Втрачені можливості

Щодо теми зміни клімату в українських ЗМІ

І останнє

Корисні контакти та посилання

Додатки (публікації в пресі)

Олег Листопад

Історія про корупцію у Мінприроді

Заповідник корупції у Державній(!) заповідній службі?

Свиня в заповіднику

Рекультивувати не можна закрити

Смертельний канал

Битва за Дунайські плавні

Не примушуйте червоніти рожевого пелікана

На краю нашої землі

Президент втрачає бали

Наталя Горбань

Базові станції потужніші, ніж таргани?

Богдана Стельмашова, Владимир Кацман

Премиксгейт

Наталка Галушка

Український сир у діоксиновій мишоловці


ПЕРЕДМОВА

Журналістське розслідування має багато спільного як з науковим дослідженням, так і з роботою детектива. У кожному разі все починається з бажання з'ясувати якісь незрозумілі чи загадкові речі, зі збирання уже знайденої іншими інформації, з вивчення різних джерел. Обов'язковим завжди є застосування методів аналізу та синтезу, вміння бачити цікаве й неординарне за звичайними явищами та фактами. Не завадить і крапля везіння та розвинута інтуїція.

Чому в журналістів виникає бажання взятися за екологічне розслідування? Які події їх до цього спонукають?

Як правило, це різноманітні негаразди, з якими журналісту доводиться зустрічатися, — і в ході професійної діяльності, і як звичайному небайдужому громадянину. Ми запитали на початку проекту в журналістів з 20 ЗМІ, різних за віком, досвідом і місцем проживання, про витоки їхньої зацікавленості в екологічній тематиці. У відповідь ми почули, що взятися за екологічну тематику їх спонукало розуміння залежності власного життя і здоров'я від екологічної ситуації, усвідомлення того, що ми, люди, нищимо і засмічуємо все довкола себе, а також, почуття відповідальності перед наступними поколіннями ("на моїй вулиці у центрі міста немає чим дихати через автомобільні викиди", "внаслідок розміщення хімічних відходів в центрі села, де проживає моя сім'я, відстоювання права на свободу інформації та на проживання в екологічно безпечному середовищі в судах стало життєво необхідним", "на Закарпатті через неконтрольовану вирубку лісу повені стали регулярними", "наші улюблені природні куточки, де відпочиває моя сімя — засмічені"...). Журналіст, який береться за матеріал-розслідування, мусить бути і вченим-дослідником, і детективом-нишпоркою одночасно, однак, він не має за спиною ні наукового інституту, ні Міністерства внутрішніх справ з його ресурсами та правами. Добре, якщо редакція схвалює вибір свого співробітника й хоча б морально його підтримує. Адже конкуренція на ринку українських мас-медіа ще не сягнула тої межі, коли оригінальна, гостра публікація сприймається як досягнення і надає переваги тому чи іншому виданню порівняно з іншими. Тому власники друкованих видань, телевізійних і радіоканалів поки не готові вкладати серйозні кошти в такі жанри, як журналістське розслідування.

В цьому посібнику ми не лише розповідаємо, як саме проводити журналістське екологічне розслідування, а й аналізуємо отримані в ході проекту результати, наводимо приклади з практичної діяльності його учасників, намагаємося разом з'ясувати, які є перешкоди і як їх подолати. В посібнику використано матеріали семінару-практикуму "Довкілля екологічної проблеми" (листопад 2007, Львів) та подальших дистанційних консультацій, що проводилися в рамках проекту.

Ми також маємо чесно сказати майбутнім акулам журналістських розслідувань: це небезпечна справа, ви можете наразитися на різного роду неприємності. І добре, якщо вони обернуться лише доганою чи звільненням з роботи. Добре, якщо стосуватимуться особисто вас, а не когось із близьких вам людей.

Отже, поки що головним призом журналісту, який проводить розслідування, залишається доза адреналіну, моральне задоволення й усвідомлення чесно виконаного громадського та професійного обов'язку. Хоча дуже часто журналістські матеріали сприяють реальному вирішенню проблем, ситуація змінюється, а винних карають, — наприклад, ведмедя заносять до Червоної книги, пестициди пакують в контейнери або створюється новий заповідник.


1. ДЕ ЗНАЙТИ ТЕМУ РОЗСЛІДУВАННЯ

Практично будь-який журналістський матеріал починається з інформаційного приводу. Яка інформація може послужити поштовхом до розслідування в екологічній сфері?