рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Жизнь и творчество Harri Jõgisal

Жизнь и творчество Harri Jõgisal - раздел Литература, Referaat BiOgraafia Ta On Pдrit Lддnemaalt, Paadremaa Rььsmaalt, Kus...

REFERAAT BIOGRAAFIA Ta on pдrit Lддnemaalt, Paadremaa Rььsmaalt, kus sьndis 1922. aasta augustikuu 24. pдeval. Rььsmaa oli vana talu, mida tema isa poolt vanaema vanemad (Mьllerid) asusid pidama ja pдriseks ostma juba eelmise sajandi lхpul.Esimesed mдlestused ongi tal sьnnikodust: vana хlgkatu elumaja ja samasugune ait ning karjalaut, kambri otsas suur aed хuna ploomi- ja kreegipuudega, koplivдravas pхline kask linnupesadega. Koppel ja karjaaed olid hobuste, lehmade ja lammaste pдralt, toa taga rohetas mudane tiik, mis kevaditi kubises konnadest, suvel pьherdasid seal sead. Tagaхuest voo¬las lдbi kiire oja, tegi poliste sangleppade all lookeid.

Suur¬vee ajal uputas, suvel aga oli vett nii vдhe, et kalad - lut¬sud ja haugid - jдid kuivale. Karjamaa oli kхrge poliste mдn¬dide alune, kust korjati korvi- ja tьnnitдite viisi marju ning seeni.Heinal kдidi soos, sumbati poolest sддrest saadik vees. Talveхhtutel nokitsesid mehed pьsside kallal, rohitsesid neid ja valasid kuule ning haavleid, et jдnese- vхi rebasejahile min¬na. Ahjupragudes laulsid kilgid.

Esimesest suurest sojast oli tema isa Vladimir koju tulnud invaliidina. Ta abiellus naabervallast pдrit taluteenija Miina Adleriga. See abielu ei kestnud kaua. Pдrast tema venna Antoni sьndi 1925. aasta algul Harri ema haigestus ja suri Tallinna haiglas.Jдi ta vennaga vanaema Vana-Miina hoole alla. Sellega Rььsmaa хnnetused ei lхppenud: vanaisa Kaarli kьlmetas lubjaahju ehitu¬sel ja kopsuhaigus viis ta enneaegselt hauda, jдrgnes vanaema pikaajaline haigus.

Tццkдtest tuli puudus, vхlad дhvardasid ta¬lu. Kхik kokku viis selleni, et Rььsmaa anti Harri isa хe, s.o. tema tдdi Anastasia ja tдdimehe Jaak Saali pere pidada ning Harri pere asusid Tallinna. 1915. aastani olid tema vanavanemad linnas ela¬nudki, siis aga Rььsmaale kutsutud, sest talu oli peremehe, vanaema venna surma jдrel tьhjaks jддnud. 1929. aasta oli linna ьmberasumiseks ebasoodus - kriisi ja tццpuuduse aeg. Siitpeale lхppes tema muretu vдikelapsepoli: mдletas, et ta ei kohanenud kitsa linnakorteriga, tundsis puu¬dust Rььsmaa хuest, jхest ja loomadest.

Muule lisaks oli ta esi¬mese linna-aasta jдrjest haige. Tekkis mingi umbusk linna suh¬tes, millest ta polegi pдriselt vabanenud. 1930. aasta sьgisel viis vanaema tema Tallinna Veerenni tдna¬va (V) algkooli esimesse klassi. Tдhed olid tal juba maal goo¬ti tдhestikuga aabitsast selgeks хpitud, kuid koolis tuli need uue хpiku jдrgi ьmber хppida.Kevadeks sai ta siiski lugemise kдtte. 1931. aasta suvel abiellus Harri isa teist korda.

Kasuema Anette Habo toi perekonda kaks tьtart oma esimesest abielust. Kuigi isa oli kхike kхige paremini mхelnud, lдks suure pere ьlalpida¬mine juhusliku tццga raskeks. Harri koos vennaga jдi vanaema kasvatada. Vanema tццtas maja- ja kooliteenijana, vahepeal elas kх¬dus Rььsmaal. Sai ta koolis kдia Tallinnas, Paadremaal, Taeblas ja Keilas.Хppimine oli aastatega jдrjest edukamalt ja tun¬nistused paremaks lдinud.

Koolis olid siis moes testid. Хpi¬lasele anti trьkitud kьsimustelelt, milles tuli tдita lьngad vхi teha arvutused. Hinde mддras punktide arv. Nad хppisid kхik pььdlikult ja хhinaga, testide kirjutamisel iga punkti pдrast pingutades ja omavahel vхisteldes. 1936. a. kevadel Harri lхpetas Paadremaa Algkooli. Tuli juttu sellest, mis temast pidi edasi saama - kas jддb maale sulaseks vхi lдheb linna mхnd ametit хppima. Tal oli kindel soov edasi kooli pддseda. Ta tahtis хpetajaks hakata.Kirjutas sellest algkooli lхpukirjandiski andiski.

Seminari peeti siis¬ki liiga kalliks ja Keilas elanud vanatдdi soovitusel soorita¬s sisseastumiseksamid Tallinna Poeglaste Kaubandus-Дrindus-Keskkooli Sakala tдnavas. Seal oli koos kolm kooli: kaubanduskool, kommertsgьmnaasium ja progьmnaasium; direktor ning хpe¬tajad olid ьhised. Esialgu ei lдinud tal keskkoolis kuigi hдsti.Kхige suure¬mat vaeva nдgis vххrkeelega, mida maa-algkoolides ьksvahe ьld¬se ei хpetatud, linnakoolides aga kьll. Oli ta saksa keeles kaasхpilastest maha jддnud ja vaatamata armutule tuupimisele ikka teistest nхrgem.

Alles teisest klassist alates jхudis pikkamццda jдrele, kui saksa keelt hakkas andma хpetaja L. Kivimдgi, tдpne ja nхudlik nii enese kui ka хpilaste suhtes. Ьldi¬selt talle koolis meeldis. Хpetati elavalt ja huvitavalt.Tun¬dides vesteldi poliitikast ja reisimuljeist teistesse maadesse, Faљismi olemusest Itaalias ja Saksamaal andis jahmatamapaneva kirjelduse ajalooхpetaja ja hilisem direktor U. Kessler.

Oldi nхudlikud, tundides valitses hea distsipliin, klassikursuse kordamise vхimalust ei antud.Rхhku pandi iseseisva tцц harju¬muste kujunemisele, said nad palju praktilisi oskusi, nagu kirjavahetus, dokumentide vormistamine, masinakiri, tugeva aluse saksa keeles; toimetasime ja trьkkisime oma ajakirja "Poiste Hддl". Kooli mainet хpilaste silmis tхstis tublisti seegi, et paljud nende хpetajad olid ise kдsutatavate хpikute autorid: eesti keel - K. Mihkla, keemia - direktor O.J. Kiisel, raamatu¬pidamine - J. Tammo, matemaatika - R. Meresmaa, saksa keel -H. Pezold, fььsika - R. Kuna, vene keel - Aleksejev, joonista¬mine E. Kana. Kaubanduskooli aastad olid sisukad ja lдksid kiiresti.

Su¬ved veetis Paadremaal sьnnikodus. Rььsmaa lдks ьlesmдge: raadati vхsa- ja lepikualusest uut poldu, vanad puhastati kividest, muretseti masinaid, talus peeti head piimakarja. Mхis¬tagi polnud see tulnud iseenesest, vaid suure tццga.Tццd nхu¬ti lasteltki, rддkimata suurest linnakooli poisist.

Ometi pol¬nud see vastumeelt ega raske. Ootas ta alati aega, millal lin¬nast maale pддses. Rььsmaal sai ta selgeks mitmesugused maa¬tццd. Talumehe hoolsus pхlluharimisel, maa ja metsa hoidmine, range kokkuhoid ja leiva kallikspidamine on sellest ajast mee¬les. Kaubanduskoolis, eriti viimases klassis, hakkas Harri mхtlema edasiхppimisest gьmnaasiumis, et hiljem oleks tee lahti ьli¬kooli.Klassis oli teisigi, kellel sama mхte. Vхtsid nad eratunde matemaatikas - kroon tund sest kaubanduskooli ja progьmnaasiumi programmid erinesid.

Vдljavaateid veel kolmeks aastaks kooli jддda pidas ta siiski vдga nigelaiks. Kevadel tu¬li tal gьmnaasiumi mхte katki jдtta - ei nдinud vхimalust ku¬lude katmiseks. Kaubanduskooli lхpetamise jдrel oleks saanud tццd pangas, kuid Harri see ei meelitanud - jдllegi vaevas kahjutunne, et ta polnud хppinud seminaris. Otsustas ta asja omamoodi: дra kдia ajateenistuses.Juunikuu algul olid paberid vormistatud ja komisjonis kдidud. Algasid 1940. aasta suve pццrdelised sьndmused.

Sхjavдkke ei voetud ja ta sхitis suveks Rььsmaale. Pidi ka aru pidama, mi¬da edasi teha. Ootamatult selgus, et Rььsmaal ei olda tema edasiхppimise vastu, tдdimees koguni soovitas uuesti kooli minna -tal oli temaga sel teemal varem juttu olnud - arvas, et kьll ta tuleb rahaga vдlja, ja lubas toetada. Kahte korda ta seda цelda ei lasknud. Tallinnas kдies ta kohtas direktor O.J, Kiiselit, ta tundis huvi, mida Harria teeb vхi kavatseb.Kui rддkis soovist kommertsgьmnaasiumi astuda, otsustas asja samas tдnavanurgal: paneb nime kirja. 1940. aasta sьgisel oli taas oma Sakala tдnava koolis, aga seekord Tallinna Poeglaste Kommertsgьmnaasiumi ehk "Komme" хpi¬lane. Endisi "Kauba" poisse istus peale tema klassis veel kolm, ьlejддnud olid tulnud teistest Tallinna progьnmaasiumidest ja reaalkoolidest.

Elu lдks sel sьgisel vдga sьndmusterikkaks ja kiireks.Uudiseid tuli jдrjest: esiteks muudeti kooli nimetus - kommertsgьmnaasiumist sai kommertskool; teiseks lьhendati хppeaega kolmelt aastalt kahele; kolnandaks, ja хpilaste ьlla¬tuseks, hakati maksma stipendiumi.

Vahepeal oli rahakurssi muudetud ja Rььsmaalt suvise tцц eest kaasa saadud saja kroo¬niga polekski tal ilma stipendiumita midagi peale hakata ol¬nud. Хppeaja lьhendamine toi kaasa tunniplaani tunduva pai¬sumise, kuid "Kauba" poiste elu oli kergem, sest eriained olid tuttavad, masinakirjatundidest vabastati, sai koguni tasulist masinakirjatццd.Ьhel vahetunnil tхmbas kaubanduskooliaegne klassijuhataja E. Kana Harri kitlinццbist kinni vхttes enda juurde ja ьtles, et tahab nхu anda. Oli vддrt nхu: teha jхulust ьleminekueksamid teise klassi ja kool kevadel lхpetada, lubas avaldust хppenхu¬kogus toetada.

Selleks tuli iseseisvalt дra хppida l. klassi teise ja 2. klassi esimese poolaasta ьldained. Nii lдkski. Aega oli kьll napilt, aga koos pinginaabriga tegid nad eksamid дra ja uuest aastast kolisime teise klassi. Kevadel Harri lхpetas kooli.Sel ajal ei osanud arvata, kui oluline dokument on kommertskooli lхputunnistus — see vхrdub keskkooli lхputunnistusega, kaubanduskooli oma aga mitte.

Harri jaoks kхi¬ge olulisem seoses teise klassi ьleminekuga selgus mдrtsis, kui lхppklassides loeti ette Eesti NSV Hariduse Rahvakomissari¬aadi ringkiri, milles kutsuti noori toole rahvakooli хpetaja¬tena ja osa vхtma vastavatest kursustest.Teisiti цeldes; paku¬ti хpetajaametit, seda, millest oli ta mхelnud juba algkoolist peale, aga kaubondus- ja kommertskooliaastatega sellest aina kaugenenud.

Viis ta sedamaid avalduse direktori lauale. Kogu koo¬li peale oli see ainus. Vastus tuli rutem, kui oodata vхis -Harri arvati rahvakooli хpetaja kandidaadiks, saadeti ka tццju¬hendid algkooli хppeprogrammide ja хpikute lдbitццtamiseks ning kutse katsetele. Katsed toimusid juuni algul, kursused pidid algama 23. juunil. Oli ta ainus meeshing ja vististi ka kхige noo¬rem ьle saja хpetajakandidaadi hulgas.Katsed sooritatud ja kool lхpetatud, sхitis Harri Kuusmaale, ise pisut kahetsedes, et ju¬ba enne jaanipдeva, mida kodukьlas peeti alati armsa pidulik¬kusega, peab tagasi Tallinnas olema.

Algas Suur Isamaasхda. Kursused ei toimunud. Jдin Paadremaale, tuli Saksa okupatsiooni aeg. Paadremaa Algkooli juhatajal oli tema хpetajakutseks valmis¬tumine teada ja tema ettepanekul suunas Lддnemaa koolivalitsus Harri Martina Algkooli tццle. Oli ta хpetajaks Martnas, Rхudes ja Lihulas, seejдrel teenis kaks aastat tццpataljonis.Pдrast demobiliseerimist 1946, aasta novembris tццtas jдlle хpeta¬jana Lддnemaal, seekord Saulepis. 1947. aasta l. septembrist tuli Mдrjamaa Keskkooli.

Mдr¬jamaale ta oleb jддnudki.Tццtas ta Ants Lauteri nimelises Mдrja¬maa Keskkoolis kolmkьmmend ьks aastat, nendest kakskьmmend kuus хppealajuhatajana. Tцц kхrval lхpetas 1950. aastal Tal¬linna хpetajate Instituudi ja 1955. aastal Herzeni-nimelise Pedagoogilise Instituudi Leningradis, omandades keskkooli bioloogia- ja keemiaopetaja kutse. 1957. aastal Harri abiellus хpetaja Elsa Milliga.

Nende peres on tьtar Miina, kes хpib Tallinna Riiklikus Konservatooriumis muusikapedagoogikat. Sхjajдrgset kooli iseloomustasid хpilaste ja хpetajate ьhis¬kondlik aktiivsus ning vдsimatu tццrьgamine. Toimusid хpilas¬te kunstilise isetegevuse olьmpiaadid. 1948. aasta kevadiseks ьlevaatuseks Harri kirjutas nдidendi "Tдismehed", millega jхudsid "Estonia" lavale.Kriitika nimetas nдidendit sisult trafaret¬seks, kuid elavalt kirjutatuks ja hдsti mдngituks, nii et saal elas kaasa.

Repertuaaripuudusest aetuna kirjutas nдidendeid veelgi. Palju kaugemale oma kooli lavast need siiski ei jхud¬nud, olid ьlesehituselt liiga lхdvad ja igavad. Ьhel pдeval, mдletas ta seda hдsti, tuli kooli хpetajatetuppa tuttav, muheda olekuga noormees, ьks nendest, kellega koos olid Sakala tдnavas oma koolide "Poiste Hддlt" trьkkinud – Hol¬ger Pukk. Holger tццtas siis " Sдdeme" toimetuses.Siitpeale algas Harri koostцц "Sдdeme", hiljem "Pioneeri" toimetusega, sest teine kooli- ja klassivend "Kommest" - Manivald Kesamaa -oli seal ametis.

Kirjutas ta "Sдdemele", "Pioneerile" ja "Tдhe¬kesele", kujunes tutvus ning koostцц toimetuste tццtajate, kirjanike Holger Puki, Jaan Rummo, Heljo Mдnni, Heino Vдli, Jaan Bannapi, Olivia Saare, Maimu Linnamдe ja teistega. Sai Harri ohu¬tust oma raamatute kokkupanemiseks.Lapsepхlvekodu, хpitud eriala, tцц koolis, samuti Lддne-Eesti eluolu, ranniku, laidude ja saarte loodus on mхjutanud tema kirjutamise ainevalda.

Tema raamatute esitrьkkide toimetaja "Eesti Raamatu" las¬tekirjanduse toimetuses on olnud Helle Michelson. Peab Harri seda tццd autori jaoks oluliseks, ja selles mхttes on tal onne ol¬nud, Koolitцц kхrvalt on raske leida aega kirjutamiseks. Tuli valida, kumma juurde jддda. Otsustas kirjutamise kasuks - 1978. a. jдtis хpetajatцц ja lahkusin koolist.

– Конец работы –

Используемые теги: amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, amp, Harri, amp, otilde, gisal0.209

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Жизнь и творчество Harri Jõgisal

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Анализ результатов деятел
Donc on peu considйrer cette sociйtй comme performante du point de vue d’efficacitй. Les performances dйpendent aussi du contrфle de l’activitй des… La mesure des performances peut s’effectuer а partir des indicateurs, qui sont… De plus la profitabilitй (rйsultat/CA) de la nouvelle entreprise est plus йlevйe que de Montpellieret accroоt au cours…

Донелайтис
Sunki ekonominл valstieиiш padлtis, юiauri socialinл ir nacionalinл priespauda nuo pat vaikystлs stipriai paveikл bыsimo poeto sаmonж ir skaudino jo… Pastarаjа jis lankл 5 metus, gerai joje бsisavino lotynш kalbа, pramoko taip… Studijш metais K. Donelaitis daug dлmesio skyrл muzikai. Jis ir vлliau mielai pats grodavo, dainuodavo, komponuodavo,…

ҚОРШАҒАН ОРТАНЫҢ ХИМИЯЛЫҚ
Адамдардың шаруашылық қызметі қазіргі кезде биосфераның ластаушылардың негізгі… Осы қалдықтарда&#117 1;ы әр түрлі… Осындай заттардың қысқа мерзімде болса да адамға әсері…

Рафаэль
Произведения Рафаэля являют собой самое полное, яркое выражение классической линии, классического начала в искусстве Высокого Возрождения. Рафаэлем… Духовная среда, с детства окружавшая Рафаэля, была чрезвычайно благотворной. … С первых же шагов творчества дарования Рафаэля раскрывается во всем своеобразии, намечается его собственная…

Создание имиджа олигарха в электронных СМИ ("Эксперт", "Русский Newsweek", "Forbes") на примере Р. Абрамовича
В России с ее вековыми традициями нелюбви к богатым на смену образу «нового русского» пришел имидж олигархов. Тем не менее, успешная социальная… Итак, актуальность темы настоящего исследования «Создание имиджа олигарха в… Цель работы: выявить причины успеха имиджа Романа Аркадьевича Абрамовича.

Оценка состояния конкурентной среды рынка (на примере ТЦ "Магнит", ТЦ "SPAR" и ТЦ "Патэрсон")
Поэтому очень важно проводить исследования и оценивать состояние конкурентной среды рынка в той или иной сфере. В своей работе я проводила исследование состояния конкурентной среды рынка на… Вообще конкурентами считаются субъекты маркетинговой системы, которые своими действиями влияют на выбор фирмой рынков,…

"Чёрный", "белый" и "розовый" пиар, их характеристики
Шепель В. М. Коммуникационный менеджмент. М.: «Гардарики», 2004 г. PR в Россию проник вместе с демократией. Нормальный, так называемый "белый". Но… Существует: - желтый пиар, который использует, с целью привлечения внимания,… В ходе изучения материала, я выделила 2 значения «черного PR». Одно из них доказывает, что «черный PR» - это…

"Этика" Спинозы: "О человеческом рабстве" и "О могуществе разума или о человеческой свободе"
Он жил с 1632 по 1677 год, во времена расцвета рационалистической философии. Хотя его наследие не так богато, как, например, наследие Рене Декарта,… Первоначальное образование он получил в семиклассном еврейском училище, где… Практически все свои идеи ему приходилось распространять путем переписки и личного общения. Под его именем и при его…

Перспективы развития Гостинично-развлекательного комплекса "Карибу" г. Белоярский Ханты-мансийский автономный округ
По мере ее развития оказание гостеприимных услуг людям, оказавшимся по тем или иным причинам вне дома (вне своего «замкнутого пространства»),… Индустрия гостеприимства – это бизнес, направленный на обеспечение приезжих… Индустрия гостеприимства объединяет все родственные отрасли экономики, специализирующиеся на обслуживании…

Экономика малого бизнеса "Показатели эффективности использования рессурсов предприятия"
Заканчивается эта стадия выпуском готовой продукции.На третьей стадии готовая продукция реализуется и на счет предприятия поступают денежные… Следовательно, чем быстрее капитал сделает кругооборот, тем больше предприятие… Кроме того, за счет ускорения оборачиваемости капитала происходит увеличение суммы прибыли, так как обычно к исходной…

0.02
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Работа журналиста в прямом эфире на примере программ "Город сегодня" и "Как жить будем" Работа в прямом эфире, позволяющая, использовать все возможности телевидения, очень трудна и многогранна. Она предполагает специфические особенности работы журналиста в различных… Актуальность данной темы заключается в рассмотрении особенностей работы журналиста в прямом эфире на примере омской…
  • Производство тортов "Киевский" предприятием "Сластёна" Наши торты изготавливаются из качественного сырья, поставщиками которого будут ведущие страны мира, также торты обладают превосходным ароматом и не… Именно по этому я думаю, что торты «Киевский» предприятия «Сластёна» будут… Для успешной деятельности предприятия я буду нанимать команду из 20 человек.Средняя заработная плата будет выше…
  • "Молодежь и компания" в справедливом обществе Волченко Валентина Никитична - логопед-дефектолог (инв. 1 гр.) - президент общественной «Материнской Школы «РАДУГА». Павел Геннадьевич Малахов… Помогите тому, кто слабее Вас и силы прибудут». Том Монте. Чудесной книжкою… Вперед мы молодость пускаем - «Тимуром» юный должен стать! Во сне нам предсказала Ванга, Что мудрость старших примет…
  • Соотношение категорий "честь" и "достоинство" В. Лесняк определяет честь как объективную оценку личности, определяющую отношение общества к гражданину, социальную оценку его моральных и иных… Категория "честь" - это то, что вызывает и поддерживает общее уважение и… Достоинство - понятие более субъективное.Этим оно отличается от чести - категории объективной. Под достоинством…
  • О содержании понятий "бытие" и "сущее" Невозбужденный атом, например, не излучает энергию и, если на него не воздействовать, такой атом останется ненаблюдаемым для оснащенного… Иначе мы совершим ошибку, свойственную антропоцентристской модели мира, и… Какое знание может быть о таком не-определенном, не-ставшем "объекте"? Да и является ли это знанием? 3. Несколько выше…