Нформаційний запит

За Законом України "Про інформацію" громадськість може отримувати інформацію

а) у відповідь на інформацій ний запит та

б) в результаті оприлюднення інформації державними органами, компаніями, організаціями та інституціями.

"Інформаційний запит" в законі визначається як "письмове звернення з вимогою про надання можливості ознайомитись з офіційними документами". Подаючи таке звернення, дуже важливо чітко окреслити вид інформації, яку подавач хотів би отримати. Наприклад: рівень забруднення повітря оксидами сірки, оксидами азоту та пилу на території міста Кам'янка-Бузька в період з 2005 по 2007 роки. Адже, якщо чітко не окреслити вид інформації, яка має бути надана, — відповідь буде розмита та узагальнена.

Начальнику Головного управління

містобудування , архітектури і дизайну

міського середовища Київської міської

державної адміністрації

Присяжнюку Василю Федоровичу

01044 м. Київ, вул. Хрещатик, 36

Як нам стало відомо, у Голосіївському районі міста Києва здійснюється будівництво станцій метро "Деміївська", "Голосіївська", "Васильківська" й "Експоцентр" Куренівсько-Червоноармійської лінії метрополітену.

У зв'язку з цим виникає питання про потенційну загрозу пошкодження або руйнації житлових будинків чи інших споруд (і, відповідно, — загрозу життю і здоров'ю жителів), а також зменшення площі зелених насаджень унаслідок будівництва тунелів і нових станцій метро.

Тому, керуючись ст. 34 Конституції України, ст. 9 Закону України "Про інформацію", ст. 21 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", просимо:

1. Пред'явити для ознайомлення проект будівництва нових станцій метро на Куренівсько-Червоноармійській лінії.

2. Повідомити, чи проводилися екологічна або інша експертизи перед початком будівництва. Якщо так, то просимо надати відповідні документи й експертні висновки.

Просимо дати відповідь якомога швидше на адресу:

Венгер О.У, Рощина О.В. Сахно О.Ю.,

Києво-Могилянська Школа Журналістики

04070, м. Київ, вул. Волоська 8/5, корп. 4.

 

Головному державному

санітарному лікарю м. Києва

Козловій І.А.

Шановна Ірино Антонівно!

Прошу надати детальну інформацію щодо двох станцій мобільного зв'язку, розташованих на даху магазину "Велика кишеня" заадресою вул. Лятошинського, 14. Список питань додається.

Відповідь прошу надіслати на адресу:

Щиро Ваш…

Контактний телефон…

Факс…

E*mail…

Питання до статті про захист здоров'я киян при роботі станцій мобільного зв'язку:

1. Хто персонально й коли (час, дата) проводив обстеження базових станцій по вул. Лятошинського, 14.

2. Чи були при цьому присутні мешканці сусідніх будинків?

Якщо так, то хто саме.

3. У яких саме точках на той час розташовувалися базові станції (прохання надати копію схеми — оскільки станції кілька разів переставлялися)?

4. Чи проводилося при цьому вимірювання щільності електромагнітного поля? Які результати зафіксували вимірювання?

5. У якій точці проводилися вимірювання?

Закон обумовлює, що орган який опрацьовує запит, протягом 10 днів повинен повідомити подавача запиту про те, чи його запит може бути задоволений. Якщо відповідь позитивна то інформація повинна бути надана протягом місяця. При відмові надати інформацію повинно подаватись пояснення причин цієї відмови.

Разом з тим, особа, яка подає запит, не повинна обґрунтовувати причин своєї зацікавленості даною інформацією.

За умовами Оргуської конвенції державні органи повинні надавати перелік інформації, якою вони володіють. Однак на практиці таку інформацію надають не завжди. Тут потрібно виходити з повноважень державного органу, згідно яких він повинен був би мати певну інформацію. Разом з тим, відсутність інформації про наявність чи відсутність в державному органі певної інформації, суттєво ускладнює процес її отримання.

Інформація поділяється на "відкриту інформацію" та "інформацію з обмеженим доступом". Закон забороняє обмеження в доступі до "відкритої інформації", разом з тим, як показує практика учасників проекту, доволі суттєвою є проблема з отриманням інформації "з обмеженим доступом". Адже досить часто, невідомо з яких міркувань і невідомо яким законом керуючись, чиновники відносять важливу екологічну інформацію до інформації "для службового користування". З отриманням такої інформації в зацікавленої особи можуть виникнути суттєві труднощі.

Інформація у сфері оборони, економіки, науки та технологій, закордонних справ, національної безпеки та обстоювання законів може класифікуватися такою, що відповідає статті 1 ЗУ "Про державну таємницю". Цей та інші закони встановлюють перелік категорій інформації, які не можуть бути таємними або конфіденційними, включаючи, зокрема, наступне:

- стан довкілля, якість харчових та споживчих продуктів;

- аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні ситуації, які трапилися чи можуть трапитись і створювати загрозу для безпеки громадян;

- стан здоров'я населення, стандарти життя, включаючи харчування, одяг, проживання, здоров'я та соціальні послуги, а також соціально демографічні дані, стан законодавства та порядку, а також освіти та культури населення.

Обмеження доступу до тих самих категорій інформацій також заборонено відповідно до Закону України "Про інформацію".