Журналістське розслідування на екологічну тему практичний посібник

 

Журналістське розслідування на екологічну тему (практичний посібник)

Це видання стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана черезАгентство США з міжнародного розвитку (USAID), Корпорацію Виклики Тисячоліття (МСС) та Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI). Зміст даного видання — “Журналістське розслідування на екологічну тему (практичний посібник)” є виключно відповідальністю Міжнародної благодійної організації "Інформаційний центр "Зелене досьє" та не обов’язково відображає погляди USAID, МСС, MSI та уряду США

Журналістське розслідування на екологічну тему

(практичний посібник)

Київ — 2008

Посібник створено в рамках проекту "Екологічне розслідування — протидія корупції" з використанням матеріалів тематичного семінару-практикуму "Довкілля екологічної проблеми" (листопад 2007, Львів) та дистанційних консультацій в електронній мережі "Довкілля і ЗМІ".

Виконавці проекту — Міжнародна благодійна організація "Інформаційний центр "Зелене досьє" та Бюро екологічних розслідувань.

Автори-упорядники: Ганна Гопко, Олег Листопад, Тамара Малькова.

У створенні посібника також брали участь: Мирослава Ганюшкіна, Надія Шевченко, Наталя Горбань.

Консультації з правових питань: адвокат Дмитро Скрильніков.

При підготовці використано матеріали АЖУР (Агентство журналістських розслідувань), WETI, "Бюро екологічних розслідувань", НУО "Екосфера", Київського еколого-культурного центру та Інформаційного центру "Зелене досьє".

Ми дякуємо учасникам проекту із засобів масової інформації Львівської, Тернопільської, Закарпатської областей та міста Києва за надані коментарі й публікації.

Зміст

Передмова

Де знайти тему розслідування

Вмійте дружити

Стежте за подіями

Читайте пресу

Шукайте документи

Слухайте

Сумнівайтеся

Не пропускайте прес-конференцій та брифінгів

Помічайте дрібниці

Користуйтесь досягненнями цивілізації

Оцінка перспективності теми

Оцініть щирість та достовірність

Будуйте версії, намічайте джерела

Спрогнозуйте резонанс

Розрахуйте час, порахуйте гроші

Виміряйте ризик

Сім разів перевір

І, нарешті

Основні етапи розслідування

Складання плану розслідування

Збір і обробка первинної інформації

Робота з джерелами

Неурядові організації як джерело інформації

Систематизація зібраної інформації

Генеральне інтерв'ю

Формування доказової бази. Юридична експертиза

Втрачені можливості

І останнє Корисні контакти та посилання Додатки (публікації в пресі)

Вмійте дружити

Приклад співпраці з бізнесом. У 2005 році в ефірі "5 каналу" з'явилася телепрограма "З життя лісу", яка висвітлювала проблеми… Приклад співпраці з НУО. Проведення розслідування щодо наслідків можливого…

Стежте за подіями

Приклад. Напередодні католицького Великодня Ватикан оголосив про оновлення списку смертних гріхів. Практично всі найбільші українські ЗМІ …

Читайте пресу

Приклад використання PR-інформації. Преса дуже добре відгукнулася про план побудови заводу з ремонту електронного обладнання. Запит до місцевого … Приклад з відомчої преси. Публікація у відомчому журналі про ідею будівництва… Приклад інформації з іноземної преси. Німецька щотижнева газета "VDI-nachrichten"…

Шукайте документи

Ще один тип документів, цікавий для журналіста, який шукає тему розслідування, — документація підприємств і організацій. Як правило, такі… Приклад. Рішення Львівської обласної ради дало початок "Корналовичському … УКРАЇНА

Слухайте

Загалом, на чутки варто зважати, якщо ви цікавитеся подією чи серією подій у якомусь конкретному інформаційному секторі. Практика показує, що … Тож, чутки варто ретельно та прискіпливо перевіряти.

Сумнівайтеся

Приклад. Заступник міністра екології Степан Лизун під час запису телепрограми "Ваш вихід" привселюдно заявив, що Україна звернулася до … Приклад. Журналістка взяла під сумнів заяви представників Миколаївського (у …

Не пропускайте прес-конференцій та брифінгів

Наприклад, якщо збирається прес-конференція з приводу початку реалізації великомасштабного проекту (будівництво судноплавного каналу, будівництво… Приклад. Заява Київської міської державної адміністрації про план будівництва … Приклад. Більшість з присутніх на Першій конференції Сторін Карпатської конвенції (11 грудня 2006 року, Київ)…

Помічайте дрібниці

Користуйтеся досягненнями цивілізації

Приклад. При проведенні розслідування щодо доцільності будівництва каналу Дунай-Чорне море журналісту вдалося знайти інтернет-сторінку, на якій… Така ж доля спіткала й сторінку, на якій розміщувалася інформація про канал… Під час семінару-практикуму для журналістів, який відбувся в рамках проекту, ми познайомилися з реальною конфліктною…

ОЦІНКА ПЕРСПЕКТИВНОСТІ ТЕМИ

Певне, найскладніше питання, що постає на самому початку роботи: заради чого ми проводимо розслідування? Чого хочемо досягти? Якщо, скажімо,… На семінарі-практикумі в рамках проекту ми запропонували учасникам розглянути… У липні 2007 року Львівська міськрада проголосувала за відведення земельної ділянки на вул. Довбуша, 15 під…

Оцініть ширість та достовірність

Втім, головним у нашій роботі є зовсім не мотиви, якими керуються при спілкуванні з нами наші джерела інформації, а об'єктивність тієї інформації,…

Будуйте версії, намічайте джерела

Треба поставити перед собою питання, на які хочемо одержати відповіді в результаті нашого розслідування, і намітити можливі джерела інформації.… Загалом джерела, з якими доводиться мати справу будь-якому журналісту, і… 1) живі й неживі;

Спрогнозуйте резонанс

Що може служити індикатором резонансності події? Це і журналістський досвід, і вміння відчувати свого читача, і здатність уловлювати настрої в… При оцінці резонансності теми потрібно враховувати ступінь її вивченості… Якщо ви дійшли до висновку про недостатній інтерес суспільства до теми вже під час самого розслідування, не впадайте…

Розрахуйте час, порахуйте гроші

Крім коштів та часу подумайте про потребу/наявність інших ресурсів, — оцініть ступінь вірогідності доведення справи до кінця. Якщо, наприклад, ви… Залучайте доступні ресурси. Учасники нашого проекту спільними зусиллями склали список можливих ресурсів, які варто використовувати для збирання…

Виміряйте ризик

Якщо ви будете вести розслідування проблеми як такої, а не розслідування чиєїсь персональної діяльності, це не лише допоможе вам бути… Крім того, якщо вам вдалось виявити якісь по-справжньому вагомі докази чи…

Сім разів перевір

Не забувайте, що найбільш достовірний, здавалось би, документ, який потрапив до редакції, може виявитися підробкою, чутка виявитися лише чуткою, а… На жаль, підтвердити первісну інформацію вдається далеко не завжди.…

Нарешті

Уявімо, що ви визначилися з вибором теми журналістського розслідування, правильно оцінивши її перспективність і можливості реалізації, визначили…

ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗСЛІДУВАННЯ

Далі будь-яке журналістське розслідування складається з наступних етапів: - складання плану заходів; - збір і обробка первинної інформації;

Складання плану розслідування

Письмовий план необхідних для кожного конкретного розслідування заходів особливо важливий при бригадному методі роботи, коли різні журналісти… Приклад. Теми, які визначили для себе учасники нашого семінару-практикуму

Збір і обробка первинної інформації

Збір інформації з відкритих джерел — робота "бібліотечна". Підніміть усі публікації ЗМІ з даної теми, використовуйте Інтернет, а якщо… Другий етап — пошук об'єктивної інформації, зафіксованої в різних базах… У тих випадках, коли журналістське розслідування починається з візиту "ініціатора", до збору й обробки…

Нформаційний запит

а) у відповідь на інформацій ний запит та б) в результаті оприлюднення інформації державними органами, компаніями,… "Інформаційний запит" в законі визначається як "письмове звернення з вимогою про надання можливості…

Одержання інформації через суд

Якщо ж суд першої інстанції визнав, що порушення в ненаданні такої інформації не було, — можна звернутись в апеляційний суд, продовжити виборювати… Окрім цього, можна скористатись "позасудовим шляхом" — звернутись…

Нформація через ЗМІ та Інтернет

Державні органи доволі часто оприлюднюють матеріали про стан довкілля в мережі Інтернет. Однак такий метод має цілу низку негативних моментів:…

Санкції

Стаття 238 Кримінального кодексу України передбачає штрафи та ув'язнення у випадку: "приховування або умисного перекручування службовою особою відомостей… Максимальний строк покарання становить три роки або п'ять, якщо інформація стосується району надзвичайної ситуації і…

Робота з джерелами

Корисно буде двома словами розповісти про основні етапи "вербування" джерел інформації в тому вигляді, в якому цьому навчають… - виявлення кандидата; - оцінка його перспективності;

Неурядові організації як джерело інформації

Хоча, з іншого боку, в журналістів, зокрема, в учасників нашого семінару-практикуму, є доволі багато нарікань на неурядові організації. Журналісти… Проте, у більшості випадків НУО звертають увагу на проблеми, що дійсно… Останнім часом, завдяки розвитку Інтернету, громадяни та організації громадянського суспільства все активніше…

Систематизація зібраної інформації

В АЖУРі папка, зібрана з матеріалів одного журналістського розслідування, складається з наступних розділів: - власна інформація (резюме того, що отримано від джерел); - базова (основна) інформація;

Генеральне інтерв'ю

Деякі закордонні колеги рекомендують зустрічатися з фігурантом розслідування на перших етапах роботи. На їхню думку, об'єкт розслідування все…

Формування доказової бази. Юридична експертиза

Приклад. Довготривала історія з публікацією, один із фігурантів якої звернувся до суду з позовом, вимагаючи від автора відшкодування матеріальних… Основною причиною судового позову проти Володимира Борейка стало пряме… Поширення недостовірної (яка насправді є такою чи видається за неї однією з зацікавлених сторін) інформації…

Конфліктна ситуація у Кам'янці-Бузькій

ВТРАЧЕНІ МОЖЛИВОСТІ

Щодо перетворення України в токсичне звалище Європи. Про існування такої загрози громадські організації попереджали неодноразово.…

Щодо теми зміни клімату в українських ЗМІ

Висвітлення питання зміни клімату в українських ЗМІ було поверхневим: матеріали будувалися на стислому описі однієї, іноді двох, тем з претензією… Водночас у 2007 році тема зміни клімату стала в світі найактуальнішою з… Слід нагадати, що Україна підписала Рамкову конвенцію ООН зі зміни клімату, взявши на себе певні зобов'язання і…

Останнє

Факт, який дав поштовх розслідуванню, потрібно досліджувати, перевіряти, доповнювати. І не забувайте про мотивацію чи мету екологічного…

Корисні контакти та посилання

www.action_msi.org.ua — Проект "Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні "Гідна Україна". http://climategroup.org.ua — Робоча група українських НУО зі зміни клімату. … www.fuelalternative.com.ua/index.phtml — портал, присвячений різним видам палива.

Олег ЛИСТОПАД

Сторія про корупцію у Мінприроді

У відповідь на справедливу критикуПоляков та Комарчук влаштували цькування мене особисто та газети "Столиця". Сам Комарчук постійно… Використовуючи "телефонне право" та інші методи, Поляков змусив… Чимало колег підтримали мене, зокрема, "Народна газета" надрукувала статтю про негаразди у Мінприроди під…

Заповідник корупції у Державній(!) заповідній службі?

Гробар української заповідної справи займає одну з найвищих посад у Мінекоресурсів України

30 січня - 5 лютого 2004 Саме так — гробар. Як біолог, еколог за освітою, як практик заповідної справи… Сергій Комарчук офіційно є людиною номер два у Державній службі заповідної справи (ДСЗС) Мінекоресурсів України. А…

Свиня в заповіднику

2-8 квітня 2004 Подейкують, що міністр охорони довкілля Сергій Поляков планує в кожному… Як на мене, глибоке знання буряківництва — єдине, чим Комарчук міг би заслужити посаду в.о. начальника ДСЗС. Бо за…

Рекультивувати не можна закрити

Де поставити кому у долі спецполігону?

Газета "Українська столиця", 16 липня 2007, №25 (70) Сьогодні полігон твердих побутових відходів №5 ВАТ "Київспецтранс" (КСТ), розташований на землях…

Мертва вода

За чужі помилки

Екологічна комісія Київської облради не йме віри італійській технології, оскільки вважає її невідпрацьованою. Тому раз за разом ухвалює рішення… Також виявилося, що не відповідають нормам температура отриманої після…

Тихе рейдерство?

Сам же Квят визнаючи, що належного порядку на жодному із сміттєзвалищ області порядку немає, обіцяє домогтися його наведення скрізь, у тому числі… Для пересічного киянина малоцікаво, які мотиви ким рухають. Набагато більше… Для мешканця Підгірців ж та інших селищ навколо полігону важливо жити без ризику для життя та здоров'я. Тому полігон…

Коментарі

Завідувач лабораторії гігієни ґрунту та відходів Інституту гігієни та медичної екології імені Марзєєва, доктор медичних наук Валерій Станкевич… До початку пусконалагоджувальних робіт Інститут вивчив проектну документацію… Сам процес переробки фільтрату з точки зору гігієністів має суттєво покращити санітарну обстановку на полігоні. А…

Облік і контроль

Вартість проекту В'ячеслав Петрович не зміг мені назвати, але за даними з інших джерел маю відомості, що прилад на кожен сміттєвоз буде коштувати… На запитання, яке відношення він має до "Геотрону", пан Квят…

Смертельний канал

"Латвия готова собирать подписи для проведения референдума в поддержку строительства канала Херсон-Рига, который должен соединить Балтийское… Це цитата зі статті, подібні до якої регулярно з'являються в латвійській… Проектом передбачено риття багатокілометрового з'єднувального каналу між двома річками, будівництво двох-трьох нових…

Битва за Дунайські плавні

Кампанія із збереження Дунайського біосферного заповідника від руйнівного будівництва каналу по гирлу Бистре — одна з найрезонансніших та… Зокрема, тижневик "Столиця" виступив понад десять разів. Пропоную… Між цими статтями відбулося чимало: змінилося чотири міністри охорони довкілля України, стільки ж — міністрів…

Не примушуйте червоніти рожевого пелікана

5 — 11 квітня 2002 До колгоспу раптово приїхала комісія. Бачать: посеред головної вулиці села… Ніж, яким збираються різати заповідник, називається "глибоководний судновий хід (простіше кажучи — канал) р.…

На краю нашої землі

30 серпня — 5 вересня 2002 Оце нещодавно побував на Курильських островах. Узяв собі квиток на поїзд до… Наші, українські, Курильські острови знаходяться на південному заході Одеської області, в дельті Дунаю. В місці, де…

Президент втрачає бали

“Столиця", №51 (606), 23-29 грудня 2005 Дві заяви Президента — про можливість поховання в Чорнобильській зоні іноземних радіоактивних відходів та про…

Наталя ГОРБАНЬ

Базові станції потужніші, ніж таргани?

18 квiтня 2008 Про можливу шкоду від базових станцій мобільного зв'язку говорять чимало,… І не тільки в Україні так мало відомо про вплив високочастотного електро-магнітного випромінювання — адже таке явище…

З мобільними операторами — без тарганів

Найкращим доказом негативного впливу електромагнітного випромінювання є потужні башти мобільного покриття, що розташовані за містом. В радіусі 350 метрів від такої башти GSM дуже мізерна рослинність, а в радіусі 240 метрів рослинність практично зникає. ... однак, все залежить від потужності, а такі споруди, звісно, значно потужніші, ніж базові станції, розташовані в місті.

Шкоду, що завдають мобільні телефони, вчені вивчають уже давно. Доведено, що електромагнітне випромінювання, яке створює телефон, здатне частково нагрівати людське тіло (так, наче мікрохвильова піч нагріває курку...). Зазвичай найбільшого впливу від телефона зазнає вухо, мозок та око — все, що найближче до телефону. За деякими даними, після розтину трупів "мобільних балакунів" лікарі навіть виявляють спечені клітини мозку з того боку, до якого людина зазвичай прикладає телефон до вуха. Однак, не тільки нагрівання є небезпечним. За даними досліджень, клітини щура та людини, які піддали електромагнітному випромінюванню вдесятеро слабшому від того, яке випромінює "мобілка", почали виділяти спеціальні речовини, що стимулюють ріст та поділ клітини. Рак розвивається тоді, коли організм не здатний зупинити непотрібний ріст і поділ клітин у "неправильних" місцях. Цікавим є і той факт, що деякі вчені переконані — домашні улюбленці (таргани), що пережили навіть динозаврів, покинули людські оселі саме через ... електромобільне випромінювання, до якого вони виявилися надто чутливими.

І якщо тарганяча чутливість нас навіть потішає, то інформацію про те, що за результатами дослідів американських вчених дитячий мозок поглинає на 50 — 70% більше випромінювання від телефону, ніж мозок дорослої людини, через менші розміри черепа, втішною назвати важко. Свого часу через усвідомлення можливої небезпеки, що несуть мобільні засоби зв'язку, Європейський парламент мав намір запровадити етикетки для мобільних телефонів, аналогічні до обов'язкових для коробок із цигарками, чи спиртних напоїв (!).

Усі ми — учасники масового експерименту

"На території Львівської області загалом 1200 радіотехнічних об'єктів. Зокрема, радіо-, телевежі та базові станції мобільних… "Наша служба стежить за тим, аби не було перевищень. Під час… Водночас завідувач кафедри телекомунікацій "Львівської Політехніки" Маркіян Павликевич не настільки…

Богдана Стельмашова, Владимир Кацман

Премиксгейт

(15, 16, 17 Декабря 2006) Нашу страну превращают в токсический клондайк Европы! В начале недели министр охраны окружающей среды Украины Василий Джарты сделал заявление, которое несколько…

К истории проблемы

Лишь в феврале 2005-го селяне и журналисты начали бить тревогу — к тому времени резкое ухудшение состояния здоровья жителей региона, наконец,… Генеральная прокуратура открыла уголовное дело по факту… Например, в июле 2006 года эксперты Института гигиены и медицинской экологии им. О. Марзеева АМН Украины…

Криминальная версия

Если верить экспертам, схема ввоза "премикса" на территорию Закарпатья предельно проста — преступная группировка из Венгрии передала… Евгений Ластивка, депутат Закарпатского облсовета от БЮТ, рассказывает: … Неудивительно, что людям, так или иначе причастным к закупке и складированию "премикса" в Закарпатье,…

Экспертная оценка

"Насколько мне известно, до сегодняшнего дня свойства "премикса" не идентифицированы. Все еще существуют расхождения, как это… Что касается переработки, то в Закарпатском регионе, насколько мне известно,… Утилизировать "премикс" за государственный счет, на мой взгляд, правильно в том случае, если по правовым…

Реимпорт — да или нет?

Справка "Известий в Украине": Базельская конвенция была принята 22 марта 1989 года в Базеле (Швейцария). … П. 1 ст. 9 конвенции гласит, что незаконным оборотом является любая трансграничная перевозка опасных или других…

Наталка ГАЛУШКА

Український сир у діоксиновій мишоловці

№ 15 (694) 19 — 25 квітня 2008 На Львівщині, неподалік містечка Миколаїв, уперше в Україні цементний завод… В Українській спілці виробників цементу вже давно говорять про можливість спалювати побутові та промислові відходи:…

Діоксинова загроза

"В Україні не забезпечують належного контролю речовин, що виникають унаслідок спалювання альтернативних палив на основі відходів, — стверджує… У висновку СЕС чиновники, посилаючись на буцімто "європейський… Ще гірша ситуація з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, яке…

Звідки дрівцята, чи то пак альтернативне паливо?

Спалювати відходи надзвичайно вигідно як для самого заводу, так і для суспільства. Адже таким чином можна бодай частково вирішити проблему… "Звідки постачатимуть так зване альтернативне паливо і з чого воно… Окрім того, екологів цікавить і інше: чи не стане використання "альтернативних палив" приводом для…

Для довідки

Фонд правового захисту міста Сьєрра провів моніторинг даних Канадського національного екологічного реєстру викидів забруднення. Результати просто шокували. Протягом 2000-2004 рр. різко зросли викиди цілої… За той самий період емісія діоксинів та фуранів (найтоксичніших хімічних речовин, відомих науці) зросла на 742%.

Для довідки

Одним із найнебезпечніших джерел діоксинів вважають заводи, де спалюють сміття, та звалища різних хімічних відходів. Свій внесок у забруднення… Діоксини можуть спричинити захворювання на рак. Крім того, ці речовини… Фото на обкладинці і в тексті Володимира Песляка (Укрінформ, Львів) та з архіву Бюро екологічних розслідувань