Психіка і свідомість

У процесі еволюції живих істот психіка як відображення об'єктив­ної дійсності в мозку розвивалася залежно від умов життя того чи іншого виду живих істот, набувала дедалі складніших форм. Найви­щим рівнем її розвитку є властива людині свідомість.

Психологія пояснює виникнення людської свідомості суспільним способом буття людей і трудовою діяльністю, що спричинила її розви­ток. З переходом до суспільних форм життя докорінно змінилася структура людської поведінки. Поряд з біологічними її мотивами, які залежали від безпосереднього сприймання середовища, виникли вищі, "духовні" мотиви та потреби, вищі форми поведінки, які засадово зу­мовлені здатністю абстрагуватися від безпосереднього впливу сере­довища. Поряд з двома джерелами поведінки — спадково закріпле­ною програмою та власним досвідом самого індивіда —виникло третє джерело, що формує людську діяльність, — трансляція та засвоєння суспільного досвіду.У задоволенні цієї важливої соціальної потреби од­ним з вирішальних чинників була мова, що стала формою існування свідомості.

Характерними особливостями і структурними компонентами свідо­мості є такі.

Знання про навколишню дійсність, природу, суспільство. Рівень свідомості безпосередньо залежить від рівня засвоєння знань і досвіду осо­бистості. У процесі суспільно-історичного розвитку в людини розвинулася потреба в знаннях, яка є найважливішою її спонукою, мотивом
пізнавальної діяльності.

Виокремлення людиною себе у предметному світі як суб'єкта пізнан­ня, розрізнення суб'єкта "Я" та об'єкта "не Я", протиставлення себе як
особистості іншому об'єктивному світові. Характерним щодо цього є
самопізнання, що стало підґрунтям для самосвідомості, тобто усвідомлення власних фізичних і морально-психологічних якостей.

Цілеспрямованість, планування власної діяльності та поведінки, передбачення Ті результатів. Цейбік свідомості виявляється в само­
контролі та коригуванні власних дій, їх перебудові, у змісті стратегії і тактики, якщо цього потребують обставини.

Ставлення особистості до об'єктивної дійсності, до інших людей, до самої себе. Ставлення особистості до оточення виявляється в оціню­
ванні та самокритиці, в яких важливу роль відіграє емоційно-вольова сфера особистості.

 

Виокремлення та протиставлення людиною себе іншому предмет­ному світові, природним і суспільним явищам, переживання свого ставлення до об'єктивної дійсності та самої себе є засадовими стосов­но самовиховання. Завдяки свідомості, самопізнанню та самосвідо­мості особистість стає суб'єктом виховання, тобто сама ставить пе­ред собою виховні цілі й досягає їх.

Свідомість людини характеризується активністю. У процесі відо­браження дійсності інформація, що надходить до мозку, відображу­ється не механічно, а свідомо оброблюється відповідно до мети, завдан­ня та досвіду особистості.

Рівень розвитку й виявлення свідомості в людини буває різний за­лежно від рівня розвитку її знань і наукового світогляду, ідейних і мо­ральних переконань, ставлення до інших людей і до самої себе, до форм суспільного життя.

Людині властиві й неусвідомлювані форми психічної діяльності (інстинктивні та автоматизовані дії, потяги тощо). Але несвідоме вхо­дить до свідомого й завдяки цьому може контролюватися людиною.

Вивчаючи форми психічної діяльності, треба зважати на те, що психічне життя, свідомість та діяльність особистості завжди постають в єдності. Ця єдність виявляється в цілеспрямованій діяльності люди­ни, її різноманітних пізнавальних, емоційних та вольових реакціях, ставленні до інших і до самої себе. Людина взаємодіє з навколишнім се­редовищем як цілісна система. Цілісність взаємодії забезпечується на­самперед вищим відділом центральної нервової системи — корою ве­ликих півкуль головного мозку, яка інтегрує (об'єднує) діяльність організму й керує нею.