). І.П. Павлов вва­жав, що спостережливість вкрай потрібна вченому. У його інсти­туті був напис: «Спостережливість, спостережливість, спостереж­ливість».

К.Д. Ушинський рекомендував учителям навчати дітей спостері­гати, якщо вони хочуть розвинути в них розум, оскільки спостере­ження надає матеріал, факти для мислення.