Фізіологічні основи уваги

Увага, як показали дослідження, детермінується співвідношен­ням збуджень у корі великих півкуль головного мозку, зумовлених подразниками, що впливають на чуття організму, і внутрішніми ус­тановками та психічними станами. Ідеї І.П. Павлова про орієнту­вально-рефлекторну діяльність організму, пізніше поглиблені ней­рофізіологічними дослідженнями, з'ясовують фізіологічне підґрун­тя уваги.

І.П. Павлов під орієнтувальними рефлексами розумів активні ре­акції тварин на зміни навколишнього середовища, які зумовлюють загальне пожвавлення й низку вибіркових реакцій, спрямованих на ознайомлення із змінами ситуації.

Орієнтувальний рефлекс забезпечує живим істотам змогу при­стосуватися до різноманітних зовнішніх впливів на організм. Він ви­являється в активному настановленні аналізаторів на краще сприй­мання подразників, що впливають на організм.

І.П. Павлов писав: «Щохвилини кожний новий подразник, який діє на нас, викликає відповідні рухи з нашого боку, щоб краще, пов­ніше довідатися про цей подразник. Ми придивляємося до предме­та, що з'явився, прислухаємося до звуків, що виникають, посилено втягуємо запах, який приходить до нас. І, якщо предмет поблизу, намагаємося доторкнутися до нього, і взагалі прагнемо охопити або


пізнати кожне нове явище або предмет відповідними сприймальни­ми поверхнями, відповідними органами чуттів».

Отже, фізіологічним підґрунтям уваги є збудження, що виникає в корі великих півкуль головного мозку під впливом подразнень, які на нас діють.

У процесі діяльності під впливом зовнішніх і внутрішніх подраз­нень у відповідних ділянках кори великих півкуль головного мозку виникають більш або менш стійкі осередки оптимального збуджен­ня. Ці оптимальні збудження стають домінуючими і викликають гальмування слабших збуджень, що виникають в інших ділянках ко­ри великих півкуль.

У зв'язку зі зміною характеру та сили подразнень, які діють на нас ззовні або зсередини організму, осередок оптимального збудження може переміщуватися з одних ділянок кори великих півкуль голов­ного мозку до інших. У таких випадках змінюється і спрямованість уваги. У загальмованих ділянках кори головного мозку виникає збуд­ження, а ділянки, що перебували в стані збудження, гальмуються.

З цього приводу І.П. Павлов писав: «Якби можна було бачити крізь черепну коробку і якби місце великих півкуль з оптимальною збудли­вістю світилося, то ми побачили б у свідомої людини, що розмірковує, як по її великих півкулях постійно пересувається химерно-неправиль­них обрисів світла пляма, що раз у раз змінюється у формі та за вели­чиною, оточена по решті півкулі більш або менш значною тінню».

Значний внесок у з'ясування фізіологічного підґрунтя уваги зро­бив О.О. Ухтомський своїм вченням про домінанту. Домінанта — це панівна ділянка, яка приваблює до себе хвилі збудження з найрізнома­нітніших джерел.«Домінанта — це достатнє джерело збудження, яке досягає центру в певний момент, набуває значення панівного чин­ника в роботі інших центрів, нагромаджує збудження з окремих дже­рел, але гальмує здатність інших центрів реагувати на імпульси, які мають до них безпосередній стосунок».

Серед багатьох збуджень, що виникають одночасно в корі голов­ного мозку, одне є домінуючим. Воно і служить фізіологічним підґрунтям свідомих процесів, уваги. Інші збудження при цьому гальмуються.

Загальмовані відносно слабші збудження (порівняно з доміную­чими) О.О. Ухтомський називав субдомінантними. Своїми дослід­женнями він показав, що домінанта не лише гальмує субдомінанти! збудження, а й посилюється за їх рахунок. У зв'язку з цим домінан­та стає сильнішою.

Між домінантою та субдомінантами ведеться боротьба. Домінан­тне збудження залишається домінуючим доти, поки якась субдомі­нанта не набуде більшої інтенсивності, ніж сила домінанти. Тоді субдомінанта стає домінантою, а домінанта - субдомінантою.

 


О.О. Ухтомський вважав, що в діяльності нервової системи важ­ко уявити цілком бездомінантний стан. Людина завжди буває до чо­гось уважною.

Виразом домінанти, за О.О. Ухпюмським, є робоча поза організму. У стані уваги людина відповідно напружує м'язи, має своєрідний ви­раз обличчя, особливі рухи, в органах чуттів при цьому виникає сен­сибілізація, тобто підвищується чутливість до зовнішніх подразни­ків або ж знижується чутливість до зовнішніх подразників, якщо ми зосереджуємося на внутрішній діяльності, на власних психічних ста­нах. При цьому змінюються вегетативні процеси, серцебиття, кро­вообіг. Отже, за цими зовнішніми змінами, за виразними рухами можна дійти висновку про стан уваги особистості.

Виникнення уваги та відволікання пояснюються впливом взаєм­ної індукції збудження та гальмування. У разі, коли увага до якоїсь ознаки або дії виявляється інтенсивною, спостерігається зниження чутливості до інших подразнень.

Взаємна індукція збудження та гальмування є фізіологічним підґрунтям найрізноманітніших виявів уваги: її стійкості, інтенсив­ності, відволікання, переведення уваги тощо.

Взаємодія процесів збудження та гальмування в корі великих пів­куль головного мозку пояснює ряд властивостей уваги. Так, обсяг уваги можна пояснити ширшим або вужчим осередком оптимально­го збудження ділянок кори великих півкуль.

Розподіл уваги, тобто здатність бути уважним до кількох об'єктів або дій водночас, пояснюється тим, що звична діяльність може здій­снюватися й тими ділянками кори, шо певною мірою перебувають у стані гальмування. Переведення уваги з одного об'єкта на другий пояснюється переміщенням оптимального збудження з однієї ділян­ки кори в іншу у зв'язку з виникненням нового подразнення.

Швидкість переведення уваги в різних людей буває різною. Це залежить від типу нервової системи організму. Збудливий тип швид­ше переводить увагу з одного об'єкта на другий, ніж організм з інер­тним типом нервової системи.

Сучасні нейрофізіологічні дослідження переконують, що проце­си уваги пов'язані не лише з корою великих півкуль головного моз­ку, а й з підкорковими його утвореннями. Вибірковий характер ува­ги забезпечується станом бадьорості кори головного мозку, який підтримується висхідними імпульсами ретикулярної формації. Але стан бадьорості кори забезпечується не лише висхідною активуючою ретикулярною системою, а й низхідною системою.

Якщо висхідна ретикулярна система, яка несе імпульси до кори головного мозку, є біологічно зумовленою формою активації (обмін­ні процеси, елементарні потяги організму), то низхідна ретикулярна система викликає активуючий вплив імпульсів, що виникають у ко-


pi головного мозку, на підкоркові утворення й цим самим забезпе­чує вищі форми вибіркової активації, пов'язані із складними завдан­нями свідомої діяльності.

Серед мозкових механізмів уваги велику роль відіграють лобові ділянки головного мозку. Вони беруть безпосередню участь у підви­щенні рівня бадьорості відповідно до тих завдань, які людина по­винна розв'язати, і таким чином забезпечують вияви вищих довіль­них форм уваги.

Показники нейрофізіологічних досліджень доводять, що актива­цію лобових ділянок головного мозку людини зумовлює мовна ді­яльність, мовна інструкція організації дій.