Економчна полтика уряду Захдно-Укрансько Народно Республки

Економчна полтика уряду Захдно-Укрансько Народно Республки. листопада 1918р. в результат успшного збройного повстання в Схднй Галичин була повалена влада Австро-Угорсько монарх й проголошена Захдно-Укранська Народна Республка. Законодавчим органом ЗУНР, а потм ЗОУНР Захдно Област УНР стала Укранська Народна Рада. У програмнй декларац, виданй 5 листопада 1918р проголошувалося народовладдя, гарантувалися права свободи громадян, х нацональна та соцальна рвнсть.

Законодавчим органом Укрансько Народно Ради стала Рада Державних Секретарв, створена 10 листопада 1918р. Найбльшою турботою Секретарату внутршнх справ було забезпечення населення та арм продуктами харчування. В Галичин не вистачало продовольства та промислових товарв. Тому Державний Секретарат внутршнх справ змушений був здйснити ряд радикальних заходв.

Ус запаси продуктв харчування та предметв першо необхдност Секретарат засередив в свох руках. Чималу роботу провв Секретарат залзниць, пошт телеграфв. Йому вдалося налагодити рух поздв. Для пдготовки нового залзничного персоналу Секртарат подбав про залзнично-технчн курси. З счня 1919р. налагодилася робота пошт. З найбльшими труднощами зткнулися секртарати фнансв й торгвл та промислу. Не вистачало фахвцв. Прибутки державно скарбниц були мнмальними. З огляду на повне зубожння населення надходження вд податкв були незначн.

З великими зусиллями уряд вишукав клькасот тисяч крон, щоб виплатити добове фронтовикам. Секртарат громадських робт займався використанням корисних копалин нафти, вуглля, сол. Вн здйснював нагляд за шляхами державними пилорамами. Взимку 1919р.йшла заготовка лсу для вдбудовчих робт, як планувалося розпочати з настанням весни. Секртарат земельних справ займався реалзацю земельного закону, який був ухвалений 14 квтня 1919р. Закон вивласнював ус монастирськ й церковн земл послост, яких власники не обробляли своми силами та, врешт, вс так, площа яких перевищувала означену межу, що мав визначити окремий додатковий закон.

З цих земель утворювався земельний фонд област, з нього мали надлювати безземельних та малоземельних громадян в такй черз волки, як втратили здоров я у вйнах, що х вела УНР дал вдови й сироти по померлих внаслдок вйни волках волки-нвалди свтово вйни 1914-18рр. сироти вдови не вонн врешт, нш безземельн селяни.

Вивласнен лси не творили предмету надлв. Вони переходили у власнсть держави. Усадлювання землею не могло розпочатися перед закнченням визвольно вйни й поверненням додому волкв. Постанови щодо способу й часу роздлу вивласнено земл, щодо висоти надлу землею, висота його цни та способу сплати мали бути видан пзнше. Справу вдшкодування дотогочасних власникв орендарв закон вдкладав до пзншого виршення сейму ЗОУНР, який мав бути скликаний на пдстав нового виборчого права. Без огляду на це вивласнена земля переходила вже по оголошенн закону в завдуванне земельних комсй.

До часу введене окремих законв земельн комс мали залишати в користуванн дотогочасних власникв чи орендарв таку площу земл, яка була потрбна для утримання власника його родини та служби снуючих на земл промислових закладв. Закон не виршував негайного роздлу вивласнених земель вдкладав до пзншого виршення норми надлв. Вдкладав також справу вдшкодування колишнм власникам вивласнених маткв питання оплат за надли утворення кредитових установ для фнансування довготермнових низькопроцентних кредитв на таку цль. Укранська Нацональна Рада ЗО ухвалою сво бльшост утримувалась перед безвикупним вивласненням безкоштовним розподлом земл з огляду на мжнародну ситуацю.

З боку селянства, яке виявило довр я до сво влади й стало в ряди арм на оборону земл й держави, не було в час того короткого пероду визвольних змагань ЗО УНР випадкв порушень чи захоплень майна велико власност, хоч були спроби чужих агентв провокувати до таких виступв.

Лтература 1. Лановик Б Матисякевич З Матейко Р. сторя господарства Украна свт пдручник. К 1995р. 2. Копиленко М Копиленко О. Забут реформи З досвду економчних перетворень в Укран нформаця ринок. 1993р. 1 3. Горкна Л. До обгрунтування суспльно-економчних перетворень в Укран в 1917-1920рр Економка Украни. 1993р. 5 4. Витанович. Аграрна полтика Укранських урядв 1917-1920рр Укранський сторик. 1967р. 3-4 5. Притуляк П. Економчний договр УНР з Нмеччиною та Австро-Угорщиною 1918р. Укранський сторичний журнал. 1997р. 1.