Фізіологічні основи емоцій і почуттів

Емоції і почуття являють собою складну реакцію організму, в якій беруть участь майже всі відділи нервової системи, Емоції і почуття, як і всі інші психічні процеси, мають рефлекторне походження.

Фізіологічним механізмом емоцій є діяльність підкоркових нер­вових центрів - гіпоталамусу, лімбічної системи, ретикулярної фор­мації. Але кора великих півкуль головного мозку відіграє провідну роль у виявах емоцій і почуттів, здійснюючи регулювальну функцію стосовно підкоркових процесів, спрямовуючи їхню діяльність відпо­відно до усвідомлення людиною своїх переживань,

Між корою та підкорковими центрами нервової системи постій­но відбувається взаємодія. Підкорка, вважав І.П. Павлов, позитив­но впливає на кору великих півкуль як джерело їхньої сили, тонізує кору мозку, надсилаючи до неї потужні потоки подразнень. Кора ре­гулює збудження, що йдуть з підкорки, і під її впливом одні з цих збуджень реалізуються в діяльності та поведінці, а інші гальмують­ся залежно від обставин і станів особистості, Підтримка або пору­шення стійкості нервових зв'язків зумовлюють виникання різнома­нітних емоцій і почуттів.

Один із фізіологічних механізмів почуттів - динамічні стереоти­пи, тобто утворені протягом життя системи тимчасових нервових зв'язків. Тут виникають почуття важкості і легкості, бадьорості та втоми, задоволення і прикрості, радості, торжества, відчаю тощо, «Мені здається, що такі почуття через зміни звичайного способу життя, припинення звичайних занять, втрату близьких людей,., ма­ють своє фізіологічне підґрунтя значною мірою саме в зміні, в по­рушенні старого динамічного стереотипу і в складності становлення нового» (І.П. Павлов).

У виникненні та русі почуттів велику роль відіграє друга сигналь­на система в її взаємодії з першою. Слово змінює наші настрої, ви­кликає захоплення, глибокі переживання, Найкращим показником цього є почуття, що викликають поетичні твори. Усвідомлюючи си­туацію, яка викликає певні почуття, та самі почуття, ми можемо


зменшити силу переживання, стримувати, регулювати їх, але зов­нішній вияв емоцій, внутрішній емоційний і почуттєвий стан при цьому зберігаються.