Отже, увага виражає специфічну особливість процесів, спрямова­ність яких регулюється діяльністю, в яку вони включені.

Оскільки увага виявляє ставлення особистості до предмета, на який спрямована свідомість, то вагомість предметів, явищ для лю­дини відіграє велику роль при зосередженні на них уваги.

Саме цим пояснюється те, що людина, зосередившись на яко­мусь предметі, не звертає уваги навіть на сильні подразники, які не мають стосунку до того, чим вона займається, або не мають для лю­дини ніякого значення. Усе, що особистість вважає вагомим, стає предметом її уваги.

Природа уваги в психології розглядалася представниками різних психологічних напрямів і шкіл залежно від їхніх поглядів на психі­ку взагалі.

Представники англійської асоціативної психології поняття «увага» не включали в систему психології як науки. Зосередженість вони тлумачили як асоціацію уявлень.

Представники інтроспективної психології (Гербарт, В. Вундт, Е. Тітченер) вивчали лише внутрішню суб'єктивну сторону уваги як явища. Увага, на їх погляд, — це стан свідомості, що характеризуєть­ся ясністю, чіткістю, інтенсивністю наявного в ній змісту або пере­бігу процесів. Виходячи з такого розуміння, В. Вундт, наприклад, обстоював апперцептивно-волюнтаристську теорію уваги.

Увага - це фіксована точка свідомості, найясніше її поле діяль­ності, зумовлене переходом змісту свідомості із зони перцепції до зо­ни апперцепції, яка, на думку В.Вундта, являє собою особливу пси­хологічну активність, що є виявом невідомої нам внутрішньої сили.

Американський психолог Е. Тітченер розумів увагу як сенсорну якість, яка визначає особливий стан відчуття в свідомості. Більш яс­краве відчуття панує над іншими й набуває самостійності, виокрем­люється серед них, підпорядковує собі менш яскраві відчуття. Він вважав, що яскравість відчуття зумовлюється нервовими схильнос­тями, але не розкривав, що являють собою ці нервові схильності.


Представник фізіологічного напряму в психології Т. Ціген поясню­вав увагу не суб'єктивними станами, а боротьбою відчуттів і неусві-домлених уявлень за фіксовану точку свідомості. Уявлення, що пе­ремагає, стає усвідомленим, домінуючим.

Отже, увага — це стан усвідомлення уявлення. Зміна уявлень є перехід уваги з одного уявлення на інше. Акт зосередження виникає в результаті асоціативних імпульсів відчуттів, які залежать від інтен­сивності, ясності, сили супровідного емоційного тону.

Французький психолог Т. Рібо, слідом за І.М. Сєченовим, вва­жав, що уваги без її фізичного виявлення не існує. У зв'язку з цим він висунув теорію рухової уваги. Увага, стверджував він, це не ду­ховний акт, що діє таємничо, її механізм — руховий, тобто такий, що впливає на м'язи у формі затримки. На думку Т. Рібо, людина, яка не вміє керувати м'язами, не здатна зосереджувати увагу.

Представники біхевіоризму, розглядаючи психологію як науку про поведінку, у своїй психологічній системі визначають увагу ли­ше як орієнтацію поведінки, як установку організму щодо зовніш­ніх стимулів.

Наведені дані про розуміння уваги свідчать про складність з'ясу­вання сутності уваги та особливостей її виявлення в діяльності.