Користуйтеся досягненнями цивілізації

Інтернет сьогодні дає величезні можливості умілому та грамотному журналісту. Треба лише чітко знати, що саме ви хочете знайти та опанувати роботу з програмами- пошуковиками.

Приклад. При проведенні розслідування щодо доцільності будівництва каналу Дунай-Чорне море журналісту вдалося знайти інтернет-сторінку, на якій були розміщені інвестиційні пропозиції організацій, зацікавлених у будівництві каналу. Завдяки цьому вперше була оприлюднена справжня вартість того з варіантів будівництва, який пропонувало Міністерство транспорту України. Ця цифра майже на порядок перевищувала ту, яку відомство називало пресі та громадськості. Також нові дані показали, що є економічний сенс розглядати й інші варіанти траси каналу, оскільки "офіційний" варіант виявився насправді не набагато дешевшим за альтернативні (див. у додатку "Битва за дунайські плавні"). Після публікації статті сторінка з інвест-пропозиціями була закрита, але — пізно!

Така ж доля спіткала й сторінку, на якій розміщувалася інформація про канал Дніпро-Даугава (див. у додатку "Смертельний канал"). Але це також сталося вже після того, як журналісти отримали необхідну інформацію.

Під час семінару-практикуму для журналістів, який відбувся в рамках проекту, ми познайомилися з реальною конфліктною ситуацією в Кам'янці-Бузькій на Львівщині. Свого часу на Львівщині було розроблено програму утилізації відходів деревини, яких тут велика кількість. Переробляти відходи планували на спорудженому в Кам'янці-Бузькій підприємстві — заводі деревостружкової плити ЗАТ "Древстар". Для технологічних потреб тут використовували смоли, в тому числі з великим вмістом формальдегіду. Коли виробництво зупинили і підприємство почало руйнуватися, прийшов інвестор — швейцарський концерн "Свісс Кроно Ґруп" — і почав відновлювати його. Тепер жителі одинадцятитисячного містечка Кам'янка-Бузька стверджують, що в них зростає захворюваність на рак, звинувачуючи в цьому місцеве деревообробне підприємство. На відкритій сесії Кам'янсько-Бузької міської ради деякі депутати виступили проти розширення виробництва "Кроно-Україна". Інші депутати, ряд керівників району, а також представники Державного управління охорони природного навколишнього середовища та СЕС Львівської області стверджують, що з екологією у Кам'янці все гаразд. Заступник голови Кам'янсько-Бузької районної ради, який є медиком за фахом, навіть подав аналіз захворюваності мешканців міста за останні п'ять-шість років — за його даними, захворюваність у Кам'янці-Бузькій не збільшилася, а навпаки, зменшилася.

Подібні конфліктні ситуації між підприємцями і місцевими громадами трапляються досить часто. І по деяким з них тривають безкінечні суди. Справа у Кам'янці-Бузькій має багато ракурсів. Ми провели пошук в Інтернеті, проконсультувалися з нашими польськими колегами і порадили журналістам, які зацікавилися ситуацією в Кам'янці-Бузькій, пошукати інформацію на веб-сторінках (http://www.drewno.pl/artykuly/artykuly.asp?ID=94;http://www.powiat.szczecinek.pl/forum/viewtopic.php?t=107). Там вміщено розповіді про політику концерну "Свісс Кроно Ґруп" в Польщі, який купує деревину у фактичного монополіста в галузі по нижчих цінах, ніж інші фірми, а також про те, як завдяки зв'язкам із впливовими політиками концерн отримав чимало державних нагород, зокрема як підприємство, що дбає про довкілля, хоча, фактично, забруднює його. Окрім того, в Інтернеті ми знайшли форум мешканців містечка Щецінек (Польща), де розташоване підприємство концерну "Свісс Кроно Ґруп", — з одного боку, їх непокоять викиди підприємства, з іншого — багато хто завдяки йому має роботу.