Висновок

Висновок. В Україні вже більше двох років застосовуються окремі елементи програмно-цільового методу складання і виконання бюджету.

Прийнято ряд законодавчих і нормативних документів, зокрема, Бюджетний кодекс (2001 р.), розпорядження Кабінету Міністрів України "Про схвалення концепції застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі" (2002 р.), Наказ Міністерства фінансів України "Про паспорти бюджетних програм" (2003 р.) та інші. Але поки що цей метод розвивається більше на технічному рівні, не торкаючись основ та ідеології системи прогнозування та планування.

Для того, щоб повною мірою задіяти потенціал цього методу, необхідно переглянути деякі фундаментальні принципи системи економічного і фіскального управління та програмування, а також здійснити комплекс заходів, серед яких: 1. Визначити на законодавчому рівні, що програмно-цільовий метод є основним методом складання, виконання та оцінки бюджетів усіх рівнів і встановити його основні ознаки для подальшого застосування та удосконалення на всіх рівнях бюджетної системи України. 2. Запровадити поступовий перехід до середньострокового бюджетного планування на всіх рівнях бюджетної системи України та у міжбюджетних відносинах. 3. Запровадити обов’язкову розробку стратегічних планів у міністерствах, відомствах, місцевих органах влади як основу для бюджетного планування. 4. Провести глибокі наукові і практичні дослідження, особливо стосовно показників виконання програм. 5. Підготувати і впровадити спеціальні програми навчання програмно-цільовому методу працівників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, представників Парламенту та місцевих рад. 6. Переглянути існуючу систему органів економічного планування з урахуванням необхідності тісної ув’язки планів розвитку з фінансовими ресурсами. Відповіді на ці виклики уможливлюють створення в Україні найсучаснішої і найефективнішої системи управління економікою держави.

Ця система дозволить політикам, органам законодавчої і виконавчої влади не лише проголошувати пріоритети, але й мати надійний інструмент їх досягнення в інтересах народу України. Список використаної літератури 1. Гаркавенко О.С. Бюджетне планування: Навч. посібник. – К.: Либідь, 2003. – 271с. 2. Єпіфанов А.О Сало І.В Д`яконова І.І. Бюджет і фінансова політика України. Київ: Наукова думка, 1999, 304 с. 3. ОЕСР (1997): Бюджетне планування для майбутнього, OECD/GD (97), 178; адреса в Інтернет www.oecd.org/puma 4. Пасічник Ю.В. Бюджетна ситема України та зарубіжних країн. Київ: Знання-Прес, 2002, 495 с. 5. Юрій С.І Стоян В.І Мац М.Й. Казначейська система.

Тернопіль: Карт-бланш, 2002, 590 с.