Гештальт-психологія

Німецькі психологи (Вертгеймер, Келлер, Коффка, КЛевін) на підставі спеціальних досліджень висунули програму вивчення пси­хіки з точки зору цілісних структур — гештальтів (образів, форм). Образ і форма відображеного предмета — функціональна структура, яка відповідно до> дії її законів упорядковує розмаїття окремих відоб­ражених явищ. Гештальти — образ» первинні щодо своїх компонен­та. Було доведено, що внутрішня, системна організація цілого (об­разу, форми) предмета визначає властивості і функції частин, що ут­ворюють це ціле.

Ідея примату цілісності над структурою спростовувала уявлення про принцип розчленування свідомості на елементи і побудову на цих елементах за законами асоціацій або творчого синтезу складних психічних феноменів.

Застосування принципу цілісності в психологічних дослідженнях дало змогу вивчити важливі психічні властивості відображення і йо­го продуктів (образів, » саме: константність, структурність, залеж­ність сприймання образу предмета («фігури») від його оточення («фону») тощо.

Була вивчена' роль сенсорного образу в організації рухової дії, а побудова цього образу здійснювалася через особливий психічний акт - «інсайт» - миттєве охоплення відношень у відображуваній ситуації.

Важливим досягненням ге-штальт-психології було відкриття зако­нів образів: а) тяжіння частин до створення симетричного цілого; б) групування частин за принципом максимальної простоти, рівно­ваги; в) «прегнантноетіі» — прагнення: психічного феномену набути визначеної, чіткої і завершеної форми.

Вивчаючи процеси1 мислення людини,, дослідники головним чи­ном зосереджувалися на перетворенні образу (реорганізація, нове центрування тощо'),, що надає йому продуктивного' характеру, на від­міну від форматно--логічних операцій, алгоритмів тощо.

44S