Різновиди і форми уваги

У психології розрізняють мимовільну, довільну та післядовільну увагу.

Усі різновиди уваги тісно пов'язані між собою і за певних умов переходять одні в одних.

Мимовільна увага виникає несподівано, незалежно від свідомос­ті, непередбачено, за умов діяльності або відпочинку, на дозвіллі під впливом найрізноманітніших подразників, які впливають на той чи той аналізатор організму. Вона властива і людині, і тваринам, хоча виникнення її в людини якісно відрізняється від мимовільної ува­ги тварин.

Людина, на відміну від тварини, може опанувати свою мимовіль­ну увагу, предмет мимовільного зосередження може стати предме­том свідомого зосередження.

Фізіологічним підґрунтям мимовільної уваги є безумовно-реф­лекторна орієнтувальна діяльність мозку. Нейрофізіологічним її ме­ханізмом є збудження, що надходять до кори з підкоркових ділянок великих півкуль головного мозку.

Мимовільна увага виникає за умови, коли сила впливу сторонніх подразників перевищує силу впливу усвідомлюваних діючих збуд­жень, коли субдомінанти* збудження, за певних обставин, стають ін-тенсивнішими порівняно з тими, що домінують у цей момент.

Збуджувачами мимовільної уваги можуть бути не лише зовнішні предмети, обставини, а й внутрішні потреби, емоційні стани, наші прагнення — все те, що чомусь хвилює нас. Найчастіше мимовільна увага виникає тоді, коли людина стомлена, через несприятливі умо­ви праці (спекотно, холодно, забруднене повітря в приміщенні) або коли діяльність, якою людина займається, її не цікавить, не потре­бує інтенсивної розумової активності.

Мимовільна увага є короткочасною, але за певних умов залежно від сили впливу сторонніх подразників, що впливають на нас, вона може виникати досить часто, заважаючи основній діяльності.


Довільна увага — це свідомо спрямоване зосередження особистос­ті на предметах і явищах навколишньої дійсності, на внутрішній пси­хічній діяльності. Довільна увага своїм головним компонентом має волю. Силою волі людина здатна мобілізувати й зосередити свою сві­домість на потрібній діяльності протягом досить тривалого часу.