Загальна характеристика пізнавальних процесів. Поняття про відчуття

Пізнавальна діяльність— це процес відображення в мозку люди­ни предметів та явищ дійсності.

Відображення реальності в людській свідомості може відбувати­ся на рівні чуттєвого та абстрактногопізнання.

Чуттєве пізнання характеризується тим, що предмети і явища об'єктивного світу безпосередньо діють на органи чуття людини — її зір, слух, нюх, тактильні та інші аналізатори і відображуються у моз­ку. До цієї форми пізнання дійсності належать пізнавальні психічні процеси відчуття та сприймання.Враження, одержані за допомогою відчуттів і сприймань, несуть інформацію про зовнішні ознаки та влас­тивості об'єктів, утворюючи чуттєвий досвід людини.

Вищою формою пізнання людиною дійсності є абстрактне пізнан­ня, що відбувається за участю процесів мислення та уяви.У розвине­ному вигляді ці пізнавальні процеси властиві тільки людині, яка має свідомість і виявляє психічну активність у діяльності. Істотною особ­ливістю мислення та уяви є опосередкований характер відображення ними дійсності, зумовлений використанням раніше здобутих знань, досвіду, міркуваннями, побудовою гіпотез тощо. Об'єктом пізнання у процесах мислення та уяви є внутрішні, безпосередньо не дані у відчут­тях властивості об'єктів, закономірності явищ і процесів.

Важливу роль у пізнавальній діяльності людини відіграє пам'ять,яка своєрідно відображає, фіксує й відтворює те, що відображується у свідомості у процесі пізнання.

Важливою характеристикою пізнавальної діяльності є емоційно-вольовіпроцеси, які спонукають особистість до активних ти, вольових актів.

Пізнання предметів і явищ об'єктивної дійсності, психічного жит­тя людини здійснюється всіма пізнавальними процесами. Підґрунтям розумового пізнання світу, яким би складним воно було, є чуттєве пізнання. Разом з тим сприймання, запам'ятовування, відтворення та інші процеси неможливі без участі в них розумової діяльності, пережи­вань і вольових прагнень. Але кожний з цих процесів має певні зако­номірності й постає у психічній діяльності або як провідний, або як до­поміжний.