ОЦІНКА ПЕРСПЕКТИВНОСТІ ТЕМИ

Отже, ми з'ясували, що тем для проведення журналістського розслідування може бути нескінченна безліч. Як же вичленити з них найбільш перспективну з погляду реалізації, які фактори тут повинні відігравати вирішальну роль?

Певне, найскладніше питання, що постає на самому початку роботи: заради чого ми проводимо розслідування? Чого хочемо досягти? Якщо, скажімо, закриття конкретної АЗС, то чи варто для цього проводити журналістське розслідування? Можливо, треба просто звернутися до суду...

На семінарі-практикумі в рамках проекту ми запропонували учасникам розглянути ситуацію, яка стосується однієї з найбільш конфліктних тем 2007-го року, — боротьби за природоохоронні території.

У липні 2007 року Львівська міськрада проголосувала за відведення земельної ділянки на вул. Довбуша, 15 під будівництво житлового кварталу. Це рішення викликало протести громадськості — активісти НУО стверджують, що відведення незаконне, оскільки відсутні відповідні дозволи, погодження тощо. Також на їхню думку ігнорується той факт, що ділянка входить до регіонального ландшафтного парку "Знесіння", історичного центру міста, внесеного до списку світової спадщини ЮНЕСКО, Державного історико-архітектурного заповідника. Потенційні ж забудовники стверджують, що все робиться законно і на благо міста.

Це — типовий приклад, один із багатьох випадків. Подібні конфліктні ситуації постійно виникають не лише на локальному, але й на загальнонаціональному рівні, адже охоронювані території є надзвичайно привабливими для господарювання. Як правило, в основі конфлікту лежить чиєсь бажання отримати швидкий прибуток. З іншого боку, досить часто ігноруються інтереси місцевих громад, які господарювали на землях, що пізніше стали заповідними.

Конфлікти навколо охоронюваних територій, звичайно ж, не є особливою рисою саме України. Проте в багатьох європейських країнах такі суперечки зараз намагаються вирішувати з максимально можливим задоволенням інтересів всіх зацікавлених сторін. Зокрема, у створенні загальноєвропейської "зеленої" мережі "Natura 2000" на державному рівні передбачена система компенсації землевласникам, чиї можливості господарювання обмежуються внаслідок заповідання окремих територій.

Тема конфліктів навколо природоохоронних територій і досі залишається "гарячою", а отже — перспективною в усіх регіонах України, вартою проведення масштабного журналістського розслідування.