Фактори, що впливають на формування умінь та навичок

 

У перший період формування навички відбувається первинне знайомство з рухом і оволодіння ним, важливу роль при цьому грає внутрішня картина руху; у другій – автоматизація руху; у третій – остаточна шліфовка руху – стандартизація і стабілізація. Слід звернути увагу на те, що у разі набутих навичок можна говорити лише про їх частковий автоматизм. Навички формуються в результаті вправ як багатократних цілеспрямованих повторень дій. При цьому у міру вправ міняється якість дій: відбувається поєднання рухів, розумовий контроль замінюється сенсорним, або один вид сенсорного контролю замінюється іншим.

Виконання діяльності завжди припускає взаємодію навичок. Доведений різний вплив вже сформованих навичок на оволодіння іншими. Існують як "позитивний" вплив однієї навички на формування іншого, так і негативне. Позитивний вплив, що виражається в легшому і швидшому опануванні нової навички, дістав назву "Позитивне перенесення навички". Позитивне перенесення має місце при опануванні гри на другому музичному інструменті, при вивченні другої іноземної мови, при опануванні різних технічних засобів пересування, він проявляється і як перенесення навички гри на музичному інструменті в роботу з клавіатурою комп'ютера. Зворотний вплив однієї навички на оволодіння іншим дістав назву інтерференції навичок.

Особливо позначається інтерференція при так званому перенавчанні. Так, якщо учень навчився політерному читанню, його буває важко перенавчити читати по складах.