рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Властивості уваги

Властивості уваги - раздел Психология, ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ В Увазі Виокремлюють Такі Її Характерні Властивості: Зосередже­ність, Або Кон...

В увазі виокремлюють такі її характерні властивості: зосередже­ність, або концентрацію уваги, стійкість, переключення, розподіл та об­сяг. Ці властивості є основною передумовою продуктивності праці, навчання, спортивної та іншої діяльності особистості. У різних видах діяльності ці властивості виявляються по-різному.

Зосередження уваги— центральна її особливість. Вона виявляється в мірі інтенсивності зосередження на об'єктах, що є предметом розу­мової або фізичної діяльності. Заглибившись, людина не помічає дії на неї сторонніх подразників, того, що відбувається навколо. Фізіо­логічним підґрунтям зосередженості є позитивна індукція нервових процесів збудження та гальмування.

 

Зосередженість, тобто концентрація уваги,залежить від змісту діяльності, міри інтересу до неї та насамперед від індивідуальних особ­ливостей людини — її вміння, звички зосереджуватися, підґрунтям чого є активність і стійкість збуджень у діючих ділянках кори великих півкуль головного мозку. І. Ньютон на запитання, завдяки чому йому вдалося відкрити закон всесвітнього тяжіння, відповів, що завдяки тому, що він невпинно думав про це питання. Але при цьому важли­ву роль відіграють методи роботи, від яких значною мірою залежить підтримка інтенсивності збудження впродовж необхідного часу, напри­клад протягом уроку у школі або протягом часу, що потрібний для ви­конання будь-якої іншої діяльності.

Зосередження уваги тісно пов'язане зі стійкістю уваги.Стійкість уваги характеризується тривалістю зосередження на об'єктах діяль­ності. Стійкість, як і зосередженість, залежить від сили або інтенсив­ності збудження, що забезпечується і силою дії об'єктів діяльності, і індивідуальними можливостями особистості — значущістю для неї діяльності, інтересом до неї. Сила уваги зменшується за несприятли­вих умов діяльності (галас, несприятлива температура, несвіже повітря) та залежно від міри втоми, стану здоров'я. Про силу уваги можна зробити висновок за частотою і тривалістю відволікань, які є ми­мовільними реагуваннями на різні випадкові подразники зовнішнього та внутрішнього походження. Стійкість уваги буває тривалішою за сприятливих умов діяльності, при усвідомленні важливості викону­ваного завдання та терміновості його виконання, якщо організації та методам праці властиві елементи, які активізують розумову діяльність.

Зосередженість уваги та її стійкість у процесі діяльності можуть порушуватися: сила і тривалість зменшуються, увага слабшає, люди­на відволікається від об'єкта діяльності. Відволіканнянастає тоді, ко­ли відсутні чинники, які сприяють зосередженості та стійкості уваги, про що вже йшлося. Несприятливі умови діяльності, важкі за змістом і способом виконання завдання, а також нецікаві, відсутність інтере­су до змісту діяльності та вміння і навичок працювати прискорюють утому і відволікають увагу від об'єктів діяльності.

Особливо помітно відволікання уваги виявляється у розсіяних лю­дей. Розсіяність— це негативна особливість уваги, яка зумовлюється ослабленням сили зосередженості. Фізіологічним підґрунтям її є слаб­кість збудження в ділянках кори головного мозку. Люди, а особливо діти, яким властива слабкість уваги, постійно відволікаються, їхня увага швидко переходить з предмета на предмет, не затримуючись на якомусь із них, їм важко зосередитися на чомусь одному більш-менш

 

тривалий час. Такі люди, переважно учні, потребують того, щоб їхню розумову діяльність підтримували засобами унаочнення, активізува­ли збудженням інтересу до завдань, не затримували на одноманітно­му матеріалі та на одному різновиді сприймання — зоровому або слу­ховому. Чергування зорового, слухового та рухового різновидів сприй­мання сприяє подоланню розсіяності. Розсіяність виявляється і під час інтенсивного зосередження на чомусь. Але така розсіяність пояс­нюється глибиною зосередження, а не його слабкістю та поверховістю.

Рівень зосередженості уваги у процесі праці та навчання коли­вається. Ці коливання виявляються в періодичному зниженні та підви­щенні зосередження. Періоди коливання, як свідчать дослідження вітчизняного психолога М. Ланге, становлять від двох-трьох до 12 се­кунд. Коливання пояснюються зниженням і підвищенням працездат­ності клітин кори великих півкуль головного мозку, які залежать не ли­ше від внутрішніх умов (утоми, живлення мозку киснем тощо), а й від зовнішніх — одноманітності подразників, що знижує силу збудження клітин аналізатора в корі великих півкуль головного мозку. Але в умовах інтенсивної праці, її змістовності, позитивного ставлення до неї періоди коливання набагато збільшуються.

Відволікання уваги не слід плутати з її переключенням. Переклю­ченняуваги — це навмисне її перенесення з одного предмета на інший, якщо цього потребує діяльність. Фізіологічним підґрунтям переклю­чення уваги є гальмування оптимального збудження в одних ділян­ках і виникнення його в інших.

Переключення уваги з одних об'єктів на інші вимагає належного во­лодіння власною увагою, усвідомлення послідовності дій та операцій з предметами, які потребують опрацювання, вміння керувати власною увагою, що здобувається у процесі діяльності.

Переключення уваги відбувається з різною швидкістю. Це зале­жить від змісту діяльності та індивідуальних особливостей людини. Існують різновиди діяльності, в яких швидкість переключення є вирішальною у праці, наприклад у пілотів, водіїв, операторів, особли­во в аварійних ситуаціях. Люди зі збудливим типом нервової системи швидше переключають увагу, ніж із гальмівним. Як свідчать до­слідження, швидкість переключення уваги дорівнює 0,2-0,3 секунди, тобто цього часу вистачає, щоб подолати інертність, яка настає у про­цесі роботи, і переключитися на інший об'єкт. У процесі вправлян­ня у швидкості переключення уваги можна добитися зменшення інертності нервових процесів мозку і поліпшити швидкість переклю­чення на виконання інших дій та операцій.

Концентрація увагиможе бути як вузькою, так і ширшою, коли людина зосереджується не на одному, а на кількох об'єктах. За шир­шої концентрації уваги відбувається її розподіл.Він виявляється в тому, що людина одночасно виконує кілька різновидів діяльності. Можна, наприклад, слухати пояснення вчителя й занотовувати їх, виконувати певне завдання та слухати радіо. Передумова такого пе­реключення полягає в тому, що одна дія — звична, виконується авто­матично, а інша — за участю свідомості. При розподілі уваги одна діяльність пов'язана з осередком оптимальної збудженості ділянки кори великих півкуль головного мозку, а інша, яка потребує меншої уваги, здійснюється ділянками мозку з меншою збудливістю.

Здатність розподіляти увагу властива всім людям, але вона має індивідуальні особливості. Деяким людям важко зосереджуватися на двох різновидах діяльності, а дехто здатний одночасно виконувати кілька різновидів діяльності. Подейкують, нібито Юлій Цезарь і Напо­леон були здатні одночасно писати одне, читати друге, слухати третє, говорити про четверте. Така здатність розподіляти увагу викликає сумнів. Мабуть, вони володіли вмінням дуже швидко переключати увагу з одного об'єкта на інший, а також великою автоматизованістю, звичністю окремих компонентів тих чи інших виконуваних ними дій. Саме це могло справляти враження одночасності їх виконання.

Увага людини різна за обсягом. Під обсягом увагирозуміють кіль­кість об'єктів, які можуть бути охоплені увагою і сприйняті в найкорот-ший час. За цією ознакою увага може бути вузькою та широкою.

Широта обсягу уваги залежить від спорідненості сприйманого ма­теріалу, а також від вікових особливостей людини.

Якщо сприйманий матеріал легко асоціюється, тобто взаємопо-в'язується, то обсяг уваги збільшується. Дослідженнями встановлено, що обсяг уваги дорослої людини при сприйманні непов'язаного за змістом матеріалу (незрозумілі сполучення літер, фігури, окремі літери) становить 4-6 об'єктів при сприйманні його впродовж 0,1-0,2 секун­ди. Обсяг же уваги дітей при сприйманні такого самого матеріалу і за такої самої швидкості експозиції дорівнює 2-3 об'єкти. Попереднє оз­найомлення з матеріалом збільшує обсяг уваги.

Особливості виявлення властивостей уваги залежать від стану, інтенсивності, спрямованості та мотивації як пізнавальної, так і емо­ційно-вольової діяльності.

Властивості уваги виявляються різними способами. Найдоступ­ніший метод дослідження уваги — спостереження діяльності особис­тості. Воно дає можливість спостерігати інтенсивність і тривалість

 

зосередження, відволікання. Кількість і тривалість відволікань упро­довж уроку є показником інтенсивності зосередження.

Для дослідження обсягу і розподілу уваги широко використову­ють тахістоскоп — прилад, за допомогою якого можна нетривалий час експонувати матеріал. Кількість сприйнятого матеріалу — одно­манітного або різного за змістом та формою, поданого одночасно, є показником обсягу або розподілу уваги. Використання тесту Бурдо-на (метод коректурної проби), який полягає у викреслюванні певних літер серед неорганізованого тексту або певних фігур серед багатьох фігур, дає можливість дослідити і зосередженість, і розподіл, і переклю­чення уваги.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ

МАУП... С Д Максименко В О Соловієнко ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ Навчальний посібник Рекомендовано Міністерством освіти і науки України...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Властивості уваги

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
Створюючи цей посібник, автори прагнули дещо по-новому виокремити структурні блоки теоретичного матеріалу, що сприятиме кращому формуванню у студентів поглибленого розуміння логічного змісту курсу

Предметом психології є закономірності розвитку і проявів психічних явищ та їх механізми.
Термін "психологія"походить від грецьк. рзуспе' — душа і 1о'§оз — слово, вчення, що означає "наука про душу".Психічне життя людини складне й ма

Рефлекторна природа психіки
Відображувальна діяльність людини засадово зумовлена рефлектор­ною діяльністю мозку. Фундатором вчення про рефлекторну природу психіки є видатний російський фізіолог І. Сєченов (1829-1905). У своїх

Психіка і свідомість
У процесі еволюції живих істот психіка як відображення об'єктив­ної дійсності в мозку розвивалася залежно від умов життя того чи іншого виду живих істот, набувала дедалі складніших форм. Найви­щим

Основні галузі психологічних знань
Із розвитком психології як науки, з використанням психологічних знань у найрізноманітніших сферах людської діяльності певні галузі цих знань поступово виокремились і стали самостійними. Ро

Основні галузі психологічних знань
Із розвитком психології як науки, з використанням психологічних знань у найрізноманітніших сферах людської діяльності певні галузі цих знань поступово виокремились і стали самостійними. Ро

Основні напрями в сучасній психології
Останні два сторіччя розвиток психології тісно пов'язаний з до­сягненнями філософської думки та успіхами природничих наук. Матеріалістична інтерпретація природи та сутності психічних явищ

Запитання для самостійної роботи
Що є предметом психології? Які основні групи психічних явищ вона вивчає? Які основні завдання стоять перед сучасною психологією? Назвіть основні принципи наукового вивчення пс

Основні вимоги до методів психології
Психологія як наука має певні предмет і методививчення психічних явищ. Знання методів і вміння за їх допомогою вивчати вікові та індивідуальні особливості психічного розвитку особи

Основні методи психології. Спостереження, експеримент
Спостереженняяк метод об'єктивного дослідження широко за­стосовується у психології, педагогічній практиці, соціологічних до­слідженнях. Об'єктом спостереження є поведінка

Бланк для фіксації результатів спостереження
  Дата спостереження За яких умов здійснювалось спостереження Що спостерігалося Що виявлено у процесі спостереження

Додаткові методи: тест, опитування, бесіда, аналіз продуктів діяльності, узагальнення незалежних характеристик, самооцінка
Як додатковий метод у психологічному дослідженні використо­вують тести. Тест— це проба, іспит, один із способів психологічної діагности­ки рівня розвитку психічних процесі

Кількісний та якісний аналізи дослідження психічних явищ
За допомогою кількісного та якісного аналізів так само можна вивчати особистість. Кількісний, або варіаційно-статистичний, аналіз полягає в обчисленні коефіцієнтів правиль

МЕТОДИ ПСИХОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
Основні: спостереження експеримент Різновиди експерименту: лабораторний природний Додаткові

Список використаної та рекомендованої літератури
Айзенк Г. Проверьте ваши способности. — М.: Мир, 1972. Асеев В. Г. Возрастная психология: Учеб. пособие. — Иркутск, 1989. Блейхер В. М., БурлачукЛ. Ф. Психоло

Виникнення та розвиток психіки
Виникнення та розвиток психіки — одне з найскладніших питань. Наукове пояснення цього питання розвинулося на основі досягнень біологічної та історичної наук. На певному етапі розвитку природи завдя

Розвиток механізмів психічної діяльності
Матеріальним субстратом психіки є нервова система та її пери­ферійні органи — рецептори.Ці механізми психіки є результатом тривалого процесу взаємодії живих організмів з їх середов

Розвиток психіки на різних етапах еволюції тваринного світу
Характерною ознакою психічної реакції є чутливість організму до індиферентних подразників, які за певних умов (збіг їх з біологічно важливими подразниками) сигналізують про можливість або не­обхідн

Виникнення та історичний розвиток людської свідомості
З розвитком наук, особливо історії та біології, поступово формува­лися погляди на походження людини та її свідомість. Найважливішою передумовою для виникнення людської свідо­мості

Завдання та проблемні ситуації
Чому елементарну чутливість вважають початковою формою власне психіки, а подразливість — лише актом відображення? Чому павук, посаджений у банку разом з мухою, не "впізнає" ї

ПСИХОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ
Поняття про особистість та її структуру Особистість — це конкретний людський індивід з індивідуально виявленими своєрідними розумовими, емоційними, вольовими та фізичними властивостями. Ос

Активність особистості та її джерела
Активністьживих істот — один з основних і необхідних проявів життя, внутрішня спонукальна сила, спрямована на задоволення пот­реб організму. Проте активність людини докорінно відрі

Розвиток і виховання особистості
Проблема розвитку та виховання особистості належить до най­актуальніших соціальних аспектів суспільного життя і завжди по­требує глибокого наукового обгрунтування психологічної сутності чинників ць

Запитання для самостійної роботи
Назвіть основні ознаки особистості. У чому виявляється суспільна сутність особистості? Що в особистості зумовлене її біологічною природою? Як виявляється біологічне в жит

Список використаної та рекомендованої літератури
Ананьев Б. Г. Человек как предмет познания. — Л.: Изд-во ЛГУ, 1968. Андреева Г. М. Социальная психология. — М.: Изд-во МГУ, 1988. Асмолов А. Г. Историко-зволю

Поняття про групи
Людина живе, розвивається і діє у групі. У колективі й під його впливом відбувається становлення особистості — складається її спря­мованість, формуються суспільна активність, воля, створюються умо­

Міжособистісні стосунки у групі
Важливим аспектом у життєдіяльності колективу, знання якого має важливе практичне значення для кожного, хто працює з людьми, є міжособистісні стосунки у групі. Ці стосунки неминуче виникають між чл

Психологічна сумісність і конфлікт у міжособистісних стосунках
Міжособистісні стосунки складаються в реальних умовах життя та діяльності людей, у процесі їх взаємодії. На тому, як розвиваються стосунки, істотно позначаються різні об'єктивні чинники, що визна­ч

Запитання для самостійної роботи
1 . За якими ознаками поділяються групи? Яка група може стати для особистості референтною? Які ознаки мають групи різного ступеня організації? Назвіть істотні ознаки коле

Завдання та проблемні ситуації
Чи може офіційна зміна статусу члена групи вплинути на його не­ офіційний статус? Чи може особистість здобути в колективі статус, що не відповідає кри­ теріям її реальної цінності

Поняття про діяльність
Живим істотам від природи властива активність, яка забезпечує життєво важливі зв'язки організму із середовищем. Джерелом актив­ності живих істот є потреби, що спонукають її до відповідних реакцій,

Мета і мотиви діяльності
Мета— це те, до чого прагне людина, для чого вона працює, за що бореться, чого хоче досягти у своїй діяльності. Без мети не може бути свідомої діяльності. Цілі людської ді

Структура діяльності
В усіх різновидах діяльності люди користуються рухами природ­женими(безумовно-рефлекторними) та набутими(умовно-рефлектор­ними). Безумовно-рефлекторні рухи у проце

Засоби діяльності, процес їх засвоєння
Поняття про вміння.Успіх будь-якої діяльності залежить від уміння її виконувати. Це стосується будь-якої виробничої, педагогічної, спор­тивної діяльності, писання, читання, гри на

Перенесення та інтерференція навичок
Навички, що набуваються, певною мірою спираються на раніше сформовані навички. Це означає, що новоутворювані динамічні сте­реотипи нашаровуються в корі великих півкуль головного мозку на раніше сфо

Основні різновиди діяльності
Людська діяльність різноманітна й багатогранна. Залежно від ме­ти, змісту та форм розрізняють три основні різновиди діяльності: гру, навчання та працю. Людині незалежно від віку властиві всі три рі

Творча діяльність
Будь-яка фізична і розумова праця за певних суспільних умов може стати творчою діяльністю. У різних видах праці творчість має певні особливості, що зумовлю­ються змістом і

Запитання для самостійної роботи
1 . Чим зумовлена активність біологічних індивідів? Що характеризує поведінку тварин як специфічну форму активності? Що характеризує діяльність як специфічну форму людської активн

Завдання та проблемні ситуації
1. У наведених далі прикладах визначіть, що належить до руху, а що — до дії: а) щоб зупинити машину, водій зменшує газ, вимикає зчеплення і натис­ кає на педаль гальма; б) щоб

Поняття про мову та її функції
Найзагальнішими та найнеобхіднішими умовами продуктивної психічної діяльності особистості є мова і мовлення, спілкування та увага. З одного боку, вони пронизують усе психі

Фізіологічні механізми мовної діяльності
Фізіологічним підґрунтям мовлення є умовно-рефлекторна діяль­ність кори великих півкуль головного мозку, подразниками для якої є слова, "сигнали сигналів" (І. Павлов), що замінюють безпос

Різновиди мовлення
Прояви мовної діяльності неоднорідні, їх можна поділити та кла­сифікувати на певні різновиди за різними ознаками. Усне мовлення.Це основний різновид мовлення, яке є звучни

Запитання для самостійної роботи
1 . Що таке мова та які її основні елементи? Перелічіть основні функції мови. У чому полягає особливість мовлення як процесу та які є його різновиди? Що є підставою поділ

Завдання та проблемні ситуації
У визначенні мовлення завжди вказується на функцію спілкування. А як це узгоджується з тим, що мовлення може бути і внутрішнім (подумки)? Що являє собою мова як суспільно-історичне явище? Які науки

Поняття про спілкування
Спілкуванняє важливою духовною потребою особистості як суспільної істоти. Потреба людини у спілкуванні зумовлена суспільним способом її буття та необхідністю взаємодії у процесі ді

Засоби спілкування
Передавання інформації у процесі спілкування забезпечується за до­помогою мови як основного, специфічно людського знаряддя спілку­вання, а також немовними засобами. Мова як засіб с

Функції спілкування
Спілкування — це багатоплановий процес, в якому можна виокре­мити такі основні функції: комунікативну, інтерактивну та перцеп-тивну. Комунікативна функція— це різні форми

Різновиди спілкування
Спілкування як соціальне явище охоплює всі сфери суспільного буття та діяльності людей і може бути охарактеризоване за різними па­раметрами, а саме: залежно від контингенту учасників, тривалості ст

Запитання для самостійної роботи
Чим зумовлюється потреба у спілкуванні між людьми? Яку роль відіграє спілкування у суспільному житті? У чому полягає соціальна сутність спілкування? Яка роль у спілкуванн

Завдання та проблемні ситуації
За яких умов обмін інформацією набирає характеру спілкування? Які причини можуть зашкодити цьому процесові? Спілкуючись, співрозмовники іноді не можуть дійти спільної думки що­ до

Список використаної та рекомендованої літератури
Бодалев А. А. Восприятие человека человеком. — М.: Изд-во МГУ, 1982. Егидес А. П. Психологическая концепция конфликтного общения // Пси- хол. журн. — 1984. — Т. 5. — № 5.

Поняття про увагу
Особистість, перебуваючи у бадьорому стані, активно, по-дійово­му ставиться до предметів та явищ навколишньої дійсності, до власних переживань: щось сприймає, запам'ятовує, пригадує, про щось ду­ма

Фізіологічне підґрунтя уваги
Увага, як показали дослідження, детермінується співвідношен­ням збуджень у корі великих півкуль головного мозку, викликаних подразниками, що діють на чуттєву сферу організму, та внутрішніми установ

Різновиди і форми уваги
У психології розрізняють увагу мимовільну, довільну та після-довільну. Усі різновиди уваги тісно взаємопов'язані і за певних умов переходять один в один. Мимовільна увагав

Запитання для самостійної роботи
1 . У чому виявляється увага? Охарактеризуйте фізіологічний механізм уваги. Що таке осередок оптимального збудження? Що таке домінанта? Що є джерелом уваги особи

Завдання та проблемні ситуації
Які об'єктивні та суб'єктивні чинники можуть позитивно впливати на прояви уваги особистості? Які об'єктивні та суб'єктивні чинники можуть негативно впливати на прояви уваги особист

Загальна характеристика пізнавальних процесів. Поняття про відчуття
Пізнавальна діяльність— це процес відображення в мозку люди­ни предметів та явищ дійсності. Відображення реальності в людській свідомості може відбувати­ся на рівні

Фізіологічне підґрунтя відчуттів
Вчення про вищу нервову діяльність розкриває науково-природ­ничі підвалини відчуттів. І. Сєченов та І. Павлов своїми дослідженнями показали, що відчуття — це своєрідні рефлекторні дії, фізіологічни

Класифікація і різновиди відчуттів
Існують різні класифікації органів відчуттів і чутливості організму до подразників, що надходять до аналізаторів із зовнішнього світу або зсередини організму. Залежно від міри контакту органів чутт

Основні властивості відчуттів
Кожне відчуття виникає й розвивається за певними закономірно­стями. Проте всі відчуття мають багато спільного — якість, інтен­сивність і тривалість.Відмітні особливості відчуттів —

Відчуття і діяльність
Чутливість аналізаторів людини до дії подразників зумовлена їх психофізіологічними характеристиками, особливостями структури, будови та життєвих функцій. Проте відображувальні можливості аналізатор

Запитання для самостійної роботи
1 . Чому психічний процес "відчуття" належить до чуттєвого пізнання? У чому полягає особливість відчуттів як чуттєвої форми відображення дійсності? За якими принципа

Завдання та проблемні ситуації
Поясніть, чому відчуття є генетичне первинною формою відображен­ня дійсності. У чому виявляється і чим зумовлюється суб'єктивний характер відчуттів? Чим можна пояснити в кожному к

Різновиди сприймань
У чуттєвому пізнанні відчуття та сприймання виявляються в єд­ності. Сприймань поза відчуттями не буває. Розрізняють сприймання за сенсорними особливостями (зорові, слухові, нюхові, дотикові, смаков

Властивості сприймань
Важливою умовою успішного сприймання об'єктів дійсності є його вибірковість.Вибірковість предмета сприймання зумовлюється потре­бами та інтересами людини, необхідністю у знаннях, п

Спостереження і спостережливість
Важливими умовами адекватного сприймання є спостереження і спостережливість.Вони яскраво виявляються при довільному цілеспря­мованому сприйманні. Спостереження найбільше відрізняє

Запитання для самостійної роботи
Який психічний процес називається сприйманням? У чому полягає спільне та відмінне між сприйманням і відчуттям? Охарактеризуйте загальні властивості сприймань. Що таке стр

Завдання та проблемні ситуації
Чому сприймання не можна звести до простої суми відчуттів? Як слід розуміти твердження, що сприймання — це результат складної аналіти- ко-синтетичної діяльності? Поясніть, яку роль

Поняття про мислення. Соціальна природа мислення
Пізнавальна діяльність людини починається з відчуттів і сприй­мань. Відображуючи дійсність на чуттєвому рівні за участю аналіза­торів, людина одержує різнобічну інформацію про зовнішні власти­вості

Розумові дії та операції мислення
Щоб зрозуміти певний об'єкт, треба знати факти, що його харак­теризують. Перехід від фактів до розкриття їх сутності, до узагаль­нюючих висновків відбувається за допомогою розумових і практичних ді

Форми мислення
Результати процесу мислення (думки) існують у формі суджень, міркувань, умовиводів і понять. Судження— це форма уявного відображення об'єктивної дійсності, яка полягає в т

Процес розуміння
Результатом розумової діяльності є розуміння людиною предметів та явищ об'єктивної дійсності. Розуміння— це складна аналітико-синтетична діяльність мозку, спрямована на розкриття в

Процес розуміння
Результатом розумової діяльності є розуміння людиною предметів та явищ об'єктивної дійсності. Розуміння— це складна аналітико-синтетична діяльність мозку, спрямована на розкриття в

Різновиди мислення
Об'єктом розумової діяльності людини є пізнавальні завдання, які мають різне змістове підґрунтя і зумовлюють різне співвідношення предметно-дійових, перцептивно-образних та поняттєвих к

Індивідуальні особливості мислення
Розумова діяльність різних людей, підлягаючи загальним психо­логічним закономірностям, водночас характеризується індивідуальни­ми особливостями.Відмітності в розумовій діяльності в

Запитання для самостійної роботи
1 . У чому полягають специфічні особливості мислення як вищої форми пізнавальної діяльності? У чому виявляється істотна відмінність абстрактного пізнання дійсності від чуттєвого?

Завдання та проблемні ситуації
У чому виявляється принципова відмінність мислення людини та "мислен­ ня машини"? Наведіть аргументи, які б переконливо доводили таку відмінність. У чому полягають відмін

Поняття про уяву
Відображаючи об'єктивну дійсність, людина не лише сприймає те, що на неї діє в певний момент, чи уявляє те, що на неї діяло раніше. Життя потребує від людини створення образів і таких об'єктів, яки

Поняття про уяву
Відображаючи об'єктивну дійсність, людина не лише сприймає те, що на неї діє в певний момент, чи уявляє те, що на неї діяло раніше. Життя потребує від людини створення образів і таких об'єктів, яки

Поняття про уяву
Відображаючи об'єктивну дійсність, людина не лише сприймає те, що на неї діє в певний момент, чи уявляє те, що на неї діяло раніше. Життя потребує від людини створення образів і таких об'єктів, яки

Фізіологічне підґрунтя уяви. Уява і органічні процеси
Як і всі інші психічні процеси, уява — це функція кори великих півкуль головного мозку. Фізіологічним підґрунтям уяви є утворення нових сполучень тих нервових зв'язків, які виникали раніше у про­це

Процес створення образів уяви
Створення людиною образів нових об'єктів зумовлене потребами її життя та діяльності. Залежно від завдань, що постають перед нею, ак­тивізуються певні сліди попередніх вражень і утворюються нові ком

Різновиди уяви
Діяльність уяви може бути охарактеризована залежно від участі в цьому процесі спеціальної вольової регуляції, від характеру діяль­ності людини та змісту створюваних образів. Залежно від уч

Уява і особистість
Діяльність уяви залежить від загальної спрямованості особистості, від психічного життя людини взагалі. Особлива роль у створенні об­разів уяви належить інтересам, потребам, світоглядові особистості

Завдання та проблемні ситуації
Поясніть, у чому полягають основні відмінності уяви від уявлень пам'яті. За якими ознаками це можна встановити? Визначіть, які прийоми створення образів уяви використано: винахідни­

Завдання та проблемні ситуації
Поясніть, у чому полягають основні відмінності уяви від уявлень пам'яті. За якими ознаками це можна встановити? Визначіть, які прийоми створення образів уяви використано: винахідни­

Завдання та проблемні ситуації
Поясніть, у чому полягають основні відмінності уяви від уявлень пам'яті. За якими ознаками це можна встановити? Визначіть, які прийоми створення образів уяви використано: винахідни­

Завдання та проблемні ситуації
Поясніть, у чому полягають основні відмінності уяви від уявлень пам'яті. За якими ознаками це можна встановити? Визначіть, які прийоми створення образів уяви використано: винахідни­

Завдання та проблемні ситуації
Поясніть, у чому полягають основні відмінності уяви від уявлень пам'яті. За якими ознаками це можна встановити? Визначіть, які прийоми створення образів уяви використано: винахідни­

Відтворення та його різновиди
Відтворення— один з основних процесів пам'яті. Воно є показни­ком міцності запам'ятовування і разом з тим наслідком цих процесів. Засадовою стосовно відтворення є активіза

Забування та його причини
Усе, що людина запам'ятовує, з часом поступово забувається. Забу­вання— процес, протилежний запам'ятовуванню. Забування вияв­ляється в тому, що втрачається чіткість запам'ятованого

Забування та його причини
Усе, що людина запам'ятовує, з часом поступово забувається. Забу­вання— процес, протилежний запам'ятовуванню. Забування вияв­ляється в тому, що втрачається чіткість запам'ятованого

Забування та його причини
Усе, що людина запам'ятовує, з часом поступово забувається. Забу­вання— процес, протилежний запам'ятовуванню. Забування вияв­ляється в тому, що втрачається чіткість запам'ятованого

Запитання для самостійної роботи
Охарактеризуйте найважливіші особливості пам'яті як пізнавального процесу. Роль пам'яті у психічному житті людини. Природа асоціацій та їх значення у процесах пам'яті.

Завдання та проблемні ситуації
З досвіду відомо, що, хвилюючись, людина може забувати раніше за- пам'ятоване. Яке фізіологічне пояснення можна дати цьому явищу? Багато людей для кращого запам'ятовування вдаються до

Поняття про емоції і почуття
Діяльність людини, її поведінка завжди викликають позитивнеабо негативнеставлення до неї. Ставлення до дійсності відображується в мозку й переживається як задоволе

Фізіологічне підґрунтя емоцій і почуттів
Емоції та почуття становлять складну реакцію організму, в якій беруть участь майже всі відділи нервової системи. Природа емоцій і почуттів, як і решти психічних процесів, рефлекторна. Фізіологічним

Вираження емоцій і почуттів
Переживання емоційних станів — радості, любові, дружби, сим­патії, прихильності або болю, суму, страху, ненависті, презирства, огиди тощо — завжди супроводжуються відповідними зовнішніми аб

Форми переживання емоцій і почуттів
Емоційні стани та форми їх виявлення детермінуються переважно соціальними чинниками, але не можна ігнорувати у з'ясуванні їхньої природи й деяких природжених особливостей людини. Багатство емоційни

Вищі почуття
В емоційній сфері людини особливе місце посідають виші почуття.Вони є відображенням переживань ставлення до явищ соціальної дійсності. За змістом вищі почуття поділяють на моральні

Запитання для самостійної роботи
Як відбувається відображення дійсності у почуттях і чим воно відрізняється від відображення у пізнавальних процесах? У чому полягає відмінність емоцій від почуттів? За якими о

Завдання та проблемні ситуації
Чим можна пояснити, що тривале розлучення близьких людей завжди супроводжується стійкими негативними переживаннями? Чим можна пояснити, що іноді характер емоційних реакцій неадекватний

Воля — психічний процес свідомої та цілеспрямованої регуляції людиною своєї діяльності та поведінки з метою досягнення поставле­них цілей.
У вольових діях людина здійснює власну свідому мету. Свідома діяльність — це довільна діяльність.Довшьне напруження фізичних сил, довшьне сприймання, запам'ятовування, довшьна уваг

Довільні дії та їх особливості
У вольовій діяльності розрізняють дії довільні та мимовільні. Мимовільними діяминазиваються неусвідомлювані дії та рухи. Це насамперед безумовно-рефлекторні рухи, які викл

Аналіз складної вольової дії
Вольові дії людини визначаються свідомо поставленою метою.Діючи, людина ставить перед собою завдання, планує їх виконання, до­бирає засоби, за допомогою яких вони здійснюються. Щоб

Основні якості волі
Однією з найважливіших вольових якостей особистості є цілеспря­мованість.Вона визначається принциповістю та переконанням лю­дини і виявляється у глибокому усвідомленні нею своїх за

Безвілля, його причини і переборення
Безвіллябільшою чи меншою мірою виявляється в різних фізичних і розумових діях. Характерними його особливостями є зниження за­гальної активності, психічна млявість, вагання там, де

Уу^і> Запитання для самостійної роботи
У чому виявляються основні функції волі? У чому полягає істотна відмінність довільної дії від мимовільної? Що таке вольове зусилля і що його викликає? Що таке сила волі і

Завдання та проблемні ситуації
У житті трапляється так, що, прийнявши рішення, людина починає сумніватися в його правильності й не виконує його. Чим пояснити виникнення таких суперечностей? Про які особливості волі особи

Поняття про темперамент
На тлі загальнолюдських фізичних і психічних особливостей у кож­ної людини помітно виокремлюються індивідуальні особливості,які позначаються на її житті, поведінці, діяльності.

Типи темпераментів
У сучасній психології користуються гіппократовою класифікацією типів темпераментів: сангвінік, холерик, флегматик і меланхолік.Кож­ному з цих типів властиві своєрідні психологічні

Основні властивості темпераменту
Темперамент як динамічна характеристика психічної діяльності особистості має певні властивості, які позитивно або негативно по­значаються на його проявах. Розрізняють такі основні властивості темпе

Слабкий тип.
Окреслену типологію нервової системи І. Павлов пов'язував з темпераментом. Користуючись термінологією темпераментів Гіппо­крата, він писав, що сангвінік— палкий, врівноважений, про

Роль темпераменту в діяльності людини
Діяльність — трудова, навчальна, ігрова — висуває вимоги не ли­ше до знань і рівня розумового та емоційно-вольового розвитку осо­бистості, а й до типологічних особливостей нервової системи, а от­же

Запитання для самостійної роботи
Якими властивостями перебігу психічної діяльності характеризується темперамент? Які поєднання властивостей вищої нервової діяльності І. Павлов зро­ бив засадовими стосовно поділу т

Завдання та проблемні ситуації
Чи можна зробити висновок про темперамент особистості за яскрави­ ми, але епізодичними проявами її поведінки? В яких життєвих ситуаціях темперамент розкривається найповніше? Залежн

Поняття про здібності
Серед істотних властивостей людини є її здібності.Здібності та діяльність, особливо праця, органічно взаємопов'язані. Людські здібності виникли й розвинулись у процесі праці. І в д

І Структура здібностей
Кожна здібність (наприклад, до малювання, музики, техніки, на­уки тощо) — це синтетична властивість людини, яка охоплює цілу низку загальних і часткових властивостейу певному їх по

Різновиди здібностей
Здібності виявляються в усіх сферах діяльності людини. Вони поділяються на певні види за змістом і характером діяльності. Так, ви­окремлюють здібності до навчання, малювання, музики, спорту, на­уки

Та їх природні передумови
Спостереження за діяльністю людей показує, що у їхніх здібнос­тях є певні відмінності. Здібності — це загальнолюдські властивості. Людина може те, чого не зможе найбільш організована тварина. Ра­зо

Запитання для самостійної роботи
У чому виявляються здібності особистості? Які основні компоненти здібностей? Як взаємопов'язані здібності та задатки? Які психічні властивості людини сприяють розвитку зд

Завдання та проблемні ситуації
1. Доведіть, що здібності як властивість особистості є продукт суспільного розвитку. Чому не можна розглядати високий рівень розвитку знань, умінь і на­ вичок особистості як на

Поняття про характер
Кожній людині крім динамічного боку дій, що виявляється в тем­пераменті, властиві істотні особливості, які позначаються на її діяль­ності та поведінці. Про одних говорять, що вони працьовиті, дис­ц

Структура характеру
Характер як одна з істотних особливостей психічного складу особис­тості є цілісним утворенням, що характеризує людське "Я" як єдине ціле. Розуміння характеру як єдності його рис не виключ

Основні риси типового характеру
Носієм характеру є людина. Риси її характеру позначаються на діяльності, стосунках, способах дії в найширшому їх розумінні — в сім'ї, трудовому колективі, в управлінні виробництвом, державою.

Природа характеру
Психічні властивості людини — це особливий прояв вищої нерво­вої діяльності, підґрунтям якої є природжені особливості нервової сис­теми, своєрідні сполучення яких (сила, врівноваженість, рухливість

Формування характеру
Формування характеру— це процес становлення стійких психо­логічних утворень особистості під впливом об'єктивних і спеціально створених для цього умов, коли її дії та вчинки в резул

Запитання для самостійної роботи
1 . Які риси особистості поєднує в собі характер? В яких проявах ставлення найповніше виявляється характер особистості? Які компоненти можна виокремити в структурі характеру?

Завдання та проблемні ситуації
У чому може виявлятися вплив характеру на темперамент? В якому на­ прямі та за яких умов цей вплив може відбуватися? Які риси поведінки людини свідчать про силу її характеру? Якими є п

ПІЗНАВАЛЬНІ ПСИХІЧНІ ПРОЦЕСИ 130
Розділ 10. Відчуття 130 10.1. Загальна характеристика пізнавальних процесів. Поняття про відчуття 130 Фізіологічне підґрунтя відчуттів 132

ОСОБИСТОСТІ 219
Розділ 17. Темперамент 219 Поняття про темперамент 219 Типи темпераментів 222 Основні властивості темпераменту 223 Фізіологічне підґрунтя

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги