Реферат: Провідні жанри образотворчого мистецтва Київської Русі – мозаїка, фрески, іконопис та книжкова мініатюра

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

Запорізький національний технічний університет

 

Кафедра українознавства

Реферат

Провідні жанри образотворчого мистецтва Київської Русі – мозаїка, фрески, іконопис та книжкова мініатюра

 

Виконав: студент курсу ФЕУ 522

Орлов Ярослав

 

Перевірила: Сигида Галина Анатоліївна

Запоріжжя 2012


ПЛАН

 

Вступ

1. Монументальний живопис

1.1. Десятинна церква

1.2. Софійський собор

1.3. Михайлівський Золотоверхий собор

2. Іконопис

3. Мініатюра

Висновки

 


ВСТУП

В образотворчому мистецтві Київської Русі спостерігається оригінальне поєднання слов’янської спадщини і нових рис, зумовлених впливом Візантії, зв’язками з Західною і Центральною Європою, країнами Сходу. За рівнем розвитку образотворче мистецтво Русі не поступалося сусідам, а в багатьох випадках стало батьківщиною нових творчих здобутків. Мистецтво русичів укріпило авторитет і увіковічнило славу великої давньої держави – київської Русі.

Вивченням, дослідженням витоків, розвитку мистецтва Київської Русі: мозаїки і фрески, іконопису, займалися видатні дослідники руської культури княжих часів. Про їхнє дослідження було написано багато наукових робіт, статей, де ґрунтовно досліджено історичні відомості, роботи, що збереглися, процес творення, стиль, внесок в культуру та розвиток нашого народу. Дослідженнями живопису Київської Русі займалися: А. Єфремов, Ю. Асєєв (“Мистецтво Київської Русі”), С. Висоцький (“Древнерусское искусство”), В. Ю. Король (“Втрачене та не забуте. Доля пам’яток давньоруського мистецтва”).

Протягом століть у тяжкі часи панування іноземних держав українські діячі літератури, мистецтва, освіти звертались до спадщини минулих епох, в тому числі можна назвати відомий роман Павла Загребельного “Диво”.

Споглядання шедеврів образотворчого мистецтва Київської Русі даруватиме натхнення ще багатьом поколінням українців. Метою написання цієї роботи є ознайомлення з елементами культури славного минулого наших земель. Пізнання прекрасного – дотик вічності.

 


МОНУМЕНТАЛЬНИЙ ЖИВОПИС

Виконання творів монументального живопису було неможливим поза соціальним замовленням з наперед поставленими чіткими програмними вимогами. Це майже… У християнському храмі всі зображення розміщували в певних місцях інтер’єру… До прийняття християнства на Русі процес визрівання класичної візантійської декоративної системи вже закінчився, і…

КОНОПИС

Без сумніву, розквіт давньоруського мистецтва, пов’язаний з прийняттям і поширенням християнства, сприяв і поширенню іконопису. Напевне, він… Іконопис – це не просто стиль живопису, творчий напрямок чи спосіб заробітку –… От уже 1000 років людина на Русі звертає свій спрагливий погляд до відкритих небес, до лику Спасителя і знаходить…

ВИСНОВКИ

Шедеврами світового значення є мозаїки Софійського собору. Це, насамперед, постать Христа - вседержителя, що символізує владу, та зображення… В культурі тієї доби не останню роль відіграв іконопис. Ікони писалися на… До часів Ярослава Мудрого, коли велося переписування й перекладання книг, належить виникнення книжкової мініатюри.…

ЛІТЕРАТУРА

2. Высоцкий С. Туторская фреска Ярослава Мудрого в Киевской Софии. – Древнерусское искусство. – М., 1988. 3. Дорофієнко І. Концепції відтворення стінопису Михайлівського собору в… 4. Єфремов А. Успенський собор Києво-Печерської лаври // Культура і життя. – 1996. – 10 квітня.