ОДЕСА ТА ОДЕСИТИ

ОДЕСА ТА ОДЕСИТИ. Одеса великий культурний центр Украни водночас одне з найсамобутнших укранських мст. Одесити не схож н на кого в свт, нколи може здатися, що вони окрема наця з свою мовою та свордною культурою.

Коли людина потрапля в це мсто, вона одразу вдчува, що Одеса весь нший свт це дв велик рзниц. Одеса заснована на мсц турецько фортец Хаджибей перша згадка 1415 р. Укранська радянська енциклопедя У 12 т. К. Головна редакця УРЕ, 1982. Т. 7. С. 482 яку 25 вересня 1789 р. взяв загн пд командуванням Дерибаса.

У 1793 р. за розпорядженням Суворова, який вдповдав за укрплення кордонв з Туреччиною, починаться будвництво ново фортец httpwww.welcome.odessa.uahistoryhtml. А 27 травня 1794 р. Катерина пдпису наказ про заснування мста Хаджибей. Нове мсто створювалося, як вйськово-морський форпост Рос на ближнх пдступах до турецьких володнь. У счн 1795 р. за бажанням Катерини мсто отримало сучасну назву.

Це пов язано з тим, що колись на схд вд Хаджибея снувало грецьке поселення Одесос httpwww.te.net.uaodessaaboutindex.html. Свом виникненням та початковими успхами Одеса ма завдячувати переважно ноземцям. засновником був неаполтанець Дерибас, план забудови мста склав француз Де Волан, адмнстративна влада в кра належала вдомим французьким емгрантам Ршель та Ланжерону. х найближчими помчниками були виключно ноземц Рошешуар, Кобле, Кастельно та нш Атас А. Старая Одесса, ее друзья и недруги.

М. Ласми, 1992. С. 21. Не знайом з життям росйських мст, з звичаями росйсько провнцйно адмнстрац, кервники Одеси повели мсто новим шляхом. Вст з далекого Заходу отримувалися з перших рук, а зближення з ноземцями сприяло засвонню вропейських смакв та навикв Атас А. Старая Одесса, ее друзья и недруги. М. Ласми, 1992. С. 21 Адмнстративний гнт мало вдчувався в Одес, тут частше чулося вльне слово, суспльна самодяльнсть знаходила соб бльше свободи, нж в нших мсцях Рос. Такою побачив Одесу О. С. Пушкн Там все Европой дышет, веет, Все блещет югом и пестреет Разнообразностью живой.

Язык Италии златой Звучит по улице веселой, Где ходит гордый славянин, Француз, испанец, армянин, И грек и молдаван тяжелый, И сын египетской земли Там само. С. 68. У пошуку вльного життя в Одесу приходили люди з рзних крав, це не були звичайн, рядов люди крпаки, що вткли вд панв були найенергйншими, найсмлившими та найбльш свободолюбивими серед свох односельчан, бо наважилися на багатоклометрову та небезпечну дорогу болгари греки, що не бажали терпти турецьку владу чорноморськ козаки Тобто це були найбльш енергйн та смлив представники рзних народв.

Недарма один з мандрвникв, що побував у Одес на початку ХХ ст писав, що населення Одеси це волевий накип народу httpwww.welcome.odessa.uahistoryhtml, ця особливсть збереглася протягом двохвково стор мста. Одеситв вважають енергйними, смливими, заповзятими та безжурними при невдачах. Ц якост нацональна риса одеситв, що взяли найкраще у свох предкв. Отже, коротко ознайомившись з сторю Одеси та мешканцв, можна зробити висновок, що це незвичайне мсто. нема нчого дивного в тому, що одеська лтература теж ма сво особливост.

Перше, що насамперед об дну всх одеських письменникв почуття гумору, яке нколи х не полиша. сну навть таке поняття, як одеський гумор. Окрм цього у свох творах одесити часто використовують специфчну одеську мову. Особливо полюбляв користуватися цим прийомом сак Бабель.

Одеськ лтератори увбрали в себе неповторний дух Одеси. Бльш того м вдалося вдтворити його на сторнках свох творв. Творчсть одеських письменникв да змогу значно поглибитися в розумнн так званого одеського феномену, що склався пд впливом ряду сторичних, культурних та геополтичних факторв. Тому знайомство з культурно-сторичними пам ятками, що так чи накше пов язан з лтературним життям Одеси, зокрема пероду 1920-30-х рр ма вс пдстави стати невд мною частиною одесько екскурсйно програми. 2.