Вияв емоцій і почуттів

Переживання емоційних станів — радості, любові, дружби, сим­патії, прихильності або болю, суму, страху, ненависті, презирства, огиди тощо — завжди мають певний зовнішній або внутрішній вияв.

Тільки-но виникає емоційне збудження, як негайно залучається весь організм. Зовні емоції та почуття виражають рухи, пози, рухо­ва та вокальна міміка, інтонації мовлення, рухи очей тощо. Внутріш­ні, або вісцеральні, переживання яскраво виявляє ритм серцебиття, дихання, кров'яний тиск, зміна в ендокринних залозах, органах травлення та виведення.

Ці внутрішні переживання бувають астенічними або стенічними, тобто виявляються в пригніченні або збудженні.

Зовнішнє, або експресивне, вираження емоцій і почуттів поміт­не навіть у немовлят. Але в них воно ще мало диференційоване. З досвідом, особливо із засвоєнням дитиною мовлення, експресивне вираження емоцій і почуттів набуває різноманітних відтінків. Багатс­тво їх настільки велике, що в мові існують близько 5000 — 6000 слів, якими здебільшого передаються ті або ті переживання.

У процесі набування досвіду і розвитку мовлення дитина посту­пово оволодіває експресивними способами висловлення емоцій і по­чуттів, певною мірою стримує їх, але це не означає, що таким чи­ном гальмується емоція. П.К. Анохін вважає, що в таких випадках пригнічуються лише ті або ті периферійні компоненти емоцій — ру­хи, міміка, сама ж емоція, якщо вона вже виникла, неминуче поши­рюється на інші, головним чином на вісцеральні, компоненти.

Проте виховання витримки в дітей позитивно позначається на їх­ній життєдіяльності та стосунках у колективі.

З опануванням експресивними засобами передавання емоцій і почуттів формується здатність сприймати й розуміти різноманітні форми та відтінки виявлення переживань, уміння їх розпізнавати.

Поряд з тим розвивається уміння використовувати їх з метою впливати на інших. Ця здатність потрібна артисту, а особливо пе­дагогу, який, розпізнавши завдяки спостережливості внутрішні стани та переживання учня, може керувати ними з метою вихо­вання, впливати на інших власними експресивно виявленими по­чуттями.

Залежно від обставин і стану організму, його підготовленості до переживань емоції і почуття можуть бути виражені по-різному. По­чуття страху, наприклад, може зумовити або астенічну реакцію —


скутість, шок, або ж реакцію стенічну. Горе може викликати апатію, бездіяльність, розгубленість або відповідні енергійні дії.

Форми та інтенсивність вияву емоцій і почуттів значною мірою залежать від вихованості, рівня культури особистості, традицій та звичаїв. Це особливо позначається на виявленні їх за допомогою зовнішніх засобів — мімічних та пантомімічних виразних рухів. Внутрішній їх вияв (серцебиття, дихання, дія ендокринної системи) відбувається відносно незалежно від соціальних чинників.